הגזירות במשק

יחימוביץ': נתניהו מודה בכישלון הרפורמה שלו

יו"ר מפלגת העבודה: "מסמך המחליטים" נכתב בחופזה ובפאניקה והשתנה כתוצאה ממצבי הרוח של נתניהו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', טוענת בעקבות ניתוח מסמך הגזירות הכלכליות שהוגש לממשלה הנקרא "מסמך המחליטים" כי "המסמך נכתב בחופזה ובפאניקה, והשתנה כמה פעמים במהלך השבוע כתוצאה ממצבי הרוח של נתניהו".

לדברי יחימוביץ יש כאן הודאה מפורשת בכשלון מדיניות מתווה הרפורמה במס שנקט בה בעקשנות חרף האזהרות הרבות שקיבל. מתווה זה יצר בור עמוק בהכנסות המדינה, אשר 67% ממנו יתמלאו כעת ממסים רגרסיביים, לא צודקים, ומהופכים לכל הגיון כלכלי.

"ערב הבחירות האחרונות הבטיח נתניהו למצלמות כי יוריד את המיסים בעשרים אחוז. הבטחה זו, שמלכתחילה היתה דמיונית וחסרת אחריות, מתנפצת בפניו, ואזרחי ישראל ישלמו על כך את המחיר", אמרה יחימוביץ'.

יחימוביץ טוענת על סמך ניתוח של המסמך כי "נתניהו מטיל את מרבית ההכנסות ממסים על מעמד הביניים והעניים 67% מההכנסות הצפויות יגיעו מהעלאת מסים רגרסיביים (לא כולל הכנסות מרווחים כלואים)".

צילום: מיכל פתאל

בעניין הטבת המס בגין ה"רווחים הכלואים" אמרה יחימוביץ כי "נתניהו נותן הנחה מאסיבית לחברות החזקות ביותר במשק. גבייה של 3 מיליארד שקל בלבד מהרווחים הכלואים במקום עשרות מיליארדי שקלים חוקיים - וללא כל התנייה בהשקעה במפעלים בארץ - מקור אלטרנטיבי זמין להכנסות בלא צורך בחקיקה".

יחימוביץ אמרה כי "נתניהו מטיל מיסים על עניים שאינם מגיעים לסף המס, באמצעות מע"מ זהו צעד לא-פרוגרסיבי, שמכביד את הנטל על כל הצריכה (לרבות, מזון) של כל משקי הבית. ככל שההכנסה נמוכה, כך אחוז גבוה ממנה מופנה לצריכה (27% מהכנסת העשירון התחתון יוצאת על מע"מ  לעומת רק 8% מהכנסת העשירון העליון), כך שהמע"מ מטיל מס הפוך - ככל שההכנסות פוחתות כך תשלם המשפחה שיעור יחסי גבוה יותר של מס. נטל המס העקיף בישראל הוא כבר עתה מהגבוהים בעולם, ואין להעלותו עוד יותר.

עוד אמרה יחימוביץ' כי "יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה - נתניהו נותן ומקצץ לאותו משרד גם משרדים שמקבלים תקציב חדש - מקוצצים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker