שטייניץ ופיאד חתמו על הסכמים להסדרת הסחר בין ישראל והרשות

ההסדרים גובשו לאחר שיחות חשאיות בין ישראל והרשות הפלסטינית שנמשכו למעלה משנה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

שר האוצר, יובל שטייניץ, וראש ממשלת הרשות הפלסטינית, ד"ר סלאם פיאד, חתמו הערב על הסדרים כלכליים להסדרת הסחר והמיסוי בין ישראל והרשות.

ההסדרים גובשו לאחר שיחות חשאיות בין ישראל והרשות שנמשכו למעלה משנה וידעו הרבה מאוד עליות ולא פחות מורדות, בצמוד להתפתחות היחסים הפוליטיים-ביטחוניים בין שני הצדדים. רה"מ, בנימין נתניהו, פיקח על השיחות באמצעות יועצו לנושא הפלסטינאי, עו"ד יצחק מולכו. בישראל אמרו אתמול כי להסכם יש השלכות פוליטיות-מדיניות.

ההסדרים גובשו במהלך דיונים מקצועיים שקיימו שני צוותים בכירים, של ישראל ושל הפלסטינאים. ההסדרים נועדו לקדם את יישום ההסכמים הקיימים בתחום הכלכלי, ובמיוחד "פרוטוקול פאריס" (ההסכם הכלכלי בין ישראל והרשות. נחתם בזמן ממשלת יצחק רבין ב-1974).

מטרת ההסדרים היא להעמיק את הסחר בין ישראל והרשות הפלסטינית ולסייע לשני הצדדים במאבק בהברחות ובהעלמות מס. ההסדרים גם ישפרו את תשתיות מערכות המס של הרשות, ובכך יגבירו את היקף הכנסותיה ויסייעו לאיתנותהּ הכלכלית.
על-פי ההסדרים שגובשו, התחשבנות המסים בין הצדדים בנוגע למע"מ, למס קנייה ולמכס, תתבסס על מעבר בפועל של סחורות בין ישראל והרשות הפלסטינית, ולא על סמך דיווחים בלבד, כפי שהיה נהוג עד כה.

לשם כך, רשויות המס של הצדדים יגבירו את חילופי המידע ביניהן לגבי מעבר סחורות, ויצליבו בסיסי נתונים. כמו כן, על מנת לייעל את מעבר הסחורות ולשפר את המעקב אחריו, ייעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, יוקמו מתקני אחסון מיוחדים ברשות הפלסטינית, ומעבר הסחורות יתועל ככלל למעברי סחורות מוגדרים. בנוסף, תוקם צנרת ייעודית שתאפשר העברה בטוחה ובאופן בלעדי של דלקים מישראל לרשות הפלסטינית.
יישום ההסדרים יחל ב-1 בינואר 2013, וילווה על ידי צוות מומחים משני הצדדים שמוקם בימים אלו.

שר האוצר שטייניץ, אמר בסיום הפגישה עם פיאד אתמול, "זהו צעד חשוב לחיזוק הקשרים הכלכליים בין ישראל והרשות הפלסטינית. שיתוף הפעולה יסייע לשני הצדדים להילחם בהעלמות המס, יגדיל את הכנסות הרשות הפלסטינית מגביית מסים, ויסייע בצמצום היקף הברחת הסחורות. המהלך מהווה נדבך חשוב במלחמה שהכרזנו זה עתה על ההון השחור והעלמות המס. אני שמח שהדיונים החשאיים בינינו הסתיימו בהצלחה, ואני מברך את ראש ממשלת הרשות פיאד על שיתוף הפעולה היעיל והפורה מצידו. אני מבקש גם להודות לראש הממשלה נתניהו על תמיכתו".

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית סלים פיאד ציין: "אני משוכנע שההסדרים אליהם הגענו יסייעו בחיזוק הבסיס הכלכלי של הרשות הפלסטינית, בכך שיקדמו את פיתוח תשתית המסים ברשות הפלסטינית ויביאו להגברת גביית המס. ההסדרים גם יקדמו את היחסים הכלכליים בין ישראל והרשות הפלסטינית. אני מודה לראש ממשלת ישראל נתניהו ולשר האוצר שטייניץ על מאמציהם בגיבוש ההסדרים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על השגת ההסדרים וציין כי מדובר בצעד חשוב במסגרת מדיניותו הכללית לתמוך בחברה הפלסטינית ולחזק את כלכלתהּ. הוא הביע תקווה כי הדבר יסייע להתקדמות היחסים בין הצדדים גם במישורים נוספים.

בצוות הישראלי למו"מ השתתפו מנהל רשות המסים, דורון ארבלי (יו"ר), עוזרו אורי ברוק, ויועצו הכלכלי של שר האוצר, יובל וולמן. בראש הצוות הפלסטינאי עמד שר האוצר הפלסטיני, נביל עסיס, והשתתף בו יוסוף זומר, החשב הכללי, האחראי לגביית המסים ברשות.

שר האוצר יובל שטייניץצילום: אלכס קולומויסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker