"הערת עסק חי לאי.די.בי מעלה חשש לפירעון מיידי"

>> יממה לאחר שפורסם כי ברשות ניירות ערך דנים באפשרות להצמיד הערת "עסק חי" לדו"חות אי.די.בי אחזקות - מרבית הגופים המוסדיים, שהזרימו מאות מיליוני שקלים של כספי הציבור לקבוצה הממונפת, שותקים.

גופים מוסדיים, שאליהם נעשתה פנייה בעניין, סירבו להתייחס לדברים באומרם שהאחראים על ניהול ההשקעות נמצאים בחופשה. בגופים נוספים אמרו כי אין זה ראוי להתייחס לעניין זה בתקשורת, ואלה שהסכימו להתייחס, בחרו לעשות זאת ללא ייחוס.

רק בית ההשקעות פסגות, אחד המחזיקים הגדולים באג"ח של אי.די.בי, שלח אתמול מכתב לנאמן האג"ח של אי.די.בי אחזקות, הרמטיק נאמנות, ובו דרישה לנקוט צעדים כדי להגן על זכויות מחזיקי האג"ח ולהבטיח את כיבוד מלוא ההתחייבויות של אי.די.בי כלפיהם.

במכתב נכתב: "לפי הדו"חות הכספיים המאוחדים של החברה לסוף הרבעון הראשון, לחברה יש גירעון בהון בסך של 634 מיליון שקל. בדו"ח הכספי הפנו רואי החשבון של החברה את תשומת הלב לאמור בדבר תוכניות ההנהלה להתמודדות עם מצבה הכספי. למעשה, אין כל ודאות כי החברה תצליח להשיג מקורות אחרים במועדים הנדרשים לצורך קיום התחייבויותיה בהגיע מועד פירעונן".

בית ההשקעות אקסלנס, הנמצא בשליטת יצחק תשובה המתמודד עם בעיות מבית בדלק נדל"ן, מחזיק אג"ח של אי.די.בי אחזקות בהיקף של כ-74 מיליון שקל ע.נ, לצד אחזקה של 50 מיליון שקל באג"ח של אי.די.בי פיתוח.

חברת הביטוח הפניקס, הנמצאת גם היא בשליטת תשובה, מחזיקה באג"ח של אי.די.בי בהיקף של מאות מיליוני שקלים, מרבית הסכום נמצא באג"ח של אי.די.בי פיתוח. מהפניקס נמסר: "הפניקס עוקבת מקרוב אחר הנעשה בחברות מקבוצת אי.די.בי. יצוין כי עד כה לא התקבלה כל הודעה רשמית מטעם החברה או מכל גורם אחר באשר להכללת הערה מסוג זה או אחר בדו"חותיה. בשלב זה אנו פועלים בנחישות מול הנהלת החברה על מנת לשמור היטב על זכויות העמיתים הנובעות מאחזקות באג"ח של חברות הקבוצה, ונמשיך לעשות כן גם בעתיד".

בחברת הביטוח כלל, המשתייכת לקבוצת אי.די.בי, לא הגיבו אתמול לנושא, על אף שחלק מכספי הציבור המנוהלים בה, מושקע באג"ח של הקבוצה. גם בדש-איפקס ובמיטב לא התייחסו לנושא ושמרו על שתיקה.

דרישה לפירעון מיידי

"אם יש הערת ‘עסק חי', זה יכול להוות עילה לפירעון מיידי של האג"ח", אמר אנליסט באחד מבתי ההשקעות. לדבריו, בשטר הנאמנות של האג"ח כתוב כי חשש אמיתי לקיומה של החברה יכול להוות סיבה לדרישה לפירעון מיידי, והערת "עסק חי" מבטאת חשש כזה. "זה מאוד תלוי מה יגידו רואי החשבון. יש להם אחריות כבדה. אני מאמין שגם רואי החשבון חוששים מתביעה במקרה שיהיה הסדר".

הפרוצדורה במקרה שבעלי האג"ח ידרשו מקבוצת אי.די.בי פירעון מיידי, כוללת תחילתו של דין ודברים בין בעלי האג"ח לקבוצה לגבי הזרמה מכיסו הפרטי של הבעלים ולגבי השינויים המותרים בקבוצה. באחד הגופים המוסדיים אמרו אתמול: "אם לא יהיו מכירות של נכסים בקבוצת אי.די.בי הרבה מעבר לשווי שלהם בבורסה, המצב יהיה מאוד לא טוב".

לדבריהם, בתקופה האחרונה הם נמנעו מרכישת אג"ח של אי.די.בי אחזקות, אבל גם של אי.די.בי פיתוח, על אף שמצבה הרבה יותר טוב: "חשבנו שמסוכן להחזיק שם, בפרט על רקע המכות שנחתו על החברות-הבנות, כמו סלקום. אנו מבינים שהבנקים הנושים יהיו קודמים לבעלי האג"ח, וזה לא טוב".

באחת מחברות הביטוח הגדולות אמרו אתמול: "החשיפה שלנו לאי.די.בי אחזקות נמוכה מאוד ומסתכמת במיליוני שקלים בודדים. זה מעט גם במונחי פגיעה בתשואה של העמיתים. אנחנו עושים כל מה שביכולתנו מבחינה משפטית כדי שלא לאפשר השקעות נוספות בעייתיות ולא מוצלחות באי.די.בי, כמו שעשו בעבר. בבחינת המשך כדאיות האחזקה, אנחנו מסתכלים על האפשרות של התאוששות האג"ח ביחס למחירן בשוק ולא ביחס לפירעון מלא. אנחנו פועלים מול הנאמנים ומול אי.די.בי, כדי שלא ייווצר מצב שבעלי חוב אחרים נפרעים בקצב מהיר מאיתנו".

על רקע זה, נודע אתמול כי ילין לפידות ואלטשולר שחם שהחזיקו בעבר בתיקי לקוחותיהם אג"ח של אי.די.בי פיתוח, הנמצאת במצב פחות קשה מזה של החברה האם, אי.די.בי אחזקות, החליטו בחודשים האחרונים למכור אותן. באלטשולר שחם אף ביצעו בחודשים האחרונים, באמצעות קרנות הנאמנות, פוזיציית שורט על אג"ח של אי.די.בי אחזקות בהיקף של כ-20 מיליון שקל. פוזיציית השורט שהניבה לאלטשולר שחם רווחים נאים, נסגרה לאחרונה, לאחר שהאג"ח של אי.די.בי אחזקות יצאו ממדדי תל בונד; במצב כזה ישנה בעיה טכנית לבצע את פוזיציית השורט בדרך הנפוצה של השאלת אג"ח מחברות תעודות הסל המנהלות תעודות העוקבות אחר מדדי התל בונד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ