אלטשולר שחם מוביל בגיוסי הקרנות ל-2012: הגדיל הנכסים ב-65%

מתחילת השנה גויסו יותר מ-10 מיליארד שקל לקרנות הנאמנות ■ עם זאת, גיוסים אלה אינם מפצים על הפדיונות של סוף 2011, שהיו גבוהים בהרבה

ליאור זנו

קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם המשיכו גם ביולי 2012 להיות המגייסות הגדולות מבין הקרנות הישראליות. הקרנות גייסו 623 מיליון שקל - 27% מכלל הגיוסים בקרנות הנאמנות. מתחילת 2012 הצליח אלטשולר שחם להגדיל את היקף נכסיו המנוהלים ב-65%.

רן שחם, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות, אמר בסוף השבוע כי אין קרן ספציפית שאליה מתנקזים כספי הגיוס. "לקרן חו"ל נכנס די הרבה כסף, אבל גם לקרנות המשקיעות באג"ח צמודות בינוניות ובמגוון קרנות אג"ח מנוהלות", אמר שחם - שבית ההשקעות שבראשו הוא עומד פתח בקמפיין פרסומי אגרסיבי בתחילת השנה, אך לא מפרסם כבר חודשים ארוכים. "אנחנו לא עושים משהו מיוחד ולא ביצענו שום שינוי", אמר שחם והוסיף כי "יש לנו את אותו מנהל השקעות כבר 20 שנה שממשיך לעשות את העובדה שלו יום יום (גילעד אלטשולר ל"ז) - והוא עושה עבודה מעולה".

גלעד אלטשולרצילום: אייל טואג

על פי נתונים שאסף בית ההשקעות מיטב, ביולי גויסו לקרנות הנאמנות בישראל 2.3 מיליארד שקל, מהם הופנו 1.6 מיליארד שקל לקרנות המסורתיות והשאר לקרנות הכספיות. המגמה שמאפיינת את 2012 כולה נמשכה, כשכספים המשיכו לצאת מהאפיקים המנייתיים אל עבר אפיקים סולידיים יותר כמו קרנות אג"ח מדינה צמודות ושקליות או קרנות כספיות. מתחילת השנה גויסו יותר מ-10 מיליארד שקל לקרנות הנאמנות. עם זאת, הגיוסים האלה עדיין רחוקים מלהחזיר לקרנות הנאמנות את ההון הגדול שיצא מהן ב-2011. בעשרת החודשים האחרונים של 2011 נפדה מקרנות הנאמנות המסורתיות סכום אדיר של 27.3 מיליארד שקל.

פסגות שומר על מעמדו כמנהל הקרנות הגדול בישראל, במרחק משמעותי מהאחרים, עם נכסים מנוהלים בהיקף של 27.8 מיליארד שקל. זאת, כשביולי פיצו גיוסים גדולים במיוחד בקרנות הכספיות על 250 מיליון שקל שיצאו מהקרנות המסורתיות.

הגיוסים והפדיונות בקרנות הנאמנות במיליוני שקלים (לחץ להגדלה)

במקום השני מבחינת גודל נמצא הראל פיא, שעקף במהלך השנה את אקסלנס, שהתחיל את השנה עם פדיונות. עם זאת, ביולי גייס אקסלנס 480 מיליון שקל והיה המגייס השני בגודלו אחרי אלטשולר שחם. גיוס זה מחק את מרבית הפדיונות שצבר בית ההשקעות מתחילת השנה בקרנות. מגדל ומיטב שמרו על מקומותיהם (4 ו-5 בהתאמה) מתחילת 2012. כלל פיננסים הצליח לעלות שני מקומות במהלך השנה והפך למנהל הקרנות השישי בגודלו, אך בעיקר בשל חולשתם של אי.בי.אי ודש, שאיבדו 600 מיליון שקל ו-1.1 מיליארד שקל בהתאמה מאז ינואר האחרון. אי.בי.אי ודש היו שני בתי ההשקעות הגדולים היחידים במהלך יולי שספגו פדיונות ולא גיוסים.

בכלל מצביעים על אחד ממנועי הצמיחה שלהם כקרן ממשלתי ללא חברות שגייסה ביולי 282 מיליון שקל והיקף נכסיה עומד על 1,685 מיליון לסוף יולי, להוציא קרנות כספיות ומק"מ, היא הקרן הגדולה בתעשיית הקרנות מבחינת היקף נכסים. אלטשולר שחם עדיין במקום ה-8, אך צמצם את הפער אל אי.בי.אי, דש וכלל לכמיליארד שקל בלבד. גם מנורה מבטחים קרנות נאמנות הצליחה להציג צמיחה מרשימה בנכסים המנוהלים שגדלו מתחילת השנה ב-27% ל-6 מיליארד שקל.

מבין מנהלי הקרנות הקטנים יותר הגדיל ילין לפידות את היקף נכסיו ב-18% מתחילת השנה ואפסילון גדל ב-2012 ב-15%, גייס ביולי 49 מיליון שקל והתחיל את אוגוסט עם היקף נכסים של 2.8 מילארד שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker