המנכ"ל הנכנס |

סטפן בורגס - המנכ"ל הזר הראשון בתולדות כיל

בתום תהליך איתור של 8 חודשים הועדף בורגס, לשעבר מנכ"ל לונזה השווייצית, על פני 40 מועמדים. הוא גבר בישורת האחרונה על מועמד זר נוסף ועל ישראלי שמכהן כמנכ"ל בחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> עידן עקיבא מוזס בכיל הסתיים ביום חמישי שעבר כשהדירקטוריון אישר פה אחד את המלצת ועדת איתור המנכ"ל בראשות יו"ר כיל, ניר גלעד, למנות את סטפן בורגס כמנכ"ל החדש של החברה.

בורגס (48) מכהן כדירקטור בחברת הזרעים והאגרוכימיה סינג'נטה, וכיהן שמונה שנים כמנכ"ל חברת הפרמצבטיקה השווייצית לונזה עד שפוטר בינואר 2012.

בורגס שימש לפני כהונתו בלונזה במשך 14 שנה בתפקידים ניהוליים בכירים בחברת הכימיה BASF, כולל בתפקיד סמנכ"ל הקבוצה.

בורגס, שמונה בתום תהליך איתור שנמשך שמונה חודשים, ייכנס לתפקידו ב-20 בספטמבר, ויחליף את עקיבא מוזס (65), שצפוי להישאר בקבוצת החברה לישראל ולהתמנות כיו"ר חברת בתי זיקוק.

ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, בעלת השליטה בכיל, אמר שהופתע ממספר המועמדים שהגישו את מועמדותם לתפקיד ומאיכותם. החברה שכרה את שירותיה של חברת ההשמה אגון זנדר. ועדת האיתור של כיל - שכללה את הדירקטורים יעקב דיאור, יוסי רוזן (לשעבר יו"ר כיל), וגלעד, כשמוזס משמש כיועץ וכמשקיף - צימצמה את מספרם ל-20. הרשימה כללה מועמדים זרים ומקומיים, מהם מנכ"לים ומנהלי חטיבות שמחזור מכירותיהן השנתי גדול מזה של כיל, כלומר יותר מ-7 מיליארד דולר.

גלעד גילה כי כמחצית מהמועמדים הזרים שנענו לפניית אגון זנדר נשרו כשהתברר להם שהתפקיד כולל מגורים של המועמד ומשפחתו בישראל. הוועדה בחרה בשבעה מועמדים, שעמם נערכו ראיונות עומק, כולל ישראלים שמכהנים בחברות זרות. לקו הסיום של תהליך המינוי הגיעו שלושה מועמדים, כולל מועמד ישראלי אחד המכהן בחברה זרה, ואף לא אחד ממנהליה הבכירים של כיל.

החלטת ועדת האיתור התקבלה לפני 10 ימים פה אחד, כולל תמיכתו של מוזס, שהיה בעל השפעה מהותית על עבודת הוועדה, בשל היכרותו העמוקה עם עולם הכימיה והמנהלים הבכירים בו.

גלעד העריך שאיש מבכירי כיל שראו עצמם מועמדים לתפקיד, ובעיקר אשר גרינבאום, המשנה למנכ"ל ואחראי תפעול ראשי, לא יפרוש מהחברה. הוא התייחס לתקופת החפיפה הקצרה, ואמר כי התהליך כבר החל - שכן בורגס ביצע תהליך לימוד ממושך על החברה. הוא ציין כי מבלי להמעיט בערכו של מוזס, כיל אינה הצגה של איש אחד, אלא חברה בעלת הנהלה מקצועית ומגובשת. לדבריו, תאריך ההחלפה נקבע כך שבורגס יהיה מעורב בתהליך הכנת התקציב השנתי ל-2013 ובעדכון התוכנית החמש-שנתית.

מדוע פוטר בורגס מתפקיד מנכ"ל לונזה

חברת לונזה, שמתמחה בקבלנות ייצור תרופות וחומרי גלם לתרופות ביולוגיות עבור חברות תרופות, פיטרה בסוף ינואר 2012 את בורגס מתפקיד המנכ"ל לאחר שמונה שנים בתפקיד. בורגס פוטר בהתראה של 48 שעות, והיו"ר רולף סוירון הסביר אותם בתוצאות המאכזבות של החברה בשנתיים האחרונות.

"הנושא לא נעלם מעינינו. עשינו בדיקות עומק ולא שינינו את דעתנו החיובית על בורגס", אמר ביום שישי מנכ"ל החברה לישראל, ניר גלעד, על הפרשה שהעיבה על הרקורד של סטפן בורגס, המנכ"ל החדש של כיל.

נראה שברקע הפיטורים היה גם לחץ של קרנות, שהחזיקו במניית לונזה. סוירון רמז לחוסר שביעות רצונו מהמהלך העיקרי שביצעה לונזה בתקופת כהונתו של בורגס - רכישת יצרנית הכימיקלים המיוחדים ARCH האמריקאית תמורת 1.2 מיליארד דולר ביולי 2011. הוא אמר כי ההון שהשקיעה החברה אינו מייצר את התשואה שלה מצפים המשקיעים.

בורגס פוטר שלושה חודשים לאחר השלמת העסקה, ובסמוך לפרסום התוצאות הכספיות של החברה ל-2011, שמהן עלה כי הרכישה הגדילה את החוב הפיננסי נטו של החברה ב-1.5 מיליארד פרנק שווייצי. ואולם בשלושת החודשים שבהם אוחדה למאזניה של לונזה ייצרה רווח תפעולי של 20 מיליון פרנק שווייצי במחזור של 187 מיליון פרנק שווייצי, וגרמה להפסד של 36 מיליון פרנק שווייצי.

גלעד ציין כי בורגס פוטר עקב חילוקי דעות עם היו"ר. תגובת השוק לפיטורים - ירידה של 13% במחיר המניה - מוכיחה כי אנליסטים ומשקיעים היו שותפים לחזונו של בורגס ולהערכה כי הפיטורים לא היו במקומם.

"ניהלנו שיחות רקע עם מקורבים ללונזה ועם הגורמים הישראליים המכירים את בורגס, ואלו הניחו את דעתנו. שלא לציטוט הם מודים שהיום לא היו חוזרים על הפיטורים", אמר גלעד. הוא ציין את השיפור בתוצאותיה הכספיות של לונזה במחצית הראשונה של 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker