הסדר גורלי

עדי אייל מעמיד את פעילות הייעוץ של אנטרופי למכירה

חברת אנטרופי המייעצת לגופים מוסדיים עומדת כבר כמעט שנה תחת מתקפה בטענה לניגודי עניינים ■ שנתיים לאחר שנרכשה מידי פועלים סהר - החברה חוזרת אל המדף ■ הנה עוד ארבעה חששות לניגודי עניינים מובנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים- לחצו כאן

>> בשבוע האחרון שבה אל הכותרות חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, שזכתה לקיתונות של ביקורת בשל שינוי דעה קיצוני שביצעה בתוך שבוע בלבד בנוגע להסדר החוב של חברת אמפל שבשליטת יוסי מימן.

הזיגזוג של אנטרופי, שעברה מהתנגדות נחרצת וחריפה למתווה ההסדר, אל המלצה לאשרו, עורר שוב דיון שניצת בנובמבר 2011 אודות ניגודי העניינים של מונופול הייעוץ, שמוסדיים רבים מקבלים את דעתו מבלי לבצע ניתוח פנימי נוסף. אז המליצה אנטרופי לאשר כמה עסקות בעלי עניין, בהן מכירת בניין HSBC בין שתי חברות בקבוצת אי.די.בי, עסקה שלפי ניתוחים אחרים היתה טובה רק לחלק מהצדדים.

חלק מהשאלות שעלו אז והיום הן האם לקוחות מוסדיים גדולים של אנטרופי יכולים להשפיע עליה לשנות המלצה בשל שיקולים פנימיים או אחרים; ומהי השפעת בעלי שליטה על אנטרופי והמלצותיה, שהפכו להיות מכריעות פעמים רבות.

בינתיים נראה כי גל הביקורת האחרון הכריע את בעלי השליטה באנטרופי - חברת וואן תוכנה שבשליטת עדי אייל (באמצעות מיחשוב ישיר). ל-TheMarker נודע כי וואן מעמידה את אנטרופי שירותי מחקר על המדף - שנתיים בלבד לאחר שרכשה את הפעילות מחברת פועלים סהר מקבוצת בנק הפועלים, שנאלצה למוכרה בשל חשש לניגודי עניינים מובנים.

בשוק ההון טענו אתמול, כי ההכנסות של אנטרופי מתחום הייעוץ למוסדיים באסיפות הכלליות (המבוצעת באמצעות חברת הבת אנטרופי שירותי מחקר) לא מצדיקות את יחסי הציבור השליליים שמהם סובלת החברה בשל פעילות זו. לכן הוחלט כי אם תתקבל הצעה לרכישת הפעילות - החברה תיענה בחיוב. בשוק ההון טענו אתמול כי פעילות הייעוץ למוסדיים באסיפות הכלליות בפני עצמה אינה רווחית.

אנטרופי יועצים בע"מ (החברה הבת של וואן תוכנה) עוסקת בתחום יעוץ בניהול סיכונים.באוקטובר 2010 כשהוחלט לרכוש את פעילותה פועלים סהר (הרכישה בוצעה באמצעות חברה חדשה שהוקמה בשם אנטרופי שירותי מחקר), המחשבה היתה בדך זו אנטרופי יועצים תקבל דריסת רגל בגופים המוסדיים ותוכל להציע לגופים המוסדיים גם שירותי ניהול סיכונים מעבר לשירותי הייעוץ באסיפות הכלליות. בשוק ההון טענו אתמול כי בפועל תוכנית זו לא הוכיחה את עצמה ולכן בקבוצה סבורים כי אין הצדקה לנהל עוד את פעילות הייעוץ לאסיפות הכלליות ונכון יותר להשאר רק עם פעילות הייעוץ בתחום ניהול הסיכונים שמהווה את פעילות הליבה של אנטרופי.

ואולם רגע לפני שוואן תצליח למכור, זה הזמן להפנות זרקור לכמה ניגודי עניינים מובנים שבהם לוקה פעילות הייעוץ גם תחת הניהול החדש. המציאות מלמדת כי גם ניהול הפעילות תחת קבוצת וואן תוכנה העוסקת בתחום ה-IT לא פתרה את החששות.

בחברות שבהן קיים בעל שליטה, המלצותיה של אנטרופי קריטיות בעיקר בהחלטות שבהן כוח ההכרעה עובר לידי בעלי מניות המיעוט (בעיקר עסקות בעלי עניין). ואולם כאשר מדובר בגוף שאין בו גרעין שליטה, כמו במקרה של לאומי, בכוחה של אנטרופי להכריע גם בסוגיות שוטפות כמו שכר היו"ר, זהות רואה החשבון שיבקר את דו"חות הבנק או הרכב הדירקטוריון.

לכן, נייר המלצה שהפיצה אנטרופי לגופים המוסדיים לקראת האסיפה הכללית שהתקיימה בשבוע שעבר בדיוק בנושאים אלה - היה בעל השפעה יוצאת דופן על תוצאות ההצבעה. בנייר העמדה המליצה אנטרופי לאשר את עדכון שכר היו"ר וזהות רואה החשבון. באנטרופי לא מצאו לנכון לספק לבעלי המניות גילוי נאות לגבי ניגודי העניינים הפוטנציאלי.

בנייר של אנטרופי נכתב רק כי: "על מנת למנוע חשש לניגוד עניינים, ברצוננו להביא לידיעתכם כי לאומי הוא לקוח של אנטרופי יועצים בע"מ, שהיא החברה האם של אנטרופי שירותי מחקר כלכלי בע"מ". ואולם אלה לא כל ניגודי העניינים. מבדיקת TheMarker עולה כי כי לאומי הוא גם שותף של וואן, החברה האם של אנטרופי.

לאומי מחזיק ב-19% מכלנית כרמון, שבה שולטת וואן, והוא בעל מניות המיעוט הגדול ביותר. יו"ר כלנית כרמון הוא עדי אייל, בעל השליטה בוואן. אם וכאשר אייל יבקש לקבל שכר בגין תפקידו כיו"ר כלנית כרמון, או יבקש לאשר כל עסקת בעלי עניין אחרת בחברה, הרי שהוא יזדקק לתמיכתם של בעלי מניות המיעוט ובהם לאומי.

נתון נוסף שאנטרופי לא גילתה בנייר ההמלצה שהפיצה למוסדיים בעניין האסיפה של לאומי הוא כי לאומי מעמיד לוואן תוכנה מסגרת אשראי של 50 מיליון שקל. לגופים המוסדיים לא היתה אפשרות לגלות מידע זה לבדם, שכן בדו"חותיה של וואן תוכנה החברה לא מדווחת כי "בנק א'", כפי שהוא מכונה שם, המעמיד לה מסגרות אשראי הוא למעשה בנק לאומי. יש לציין כי מסגרת אשראי זו מחזיק לאומי בשעבוד על חלק מכנסי החברה.

הבונוס של שלמה זוהר

מלבד ניגודי עניינים פוטנציאליים, לקבוצת וואן נגרם כאב ראש נוסף כתוצאה מהחיבור לאנטרופי. כמי שמחזיקה את פעילות הייעוץ, ניתן לצפות כי חברות אחרות בקבוצת מיחשוב ישיר יעמדו בסטנדרטים שמציבה החברה. ואולם במקרים רבים לא כך הדבר.

אחת ההמלצות של אנטרופי, בכל הנוגע למינוי דירקטורים, הוא להתנגד באופן גורף למינוי חבר דירקטוריון שממלא תפקיד אחר בחברה שבמסגרתו הוא כפוף למנכ"ל. ואולם דווקא החברה האם של אנטרופי לא מאמצת את ההמלצות. במאי האחרון אישרה אסיפת בעלי המניות של מיחשוב ישיר את הארכת כהונתה של הדירקטורית דינה עמיר, שיושבת במועצת המנהלים גם של החברות הבנות אנטרופי וכלנית כרמון. בכובעה השני, עמיר היא מנהלת הכספים של קבוצת מיחשוב ישיר וכפופה למנכ"ל ולבעלים עדי אייל.

עניין מרכזי אחר שאיתו נדרשים להתמודד המוסדיים הוא שכר המנהלים. הכללים של אנטרופי בנושא הבונוסים נוקשים, ואמורים לטפל ברוב הרעות החולות שמאפיינות את הבונוסים הענקיים בשנים האחרונות: בונוס שתלוי ביעדים צריך להיות מוגבל מראש ומותנה ביעדים ברורים, כך שהדירקטוריון לא יכול להחליט בדיעבד איזה סכום יקבלו המנכ"ל והבכירים האחרים. הוא גם לא יכול להיות על בסיס עסקה חד-פעמית שמבצעת החברה, ואמור לכלול קיזוז גם במקרה של הפסדים.

במקרה זה מעניין לראות את הבונוס של שלמה זוהר, יו"ר אנטרופי ויו"ר דיסקונט לשעבר. לזוהר קשרים ענפים עם רבים מבכירי המשק, בהם לב לבייב, מתיו ברונפמן, דודי ויסמן ושרי אריסון המעסיקה אותו כמנכ"ל חברת ADO מקבוצת שיכון ובינוי שבשליטתה.

באפריל האחרון אישר דירקטוריון ADO בונוס של 375 אלף שקל לזוהר, שנומקו בסגירת עסקת מימון מחדש בבנק גרמני. מדובר בעסקה חד-פעמית שבגינה התקבל המענק, ובכזה שניתן בדיעבד, ללא הגדרת יעדים מראש.

מענק זה הוא השני שמקבל זוהר, שעד אמצע 2011 שימש רק כיו"ר ADO ב-25% משרה. במסגרת תפקידו זה הוא זכה לבונוס של 200 אלף שקל שאושר על ידי הדירקטוריון, בנימוק כי "במשך תקופת כהונתו הקדיש זוהר בפועל זמן רב לחברה, אשר עולה באופן משמעותי על שיעור המשרה שנקבע, ללא גמול נוסף", וכי הוא נטל על עצמו משימות רבות ועמד בהן בהצלחה, באופן שהביא את החברה להישגים. גם כאן, לא מצוינים ההישגים ולא מוצבים יעדים.

מוואן נמסר: "וואן אינה מעורבת בפעילות של אנטרופי שירותי מחקר, ונציגיה אינם מכהנים בדירקטוריון החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker