האם זה הזמן להשקיע בגרמניה?

המצב באירופה שביר מאוד, וגרמניה לא תוכל להציל לבדה את אירופה

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ירון שקדי
ירון שקדי

מה שתמוה בכל ההתנהלות של הגרמנים בחודשים האחרונים הוא שעוד ב-1992, כאשר אמנת מאסטריכט אושרה והולידה את היורו, היו כלכלנים גרמנים שצעקו שלא לגרוס את המארק הישן והטוב.

הם קראו לבונדסבנק (הבנק המרכזי של גרמניה) לאחסן אותו למקרה שיצטרכו אותו שוב. ספק אם הבונדסבנק ראה לנגד עיניו את המתרחש כרגע. אנחנו לא שם, אבל אין ספק, היה צריך לאחסן את המארק, כי לפי איך שזה נראה המצב באירופה שביר מאוד, וגרמניה לא תוכל להציל לבדה את אירופה.

קשה להאשים את גרמניה בהתנגדות שלה להצלת המדינות החלשות, אבל גם לגרמניה יש אחריות למצב הנוכחי. על פי דיווחים עוד מ-2007, בנקים גרמנים היו האחרונים בתור לרכוש נכסים מגובי משכנתאות שמכרו להם בנקים אמריקאים שניסו לברוח מהם.

המצב היה עלול להיות קשה הרבה יותר אם שוק ה-CDS היה ממשיך לפעול רגיל, אבל כזכור לכולם - שוק זה קפא לחלוטין, וקיפאון זה הציל למעשה את הכלכלה של גרמניה מהסתבכות עמוקה יותר.

למדד ה-DAX הגרמני, המדד המוביל באירופה, מזל גדול שכן משקל החברות הפיננסיות בו הוא נמוך, אבל גם כך הוא מתנהל תוך תנודתיות רבה. חברות התרופות הצליחו להחזיק את המדד בשנים האחרונות, אבל נראה כאילו ה-DAX שוב מגיע לרמות קריטיות שכן ב-18 החודשים האחרונים הוא מתנהל בתוך משולש מתכנס כאשר כל שיא נמוך מקודמו וכל שפל גבוה מקודמו.

הבליץ המתרחש כרגע באירופה בכלל ובגרמניה בפרט עשוי בהחלט להתוות את דרכם של השווקים בעתיד הקרוב מאוד. אפשר להבין את אנג'לה מרקל - גרמניה עוזרת לקרן המטבע העולמית ומעבירה לה כספים. האחרונה מעבירה את הכספים למדינות החלשות כמו יוון, אירלנד וספרד ואלו האחרונות מחזירות את הכסף לנושים הגדולים ביותר שלהם הלא הם הגרמנים עצמן.

זהו מעגל בלתי נגמר שמעצבן מאוד את הגרמנים ואפשר להבין אותם - הם מחליפים כסף טוב מכיס ימין לכסף רעיל בכיס שמאל ובמידה כזו או אחרת הגרמנים מעדיפים שהמדינות המוזכרות לעיל פשוט יפשטו את הרגל. אבל הבעיה היא לא ביוון או באירלנד ואולי גם לא בספרד - הבעיה היא עם צרפת.

מאז חודש ספטמבר 2011 התרחקה תשואת האג"ח הגרמני ל-10 שנים מהתשואה המקבילה באג"ח הצרפתי כך שפער נפתח ביניהן - פער שלא היה אף פעם והוא פועל יוצא של ההסתבכות האחרונה של הכלכלה הצרפתית, האבטלה הגבוהה והחובות הרבים. בעוד התשואה על האג"ח הגרמני היא 1.38%, זו של הצרפתים עומדת על 2.1% - פער עצום במונחים אירופאים, והדבר בא היטב לידי ביטוי בביצועי הבורסה הצרפתית.

בעוד המדד הגרמני הכפיל עצמו מהשפל של 2009 הרי שהמדד הצרפתי מפגר מאחור באחוזים ניכרים. הוא עלה בכ-26% בלבד. בהחלט ביצועי חסר אל מול ההתאוששות הגרמנית. חולשה זו היא הבעיה המרכזית ביותר של גרמניה כי עם יוון, אירלנד וספרד היא אולי תוכל להתמודד, אבל עם קריסה צרפתית לא.

האם אנחנו בהתחלה של הסוף (של היורו)? לאף אחד אין תשובה, אבל אין ספק - גרמניה לא תוכל להחזיק את הכול על הגב שלה וזו סיבה מספיק טובה להתרחק מהשקעות בה.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker