בעקבות הקיצוצים: מריל לינץ' מוריד את תחזית הצמיחה של ישראל ל-2.7%

החולשה ביצוא יחד עם הצמצום בתקציב הממשלה, סוללים את הדרך להורדת ריבית נוספת; הלחצים להאטה יימשכו בחודשים הקרובים"; לחץ גם על המחירים ויוקר המחיה

רם עוזרי

בבנק ההשקעות מריל לינץ', אחד מחמשת בנקי ההשקעות הגדולים בארה"ב, החליטו להפחית את תחזית הצמיחה של ישראל. התוצר בישראל יגדל על פי ההערכות המחודשות בקצב של 2.7% ב-2012 (במקום 3% בתחזית הקודמת) וב-3% ב-2013 (במקום 3.3%).

יובל שטייניץצילום: אמיל סלמן

הסיבה להפחתה, מסבירים במריל לינץ', היא החולשה שהתגלתה בנתוני היצוא של ישראל בעקבות ירידת הביקושים העולמיים, אבל גם- הקיצוץ התקציבי הצפוי של הממשלה. שני אלה מחזקים את ההערכה של מריל לינץ' שבנק ישראל ינקוט בהפחתות ריבית נוספת, וצופים ירידה של 0.25% בריבית כבר בהחלטה הקרובה.

למרות הורדת ריבית נוספת, במריל לינץ צופים שההאטה בקצב הצמיחה תימשך. "הלחצים להאטה יימשכו בחודשים הקרובים על רקע הירידה בתמיכה מצד הריבית, היחלשות במאזן התשלומים, אי הודאות בפוליטיקה הפנימית וגידול בסיכונים הגיאו-פוליטיים", כתבו בבנק ההשקעות.

הפיחות המשמעותי בשקל יעזור לתמוך ביצוא הישראלי, אבל במריל לינץ' סבורים שזה לא יקרה באופן מיידי וככל הנראה גם לא יהיה מספיק כדי לעמוד ביעד הגידול ביצוא שהציב בנק ישראל ברמה של 6% ב-2013. "השקל הישראלי איבד 20% אל מול הדולר מאז אמצע 2011, וסיפק כרית אויר ליצואנים על רקע התנאים הגלובליים המאתגרים". על פי חישוב שעשו בבית ההשקעות, פיחות של 1% בשער המטבע יביא לגידול של 0.3%-0.4% ביצוא 9-12 חודשים לאחר מכן.

ומה בנוגע לרמות המחירים במשק? במריל לינץ' לא אופטימיים. מספר גורמים יביאו לדבריהם ללחץ לעליית מחירים: העלאת המיסים על סיגריות ואלכוהול והעלאת המע"מ על ידי הממשלה, עליית מחירי הדלק ב-27% (במונחים שקליים) מאז סוף יוני והזינוק החד במחירי המזון בעולם יביאו לזינוק באינפלציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker