הסינים מרוצים: הרווח התפעולי של מכתשים אגן זינק ב-16%

חצה לראשונה את רף 100 מיליון דולר ■ יו"ר דירקטוריון מכתשים אגן, יאנג שיאנגשין, הביע שביעות רצון: " אנו פועלים לחזק את נוכחותנו בסין"

רם עוזרי
רם עוזרי

היו"ר הנכנס של דירקטוריון מכתשים אגן, יאנג שיאנגשין, יכול להיות מרוצה. החברה ממשיכה לצמוח ודו"ח הרבעון השני שהגישה היום לבורסה בתל אביב מציג ביצועים כספיים מצויינים. זאת, על רקע האטה עולמית.

ארז ויגודמןצילום: סיון פרג'

"הביצועים הכספיים הטובים שלנו ברבעון ובמחצית הראשונה של השנה, ובכלל זה צמיחה במכירות וגידול ברווח גולמי וב-EBITDA, נובעים מהמשך ההתמקדות וההתקדמות שלנו ביישום התוכנית האסטרטגית של החברה. אנו פועלים בכדי להמשיך ולחזק את מעמדה התחרותי של מכתשים אגן. במקביל, אנו פועלים לחזק את נוכחותנו בסין ובאזור אסיה-פסיפיק ולהמשיך בצמיחה ובשיפור הרווחיות שלנו בשנים הבאות", אמר שיאנגשין.

ואכן, מהדו"חות הכספיים עולה כי החברה מצליחה לצמוח בשורת המכירות והרווח התפעולי, ואילו בשורת הרווח הנקי נקטה החברה במדיניות שמרנית ורשמה רווח נמוך יחסית. היקף המכירות של מכתשים גדל ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ב-8.4% והסתכם ב-783 מיליון דולר. הרווח התפעולי זינק ב-15.7% וחצה לראשונה את רף 100 מיליון הדולר. הרווח הנקי שרשמה החברה הסתכם ב-42 מיליון דולר בלבד- ירידה של 7.6% ביחס לרבעון השני של 2011.

ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל מכתשים אגן, אמר כי מדובר על המשך המומנטום העיסקי של החברה: "צמיחה אורגנית בכול אזורי הפעילות שלנו ביחד עם שיפור ברווחיות הובילו אותנו לתוצאות שיא תפעוליות. השיפור המתמשך מתאפשר בזכות תוכנית השינוי אותה אנו מובילים בשנתיים האחרונות ואשר מקבלת ביטוי במרבית השווקים שבהם אנחנו פועלים ובכלל זה בברזיל ובארה"ב שהן שתי מדינות מפתח, שסבלו בעבר מביצועים חלשים. השיפור המתמשך לצד תהליכי מימוש הפוטנציאל העיסקי המשמעותי בסין, אשר אנחנו נמצאים בעיצומם, יאפשרו לנו לבדל את עצמנו, לחזק את מעמדנו התחרותי ולהמשיך לצמוח ולהתרחב באופן רווחי גם בעתיד".

מכתשים אגן נמחקה מהמסחר בבורסה בסוף 2011 והפכה לחברה פרטית ש-60% ממניותיה מוחזקת על ידי תאגיד הענק הסיני כמצ'יינה, ו-40% בידי חברת כור שבשליטת אידיבי. זאת, לאחר שהסינים רכשו בעסקת ענק את מניות הציבור ו-7% נוספים מידי כור תמורת 8.8 מיליארד שקל. מכתשים אגן ממשיכה לדווח לבורסה כי יש לה אג"ח סחירות.

אירופה היא העבר, ברזיל ההווה וסין היא העתיד

בהשוואה רבעון מול רבעון של מכירות החברה לפי אזורים גיאוגרפיים עולה כי החברה מצליחה לצמוח בקצב של 20% באמריקה הלטינית. גידול זה, מסבירים בחברה, משקף את המשך השיפור בפעילות החברה בברזיל, זאת על אף הבצורת הפוקדת את ארגנטינה בעת האחרונה.

החולשה הכלכלית באירופה באה לידי ביטוי בשיעור גידול מתון של 1.5%. השוק האירופי הוא השוק המשמעותי ביותר עבור החברה (ירד מנתח של 44% מסך המכירות ברבעון השני של 2011 ל-41% ברבעון השני של 2012), אבל הוא צומח בקצב האיטי ביותר. הגידול, מסבירים בחברה, נרשם למרות שחיקה בשער המטבע האירופי בעיקר בשל גידול במכירות למדינות צפון אירופה שנפגעו פחות מהמשבר.

השוק השני בגודלו עבור החברה נותר זה של צפון אמריקה. המכירות בצפון אמריקה גדלו רבעון מול רבעון בכ-12.3%. הכמויות שמכרה החברה ביבשת גדלו, אך במחיר של שחיקת מחירים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

השוק שהחברה משליכה עליו את יהבה הוא ללא ספק זה של המזרח. המכירות באזור אסיה והאוקיינוס השקט גדלו בכ-12% כאשר מה שפגע בצמיחה היו תנאים כלכליים מאתגרים בהודו וירידה חדה יחסית בשער החליפין של הרופי ההודי. תוצאות עסקיות טובות באוסטרליה שיפרו את התוצאה הסופית. ברבעונים הבאים מכוונת החברה לשוק הסיני, כאשר בעל הבית החדש צפוי לשפר את יכולת החדירה של החברה לשוק הגדול הזה. ,

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker