אי.בי.אי על קידוח מירה: "הכל ספקולציה, אבל עדיף לברוח לישראמקו"

אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי: ישראמקו נפגעת הכי פחות מהגבלות על יצוא ותהנה מאוד מהמעמד המונופוליסטי של תמר

ליאור זנו

"חייבים לחכות לתוצאות סופיות כי בינתיים הכל ספקולציה", כתב הבוקר גיל בשן, אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי, בתגובה לשמועות על כישלון בקידוח מירה 1, שגוררות כעת התרסקות של 30% במניות השותפות המרכזיות בהן - מודיעין והכשרה אנרגיה. בשן ממליץ "לברוח לישראמקו שנפגעת הכי פחות מהגבלות על יצוא ותהנה מאוד מהמעמד המונופוליסטי של תמר, ובנוסף רישיון שמשון יכול להוות את התחרות המיוחלת".

על פי בשן, "קשה באמת לדעת מה קורה שם, באיזה שלב הקידוח ואיזה עומק נמצאת שכבת המטרה. מטרות הגז עפ"י הערכות מוקדמות היו אמורות להיות רדודות יותר אך על פי ההודעה האחרונה הן בעומקים של 5-4.8 ק"מ. יחד עם זאת ייתכן כי בקידוח נתגלה מידע חדש ששונה מהערכות המבוססות על הסיסמיקה ובכל זאת יימצא גז במבנה".

בשן מוסיף עוד כי "המבנה הגיאלוגי ברישיון מירה שונה מהמבנים הגיאולוגיים שנקדחו עד כה, בצורותו וכנראה גם באופן היווצרתו הגיאולוגית (מדובר במין הר געש תת קרקעי, אותו מכנים בהכשרה "מצדה" – ל"ז). השונות הגדולה בדוח המשאבים טרם הקידוח, בין כמויות המסווגות כ- Best Estimates לממוצע הרזרבות (2.9 TCF ו-5.4 TCF בהתאמה) נובע מאופי המבנה הכולל מספר רב יחסית של חדרים ותאי שבר במאגר. ייתכן שבינתיים ישנה אכזבה בנוגע לחלק מהשכבות אבל זה לא סותם את הגולל על הקידוח".

עם זאת מסייג בשן וכותב כי "אופי המבנה מספק אופטימיות גבוהה בנוגע להימצאות נפט בשכבות עמוקות יותר וההסתברויות לנפט הינן בלתי תלויות להימצאות גז".

בשן חוזר שוב על כך שבשורה התחתונה חייבים לחכות לתוצאות הסופיות, אך בינתיים כותב כי אם אכן יהיה כישלון, שתי ההשלכות המשמעותיות ביותר יהיו היעדר תחרות לתמר, והשלכות על וועדת צמח שבוחנת את ייצוא הגז. הוא מסביר כי במידה וייכשל הקידוח, ה"הערכות לגבי כמויות הגז שיש במים הכלכליים של ישראל וכנגזרת מזה הכמויות המותרות ליצוא עלולות להשתנות, לרעה כמובן. זה חשש מהותי שיכול להשפיע באופן משמעותי על פוטנציאל היצוא".

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker