סאנפלאואר תקים בפולין טורבינות רוח ב-18 מיליון יורו

סאנפלאואר מנהלת מגעים לפרויקט לניצול אנרגיה מהרוח, בשיתוף עם חברה פולנית ■ החברה הישראלית גם חידשה את המגעים לרכישת פארקים סולאריים באיטליה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת סאנפלאואר, שבשליטת רוני בירם וגיל בירם, חתמה על מזכר הבנות עם חברה פולנית להקמת פרויקט של אנרגיית רוח. ההספק הכולל של הפרויקט, שיוקם בשני שלבים, יהיה 12 מגה-ואט. על פי מזכר ההבנות, צפויים שני הצדדים להקים חברה משותפת שתהיה בשליטת סאנפלאואר (70%-75%) והחברה הפולנית (25%-30%) שגם מחזיקה ברישיונות להקמת הפרויקט תפתח ותקים אותו.

ההשקעה בפרויקט נאמדת ב-18 מיליון יורו, כשלצד החברה הפולנית וסאנפלאואר, צפויה להשתתף בפרויקט גם חברת טורבינות שתיבחר מבין ארבע מיצרניות הטורבינות המובילות באירופה - Vestas הדנית, סימנס ו-Enercon הגרמניות ו-Gamesa הספרדית.

חברת הפרויקט תמכור את החשמל לרשת החשמל על פי התחייבות שאינה מוגבלת בזמן ובתעריף הקונבנציונלי, ובנוסף תקבל אישור של ייצור אנרגיה ירוקה, שניתן למכור על פי התחייבות ל-15 שנה ליצרניות במערכת המסחר הלאומית בפולין, לחברות מזהמות שחרגו ממכסת הזיהום שהותרה להם ונדרשות לקזז את החריגה. מחיר תעודת החשמל הנוכחי הוא 7 יורוסנט לקוט"ש, וביחד עם מחיר החשמל מגיע תעריף החשמל הכולל ל-11.5 יורוסנט לקוט"ש.

צילום: אי–פי

פולין, שהצטרפה לאיחוד האירופי במאי 2004, התחייבה שהאנרגיה ממקורות מתחדשים תהיה 20% מייצור האנרגיה הכולל במדינה עד ל-2020. כיום מגיע ייצור האנרגיה המתחדשת ל-1.8% בלבד. פולין נחשבת כשוק בעל פוטנציאל צמיחה משמעותי בתחום אנרגיית הרוח. ואולם ב-2011 חלה האטה בקצב הצמיחה של כושר ייצור החשמל מאנרגיית רוח ל-37% בהשוואה ל-63% ב-2010.

כושר הייצור של אנרגיית רוח הגיע בסוף 2011 ל-1.6 ג'יגה-ואט בהשוואה ליעד של 6.6 ג'יגה-ואט ב-2020. המשך הצמיחה בכושר הייצור של אנרגיית רוח בפולין היה עד לאחרונה תחת איומה של הצעת חוק להפחית את מחיר הרכישה של תעודה ירוקה ב-50% כדי לחסוך 300 מיליון דולר לשנה לממשלה. ואולם באפריל 2012 הודיעה הממשלה שתשמור על מחויבתה לרכוש חשמל מאנרגיית רוח על פי נוסחת מחיר קבועה, ולסבסד את יצרניה לתקופה של 15 שנים לאחר הקמת הפרויקטים.

סאנפלאואר הודיעה בסוף השבוע שהחברה הבת שלה (90%), סאנפלאואר איטליה, חידשה משא ומתן שעליו דיווחה בראשונה בפברואר 2012 לרכישת פארקים סולאריים באיטליה שהספקם 11 מגה-ואט. מזכר ההבנות המקורי קבע שמחיר העסקה יהיה 30 מיליון יורו, ואולם על פי הערכות המשא ומתן הנוכחי מתנהל על תנאים נוחים יותר לסאנפלאואר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker