בשוק ההון מאוכזבים: "אין כמעט קיצוצים; רק העלאות מסים"

"דירוג האשראי של ישראל עדיין בסכנה" ■ לידר: נגיד בנק ישראל מצפה לצעדים נוספים ■ רון אייכל: אחרי אישור התקציב ל-2013 תהיה העלאה נוספת של מס הכנסה

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

כלכלני המקרו של המוסדות הפיננסיים הגדולים שחררו היום את סקירות המקרו השבועיות שלהם. במרכז, כמובן, הגזירות הכלכליות של הממשלה והשפעתן על הגירעון התקציבי של הממשלה ועל מדיניות בנק ישראל בתחום הריבית. ככל שמדובר על שוק ההון, כך עולה מהסקירות, לא כל הכלכלנים משוכנעים שמדובר על צעדים מספיק חריפים.

"למרות התחושה בתקשורת שהממשלה מבצעת צעדים משמעותיים, לא כך במציאות. אין כמעט קיצוץ תקציבי, רק העלאות מסים. להערכתנו זה מעט מדי ומאוחר מדי. ללא צעדים משמעותיים יותר במסגרת תקציב 2013, הדירוג היציב של ישראל בסכנה", כתב יונתן כץ מבית ההשקעות לידר.

למרות המחמאות הגדולות שהרעיף נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר על תכנית הממשלה, כץ סבור שהנגיד עוד לא לגמרי מסופק. "לא ברור האם צעדי האוצר ישכנעו את בנק ישראל שהמדיניות התקציבית "תחת שליטה". בנק ישראל יעדיף להמתין לראות את מסגרת התקציב המוצעת לשנת 2013 והחלטת הממשלה בנושא זה", כתב כץ.

גם דודי רזניק מבנק לאומי סבור שדברי הנגיד משבוע שעבר מבטאים דרישה לצעדים נוספים: "הנגיד מרמז בדבריו כי לאור השינוי המסתמן, אם אמנם יאושר בפועל וכן בהינתן צעדים משמעותיים נוספים- בעיקר בצד ההוצאה הממשלתית, בנק ישראל צפוי לחזור לתוואי הורדות ריבית".

רון אייכל מבית ההשקעות מיטב כותב הבוקר כי הגזירות הכלכליות החדשות לא יפחיתו את רמת הגירעון אל מתחת לרמת ה-3% מהתוצר. בהנחה אופטימית למדי שהמשק יצמח בשנת 2013 ב-3.6% המהלכים שפורסמו יביאו להערכתו לגירעון של 3.4% מהתוצר השנה ו-3.5% מהתוצר בשנה הבאה.

לכן, מעריך אייכל, בתחילת 2013 צפויה העלאה נוספת במיסים הישירים. " הואיל ומהלכים אלו לא יספיקו לשנת 2013, ובמיוחד על רקע סימני החולשה המתגברים, צפויה התאמה נוספת גם (ואולי בעיקר) במישור המיסים הישירים. בשל העובדה שהמס בישראל הוא שנתי, לא ניתן לשנות את גובה המיסים הישירים באמצע השנה. לפיכך, נראה כי שינוי במס הישיר יגיע לאחר אישור התקציב לשנת 2013 וכאמור הוא ייכנס לתוקף בינואר של שנה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker