איטליה עלולה לחזור ללירטה ו/או לברלוסקוני - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איטליה עלולה לחזור ללירטה ו/או לברלוסקוני

האם החילוץ האיטלקי נמצא מעבר לפינה?

תגובות

שוק האג"ח הממשלתי באיטליה - הכלכלה השלישית באירופה - מציג תמונה לא מחמיאה ומהווה נטל הולך וגובר על התקציב הממשלתי באיטליה. תשואות החוב של ממשלת איטליה ל-10 שנים מנהלות רומן מזה תקופה עם רף 6% ואילו המח"ם הממוצע של החוב הממשלתי ממשיך להתקצר ועומד על 6.7 שנים - רמת שפל שלא נראתה מאז שנת 2005. לכן, לא פלא שעולות באחרונה זמירות חוזרות ונשנות באשר לחילוץ איטלקי מעבר לפינה.

הבעיה העיקרית של איטליה היא הצמיחה הכלכלית הנמוכה לאורך שנים, שאינה תואמת את הגידול באוכלוסיית ארץ המגף. לא מדובר בתופעה של השנה-שנתיים האחרונות. התוצר האיטלקי בסוף יוני 2012 זהה לתוצר האיטלקי שראינו בסוף הרבעון הראשון של 2003.

במידה שתחזיות הצמיחה השלילית של הממשלה לשנת 2012 ימומשו, הרי שבדצמבר השנה יחזור התוצר הלאומי באיטליה לרמה נמוכה מזו בה עמד בדצמבר של שנת 2000. לעומת הצמיחה השלילית, האוכלוסייה באיטליה גדלה ב-12 השנים האחרונות ל-61 מיליון נפש לעומת 57 מיליון בשנת 2000 ומכאן, בהכרח התוצר האיטלקי לנפש צנח. הסיבות לצמיחה הכלכלית האיטלקית האנמית מגוונות, אך הסיבה העיקרית היא תחרותיות ירודה, בשילוב עם מטבע חזק הפוגע ביצוא.

ניתן לראות מתאם גבוה בין העמקת הגירעון בחשבון השוטף האיטלקי לבין הידרדרות מתמשכת בקצב הצמיחה במשק האיטלקי. כלכלת איטליה הייתה מהראשונות להיכנס למיתון בשלהי שנת 2007, מספר חודשים לפני מדינות גוש האירו האחרות ולא הצליחה לחתום את המיתון אלא בתחילת שנת 2010, קרי הכלכלה התכווצה שנתיים ברציפות.

בשנת 2008 צנח התוצר האיטלקי ב-1.2% ואילו בשנת 2009 צנח התוצר האיטלקי בלא פחות מ-5.5%. לאחר 18 חודשים בלבד של התאוששות, שקעה כלכלת איטליה במיתון כפול באמצע שנת 2011 וכיום איש אינו מוכן להתחייב מתי זו תחזור לצמוח. ברבעון השני של שנת 2012 התכווץ התוצר האיטלקי ב-0.7% ועל פי התחזיות של קרן המטבע תרשום הכלכלה האיטלקית צמיחה שלילית של 1.9%.

ההתכווצות בתוצר נובעת גם בשל צעדי הצנע הממשלתיים שפוגעים בצריכה הפרטית ובהשקעות המקומיות, הקיצוץ בתקציב הממשלה פוגע בצריכה הציבורית ולפיכך הכלכלה המקומית תלויה יותר ויותר בצמיחת היצוא המקומי, אשר אמורה להביא עימה צמיחה בהשקעות למטרות ייצוא.

בהינתן רמת שכר גבוה ביחס לפריון במשק האיטלקי ביחס למדינות יצוא מובילות ובראשן גרמניה, איטליה מתקשה ותתקשה לחזור לצמיחה בשנת 2013 ובוודאי תתקשה לנפק קצבי צמיחה גבוהים. שיעור האבטלה האיטלקי עומד על 10.8% נכון לסוף חודש יוני. 2.79 מיליון איטלקים מחפשים עבודה נכון להיום, עלייה עצומה של כ-37.5% ביחס לנתון זה בשנה שעברה. כ-34% מהצעירים האיטלקים מובטלים ומספר האנשים המוגדרים כחיים בעוני מוחלט האמיר לשיעור של 5.7% מן האוכלוסייה בשלהי שנת 2011 אל מול שיעור עוני של 5.2% בסוף שנת 2010. בנוסף, כ-13.6% מהאוכלוסייה האיטלקית חיים בתנאי עוני יחסי.

המיתון המתמשך באיטליה המהווה המשך ישיר לצמיחה נמוכה ארוכת שנים ביחס למדינות אירופה האחרות גורם לכך שהישגי המשמעת הפיסקאלית היחסית של איטליה לאורך השנים ומובלת בימים אלו על ידי צעדי צנע נוספים של ראש הממשלה מונטי נשחקים עקב ירידה עקבית בתוצר וגוררים גידול מתמיד בגירעון הממשלתי שעומד על כ-2 טריליון אירו ומהווה כ-123% מהתוצר.

היעד הממשלתי להביא את הגירעון השנתי לרמה שלילית מינורית של 0.1% בשנת 2014 נראה כבלתי ניתן להשגה בשל ההתכווצות המתמדת בתוצר. תחזית ריאלית באשר לגירעון הממשלתי בשנת 2013 בהינתן תחזית צמיחה ריאלית יביא את הממשלה האיטלקית לגירעון שנתי של 2%- 3% מספר שנראה אמנם צנוע באופן יחסי, אולם עלול לקרב את הגירעון הממשלתי המצטבר לרף האימה של 130% מהתוצר.

בהינתן המצב הכלכלי המורכב באיטליה, מתערערת החסינות הפוליטית של ראש הממשלה המוערך מונטי. ראש הממשלה מונה לתפקיד כמינוי מקצועי אשר לא נבחר בקלפי ולפיכך העמקת המיתון באיטליה מכרסמת במעמדו הלגיטימי כמנהיג ומחזקת זרמים רדיקליים הקוראים לפתרונות קיצוניים בהם חזרה ללירטה על כל הכרוך בכך ואפילו שובו ההזוי האפשרי של ברלוסקוני.

אירופה לאחר המפץ הפוליטי שזיעזע אותה בשנה שחלפה נדרשת ליציבות פוליטית על מנת להתמודד עם האתגרים האדירים העומדים בפניה. נראה כי במידה שלא יחול שינוי לטובה במציאות הכלכלית האיטלקית ברבעונים הבאים, איטליה עלולה לחוות טלטלה פוליטית נוספת.

הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם