לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים- לחצו כאן

חברת הייעוץ אנטרופי פנתה אמש במכתב ללקוחותיה, המשקיעים המוסדיים, המנסה להסביר להם מדוע שינתה את דעתה בחדות באשר להסדר החוב באמפל שבשליטת יוסי מימן - תוך פחות משבוע. אנטרופי המליצה בתחילה שלא לקבל את מתווה הסדר החוב תוך העלאת חשש כי בעלי השליטה ירוקנו את החברה מנכסיה, ולאחר שבוע פרסמה מתווה חדש הממליץ לאשר.שינוי דעתה המוחלט של אנטרופי זכה לביקורת ציבורית נרחבת.

במכתב ששלחה ענת גואטה, מנכ"לית אנטרופי שירותי ייעוץ למוסדיים, היא הסבירה כי החברה קיבלה את הערכות השווי ששלחה לה החברה והסתמכה עליהן. למרות שההערכות סודיות לציבור, כך שלא ברור מה שיעור ה"תספורת" בשני המקרים, כותבים באנטרופי כי "ביצענו ניתוח של חלופת הפירוק ונמצא שערך החלופה גבולי וקרוב לערכה של חלופת ההסדר. בהיוון גורם הזמן בחלופת הפירוק (13 חודשים\ ל"ז), שלהזכירכם מדובר בפירוק על פי הדין האמריקאי שהינו יקר מורכב וממושך, הערכנו כי חלופה זו נחותה לחלופת ההסדר בשלב הזה".

אנטרופי שינתה את דעתה בשל שתי סיבות – הראשונה היא הורדת סעיף הפטור מתביעות אישיות שהתרחש במהלך השבוע, והשני והמשמעותי יותר הוא הערכות שווי ותזרימי מזומנים עתידיים שקיבלה מאמפל תחת חתימה על סודיות. למרות שהיא נמצאת בהסדר חוב, החברה אינה מוכנה להפוך את הנתונים הללו לציבוריים מכיון ולטענתה זה יפגע בסיכויי מימוש נכסים עתידי.

אחת השאלות המרכזיות היו מי לחץ על אנטרופי לכתוב מסמך חדש. באנטרופי מסבירים כי "חוות דעתנו הראשונה כללה רק את הצגת חלופת ההסדר המוצע, ללא חלופת הפירוק, מאחר וכאמור בשלב זה לא היה ברשותנו המידע הרלבנטי לניתוח חלופת הפירוק. לאור הערות חלק מלקוחותינו (אשר בדיעבד אנו מוצאים אותן כמוצדקות) היה כי ראוי שנציג גם ניתוח של חלופת הפירוק בצד חלופת ההסדר, לצורך מתן היכולת לשקול את האלטרנטיבות ולצורך קבלת החלטה מושכלת באשר לחלופה המועדפת". כאשר אנטרופי מתייחסת לחלק מלקוחותיה, ניתן להניח כי מדובר באלו התומכים בהסדר כמו כלל או מנורה.

אבל לא רק המוסדיים החלו להפעיל לחץ על אנטרופי: "לאחר פרסום חוות הדעת הראשונה קיבלנו פנייה מהחברה לפגישה עימם במהלכה הבהרנו לחברה את עמדתנו ואף את רצוננו לבחון את חלופת ההסדר בחלופת הפירוק ולקבל את המידע הרלבנטי לשם כך. בכפוף לחתימה על הסכם סודיות קיבלנו מידע מפורט לגבי פרטים מהותיים הקשורים בהסדר אשר לא היו ברשותנו קודם לכן. בנוסף העברנו את הסתייגויותינו העיקריות לחברה בנושא השקיפות הדלה למחזיקים, קיום הפטור בחלופת ההסדר ותרומת בעל השליטה הנמוכה במונחי הזרמת הון חיצונית", כותבים באנטרופי.

באנטרופי מסבירים: "התנגדותנו הראשונית להסדר התבססה על הסיבות הבאות: חוסר השקיפות בו נהגה החברה כלפי המחזיקים וכלפינו כנציגם של המחזיקים; קיומו של פטור מתביעות, המונע סעד עיקרי ומהותי של מחזיקי האגח לדרוש את זכויותיהם בעתיד; העדר תרומה מהותית של בעלי החברה בדמות הזרמת הון ממשי לחברה".
אז מה דעתה של אנטרופי כעת על שלושת הנושאים שעוררו את התנגדותה, לאחר מספר פגישות שקיימה עם אמפל ושינוי סעיף הפטור?".

"בנושא הפטור - לאחר דין ודברים מול הנציגות החליטה אמפל לבטל את הפטור בתרחיש של חדלות פירעון או מימוש שעבודים ע"י המחזיקים. היות ואירוע זה הינו בשליטה מלאה של המחזיקים הרי שבידם למעשה לבטל את הפטור היה והחברה לא תעמוד בהתחייבויותיה".

"בנושא השקיפות, שוכנענו כי חשיפת פרטי התזרים המלאים לתקופת הדחייה יכולה להזמין לחצים לא רצויים על החברה למימוש נכסים במחירים שאינם ממקסמים ערך עבור המחזיקים".

"בנושא תרומת בעל השליטה, לאור העובדה שמתקופת הדחייה יוותרו ממועד אישור ההסדר 13 חדשים בלבד ולאור העובדה שלבעל השליטה עניין אישי בהצלחת התביעה ב-EMG וקיימת לו מעורבות גבוהה בנושא, הערכנו שלמרות שאין למעשה הזרמה חיצונית משמעותית, עדיין בשקלול כל הגורמים קיים היגיון רב במתן ארכה של 13 חדשים לבעל השליטה לקומם את החברה".

"לאור האמור לעיל, המלצנו למחזיקים לשקול לתמוך בהסדר ברמה האינדיקטיבית בין היתר היות והוא מאפשר להם להגיע למצב של פירוק בתום 13 חודשי דחייה מעמדת כח הרבה יותר טובה, כאשר בידיהם בידיהם שעבודים על אמפל אנרגיה שהינה חברה ישראלית ולכן מימוש השעבודים באותה נקודת זמן יהא פשוט מהותית".

מנכ"לית אנטרופי הדגישה במכתב: "אנו ממלאים את תפקידנו כלפיכם באמונה ובזהירות המירבית הנדרשת. הימצאותנו בעמדה רגישה בה אנו משמשים כחיץ ביניכם לבין כל אותם כוחות שמבקשים למגר את נוכחותנו בשוק, לעתים פוגעת בנו וגורמת לנו לנזק תדמיתי שמטרתו האחת הינה להחליש את עמידתנו האיתנה עבורכם. לראייתנו, התנהלנו באופן מקצועי, ענייני ומתוך שיקול דעת עצמאי וראיית מכלול השיקולים הרלבנטיים לבחינת ההסדר המוצע. לא היינו יכולים לנהוג אחרת לו היה מובא נושא זה לבחינתנו מלכתחילה במבנה ובהיקף הגילוי הזה. חובתנו המקצועית הינה לבחון את הרכיבים המוצעים במסגרת ההסדר מתוך ראייה מפוכחת ורציונלית ובהתייחס לחלופות הקיימות ואף אם היא דורשת מאתנו לשנות את דעתנו המקצועית, בהינתן נתונים המחזקים ומשנים את דעתנו הקודמת אנו נעשה זאת ככל שהדבר נכון בראייתנו המקצועית ונוכח המידע החדש שהובא לידיעתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker