הסדר החוב באמפל: מיטב דואגת לחוסכים, מימן מאיים עליה

כדי לאשר את מתווה ההסדר יש צורך שלפחות 50% מהמחזיקים יצביעו בעד ■ ההסדר הסופי שיתבסס על המתווה יובא שוב להצבעה, אך לא ברור אם יידרש לרוב של 75% מהמחזיקים

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

אחרי שמונה חודשים של מו"מ ואינספור והארכות רבות, צפויים מחר מחזיקי אג"ח ב' של חברת האחזקות אמפל שבשליטת יוסי מימן להצביע על מתווה החוב המוצע. כפי שזה נראה כעת, הקרב יוכרע ברגעים האחרונים.

כדי לאשר את מתווה ההסדר יש צורך שלפחות 50% מהמחזיקים יצביעו בעד. ההסדר הסופי שיתבסס על המתווה יובא שוב להצבעה, אך לא ברור אם יידרש לרוב של 75% מהמחזיקים (כפי שקובע החוק בישראל, שבה נסחרות האג"ח), או שוב לרוב של 50% (כפי שקובע החוק בארה"ב, שבה רשומה אמפל).

יוסי מימןצילום: מוטי קמחי

מספירת קולותיהם הצפויים של המוסדיים הגדולים עולה כי למתנגדי ההסדר בהובלת מיטב ופסגות יש כעת 148 מיליון ע.נ, המהווים 30% מסדרה ב' כולה (480 מיליון ע.נ בניכוי האיגרות שנרכשו בידי אמפל).

לתומכים - כלל שניסחה את המתווה בנציגות ומנורה - יש 135 מיליון ע.נ (28% מהסדרה). לפיכך, הקרב יוכרע בידי מחזיקים פרטיים או מוסדיים, המחזיקים כמות מעטה במספר מועט של איגרות.

גם אתמול המשיך הקרב הפומבי בין אמפל למתנגדים, כשהחברה יצאה במכתב נגד בית ההשקעות מיטב, שמוביל את ההתנגדות להסדר המוצע. "אמפל רואה במסע הפרסומי שבו נוקט מיטב לצורך האדרת שמו, בהתעלם מהעובדות המצויות בידיה, אקט פסול המנוגד לדין והיא תראה בו אחראית אישית לנזקים שייגרמו לה", כתב עו"ד ארז אלטיט ממשרד גולדפרב זליגמן ושות' המייצג את אמפל.

אמפל חייבת 850 מיליון שקל לבעלי האג"ח שלה ומציעה להם דחייה של שנתיים בתשלומי הקרן תמורת פיצוי של כ-1% בריבית, כמה שעבודים שקיימים כבר בחברה והתחייבות מימן לכסות חלק מהוצאות החברה בתקופה זו.

בשבוע שעבר, הכניסה אמפל תיקון למתווה, שכולל כעת שינוי בסעיף הפטור לתביעות אישיות שיכולות להיות מוגשות כנגד מנהלי החברה. לפי השינוי, הפטור יבוטל רק אם אמפל תלך לפירוק.

לפני מספר כמה שבועות התפטר יניב צלאל, מנהל ההשקעות הראשי של מיטב גמל, מנציגות אג"ח ב' של אמפל. בית ההשקעות החל אז בהתנגדות פומבית להסדר. שכללה התבטאויות של צלאל עצמו מנכ"ל מיטב, אילן רביב, אמר כי "לאורך השנים היתה באמפל חגיגת עסקות בעלי עניין ומשיכת שכר מעבר לכל פרופורציה, ולזה איננו מוכנים לתת יד ודורשים ממימן תרומה גדולה יותר".

ביום חמישי שלחה מיטב מכתב לאמפל, בו היא דורשת להפסיק מיד העברת כל כספים למימן. בעל השליטה הודיע בדצמבר האחרון 2011 כי הוא מוותר על שכרו וכי יזרים 6 מיליון דולר לאמפל לכיסוי חלק מתשלום ההוצאות לחברה הפרטית שלו מרחב בשנתיים הקרובות, כך שלמעשה כסף זה לא יגיע לקופת בעלי האג"ח.

מיטב ומחזיקים אחרים מלינים על כך שאמפל מסרבת להגיש פירוט על ההוצאות שהיא משלמת למרחב. ממיטב נמסר: "לא ברור איך חברה שנמצאת במצב של חדלות פירעון ממשיכה לשלם דמי ניהול לבעל השליטה ומשכורות מנופחות לנושאי המשרה.

במצב זה, ועד הגעה להסדר סופי, ראוי כי בעל השליטה יוותר לגמרי על דמי הניהול המשולמים לו ולחברות שבבעלותו". אנו קוראים לחברה לשקול בחיוב להענות לדרישות ההגיוניות שמעלים המתנגדים להסדר כדי שיוכל לעבור ברוב מוחלט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker