איראן מפחידה את הזרים

זינוק חד בעלות הביטוח נגד פשיטת רגל על אג"ח של ממשלת ישראל

חוזי CDS, המעניקים ביטוח לאג"ח של ממשלת ישראל ל-5 שנים, זינקו בשבוע שעבר בכ-22% ■ הערכות: העלייה החדה נבעה מהחששות בעולם לתקיפה ישראלית באיראן ■ ראש מחלקת שווקים פיננסיים בבנק ירושלים: "ככל שתרבה הפטפטת על תקיפה, השקל ייחלש"

ערן אזרן
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ערן אזרן
רם עוזרי

איראן מפחידה את הזרים: עלות הביטוח נגד חדלות פירעון לאג"ח של ממשלת ישראל זינקה במהלך השבוע שעבר בכ-22%. מדובר בחוזי CDS לביטוח על איגרות חוב של ממשלת ישראל ל-5 שנים, שזינקו מרמה של 140 נקודות בסיס בסוף השבוע הקודם לרמה של 170 נקודות.

העלייה החדה בעלות החוזים מלמדת כי המשקיעים בעולם דורשים פרמיה גבוהה יותר בעבור ביטוח על אג"ח של ממשלת ישראל. ההערכות הן כי התגברות החשש בעולם מפני תקיפה ישראלית באיראן היא שהביאה לעלייה החדה בעלות הביטוח. עם זאת, עלות הביטוח עדיין נמוכה בהשוואה לרמה שאיפיינה אותה מתחילת השנה - 190 נק' בסיס.

תקיפה ישראלית באיראן צפוה להשפיע באופן מהותי על הכלכלה הישראלית. בין השאר, תקיפה שכזו, אם אכן תצא לפועל, עלולה להעמיק את הגירעון, לפגוע בדירוג האשראי של ישראל ולהעלות את עלויות המימון של ממשלת ישראל לחובותיה בצורה משמעותית.

איגרות החוב של ממשלת ישראל נסחרו היום בעליות, לאחר שבמהלך השבוע הקודם רשמו ירידות חדות. אג"ח שקלית של ממשלת ישראל ל-10 שנים הוסיפה 0.15%, וירדה לתשואה של 4.27%. בשבועות האחרונים התשואה על האג"ח הגיעה לשפל חסר תקדים של 3.86%, לאחר שמחיר איגרות החוב הגיע לשיא לאור הביקוש הרב בשוק הישראלי מצד משקיעים מקומיים.

במקביל נרשמו עליות בשוק הקונצרני (אג"ח חברות). מדדי התל בונד עלו עד 0.4%. בלטו במסחר איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח שעלו בכ-4% (סדרות ח', ט', ו-י'), לאחר שהחברה הבת כלל ביטוח דיווחה על מכירת חטיבת הביטוח גארד. עם זאת, האיגרות עדיין נסחרות בתשואות גבוהות של 20%-45%  - המעידות על חשש המשקיעים בנוגע ליכולת החברה לפרוע את החוב.

עוד בלטו במסחר: איגרות החוב של אביב ארלון שעלו בכ-5.5% (אג"ח ג') על רקע הדיווח שקבוצת מורי ארקין תשקיע בחברה כ-52 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות. האג"ח נסחרות כעת בתשואה של 11.5%. מנגד, איגרות החובשל אלרן השקעות (סדרה ג') איבדו 4.3% לתשואה של 50%, לאחר שהחברה דיווחה היום כי קיבלה התראה לפני הליכים בגין חובות החברה הבת ניו לייף.

"ככל שתרבה הפטפטת על תקיפה באיראן, השקל ייחלש"

האופציות על הדולר נסחרות הבוקר בשער של קצת יותר מ-4.03 שקלים - עלייה קלה ביחס לשערו היציג של הדולר שנקבע ביום שישי. רמה זו היא אמצע הטווח בו נסחר המטבע האמריקאי בשבוע החולף: הדולר החל את שבוע המסחר ברמה של 4.016 שקלים ובשיאו הגיע לרמה של 4.067 שקלים. כמקובל בחודשי הקיץ, מחזורי המסחר היו דלילים יחסית והתנודתיות היתה גבוהה.

"התנודתיות גברה משמעותית בחודשים האחרונים ומדד תנודתיות חצה את רף ה-9 נקודות, מצב שמורה על עצבנות יתרה וחששות בשוק. לפני חצי שנה עמד מדד זה על 5-6 נקודות. תקופת חופשות הקיץ, שמדללת את הסחירות, הנזילות והמחזורים תורמת לכך", כתב הבוקר איתן מדמוני, ראש מחלקת שווקים פיננסיים בבנק ירושלים.

בבנק סבורים כי בהינתן הדיון הבטחוני, שיא חולשתו של השקל עוד לפנינו. "ככל שתרבה הפטפטת על תקיפה באיראן בנוסף לרקע הכלכלי שהולך ונחלש, כך תואץ ירידתו של המטבע המקומי", אמר מדמוני. להערכתו, בשבועות הקרובים הדולר ימשיך להיסחר באותו טווח מחירים עד לפריצה לאחד הכיוונים, כאשר בטווח הבינוני סביר יותר שזו תהיה פריצה כלפי מעלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker