רמי שביט נפרד מאופיס דיפו - ומתרחק מהגשמת החזון העסקי שלו

פחות משנתיים לאחר שרכשה את רשת הציוד המשרדי, יוצאת קבוצת המשביר 365 שבשליטת רמי שביט מההשקעה בהפסד של 60-80 מיליון שקל במזומן ■ המכירה של הרשת מרחיקה את שביט מתוכניתו להקים את רשת הקמעונות הגדולה בישראל - שתלויה מעתה בעיקר בהצלחתה של רשת הסופרמרקטים cost365

ליאור זנו

פחות משנתיים לאחר שרכשה את רשת אופיס דיפו בישראל, קבוצת המשביר 365 שבשליטת רמי שביט יוצאת מההשקעה בהפסד של 60-80 מיליון שקל במזומן. ביום ראשון הודיעה קבוצת הקמעונות כי חתמה על מזכר הבנות למכירת רשת הציוד המשרדי שנקלעה לקשיים לצחי פישביין, מנכ"ל החברה, בלא תמורה שתגיע לקופת המשביר. פישביין התחייב לגבש קבוצת משקיעים שתשקיע ברשת 30 מיליון שקל עד אפריל 2013. את העסקה מגבשת דש מיזוגים ורכישות בניהולו של יאיר אפרתי.

רמי שביט
רמי שביטצילום: עופר וקנין

בכך מתרחק שביט מהגשמת החזון העסקי שלו - הקמת רשת הקמעונות הגדולה בישראל. שני מושגים עמדו בבסיס האסטרטגיה של שביט מאז רכש ב-2003 את רשת בתי הכלבו המשביר לצרכן: סינרגיה, ומועדון לקוחות. הוא יצא למסע רכישות והקים את מועדון 365, שהתפתח למועדון הלקוחות הגדול בישראל. הגשמת החזון תלויה כעת בעיקר בהצלחתה של רשת הסופרמרקטים COST365, שמתכננת לפתוח 30 סניפים בשנתיים הקרובות.

בסביבת המשביר אמרו אתמול: "זו החלטה כואבת, אבל יש לנו אחריות ואנחנו לא יכולים לספוג עוד שנה של הפסדים. פישביין מכיר את החברה ויכול להבריא אותה. חשוב לנו שלספקים ולעובדים יהיה מקור פרנסה - כרגע אין לנו שום תרומה שם".

חלומות הצמיחה נגוזו במהירות

עבור פישביין, המכהן גם כיו"ר המועצה להימורים בספורט (הטוטו), מדובר בסיבוב נאה. פישביין היה זה שהקים את אופיס דיפו בישראל ב-1994, כשקיבל את הזיכיון מהרשת האמריקאית. בשנים הבאות החזיקו בחברה אופיס דיפו העולמית (22%) ליאון קופלר בעל השליטה בסופר פארם (39%), פישביין (10%) ובן דודו ג'ק פישמן (29%).

ב-2008 מכרו פישביין ושותפיו הישראלים את חלקם ברשת הצומחת לאופיס דיפו העולמית לפי שווי מוערך של 70-80 מיליון דולר (280-320 מיליון שקל). עסקה שהניבה לפישביין כ-30 מיליון שקל במזומן.

לאופיס דיפו העולמית הספיקו פחות משלוש שנים כדי למכור בהפסד את הרשת המקומית בסוף 2010 למשביר לצרכן לפי שווי של 178 מיליון שקל ברוטו, הנמוך בכ-40% מהשווי שלפיו בוצעה העסקה הקודמת, כשבזמן בו החזיקה ברשת לא קיבלה דיווידנדים. המשביר השקיעה 60 מיליון שקל מסכום זה במזומן, והשאר כוסה על ידי התחייבויות לבנקים והמזומנים בקופת אופיס דיפו.

עם זאת, אופיס דיפו העולמית הבטיחה לעצמה תזרים עתידי. בהסכם המכירה נקבע כי 1.35% ממכירות אופיס דיפו ישראל יגיעו אליה כתמלוגים. עוד נקבע כי החל ב-2015 סכום התמלוגים המינימלי יהיה 13 מיליון שקל בשנה, המשקפים תחזית למחזור הכנסות של מיליארד שקל - צמיחה מוערכת של 64% בתוך חמש שנים.

אלא שחלומות הצמיחה נגוזו במהירות. אם עד 2009 אופיס דיפו ישראל היתה רווחית, הרי שב-2010 היא כבר הפסידה 10 מיליון שקל, וב-2011 ההפסד תפח ל-31 מיליון שקל. ב-2012 החברה כבר לא עמדה בהתניות הפיננסיות מול הבנקים המממנים, שלהם היתה חייבת 84 מיליון שקל בסוף מארס. המשביר נאלצה להזרים לה 20 מיליון שקל נוספים בחודשים האחרונים. בפברואר פוטר מנכ"ל הרשת, ופישביין התבקש לחזור ולנהל אותה.

בראיונות לתקשורת אמר פישביין כי מצא בסניפים הזנחה, חוסר מקצועיות ותמחור לא נכון של מוצרים. הוא השיק תוכנית הבראה שאת תוצאותיה עדיין קשה לראות - ושכללה מו"מ מול הבנקים, פתיחת הסכם התמלוגים מול אופיס דיפו העולמית, סגירת סניפים מפסידים ושינוי המבנה הניהולי. כמה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד הודיעה המשביר כי עליה להציג מחדש את דו"חות 2010 - מה שהקטין את ההון העצמי של אופיס דיפו בכמה מיליוני שקלים.

אופיס דיפו הפעילה 46 סניפים בסוף מארס, ועוד ארבעה סניפי דיונון, המוכרת ציוד משרדי באוניברסיטאות. מכירתה תשפיע כנראה על דו"חות המשביר לרבעון השני של 2012 - בדמות הפסד חשבונאי של 20 מיליון שקל. לפי מזכר ההבנות, השלמת העסקה עם פישביין מותנית בגיבוש קבוצת המשקיעים ובאישור הבנקים המממנים לשחרור השעבוד על מניות אופיס דיפו.

הממונה מטרפד את העסקה החלומית

לאחר שרכש את המשביר לצרכן ב-2003 (100%), הקים שביט את מועדון הלקוחות 365. כדי לבסס את המועדון ולהגביר את האטרקטיביות ללקוחות, הוא יצא למסע רכישות של רשתות נוספות. אולי קצת מהר מדי.

בתחילת 2007 רכש שביט את השליטה בחברה הציבורית קשרי תעופה (71%), הפועלת בתחום התיירות, תמורת כ-32 מיליון שקל. בהמשך השנה ביצע רכישה גדולה נוספת - רשת מוצרי הקוסמטיקה ניו פארם (68.3%) ב-55 מיליון שקל ולפי שווי של 167 מיליון שקל. ב-2007 ביצע שביט השקעה נוספת שכשלה: המשביר רכש את רשת האופנה ג'אמפ תמורת 22 מיליון, אבל כעבור פחות משנתיים הרשת קרסה ונמכרה תמורת מיליוני שקלים בודדים.

קבוצת המשביר 365 מחזיקה גם בסיבוס ארוחות עסקיות - חברת סליקת הארוחות שהיתה אמורה להימכר תמורת סכום דמיוני של 100 מיליון שקל לקבוצת סודקסו הצרפתית. אלא שלפני כמה חודשים הממונה על ההגבלים העסקיים טירפד את העסקה.

ב-2010 החליטה המשביר על שתי עסקות בהיקף גדול יותר: רכישת אופיס דיפו, וההחלטה השאפתנית על הקמת רשת הסופרמרקטים COST365, שבסוף השבוע השיקה את משרדיה החדשים באזור התעשייה פולג. הרשת מתכננת לפתוח 30 סניפים בשנתיים הקרובות בפריסה ארצית, כשהכוונה היא להציע הנחות לחברי מועדון שישלמו דמי חבר.

שתי העסקות האחרונות היו אלה שהעיקו על דו"חות המשביר בשנתיים האחרונות. למשביר ולמועדון 365 התחייבויות של 109 ו-85 מיליון שקל בהתאמה לבעלי האג"ח, ואין להן התחייבויות לבנקים. קופות המזומנים שלהן מכילות 9.3 ו-64.3 מיליון שקל בהתאמה. בעוד שהמשביר וניו פארם הן רשתות רווחיות (על אף שאינן צומחות), אופיס דיפו גררה את המשביר להפסדים, והרפתקת הסופרמרקטים הגבירה את חששות המשקיעים.

מכירת סיבוס היתה אמורה לשנות את כל זה, ולהעניק לקבוצה מרווח נשימה. החלטתו של הממונה על ההגבלים לא לאשר את העסקה היכתה את המשביר בהלם, והגבירה עוד יותר את חששות המשקיעים. האג"ח של המשביר ומועדון 365 נסחרות בתשואה לפדיון של יותר מ-30% - אף שרוב הפירעון צפוי להתבצע ב-2015. כעת נראה כי ההחזר תלוי בעיקר בהצלחתה של רשת הסופרמרקטים COST365.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker