הגזירות במשק

"לזכות רשות המסים חובות בהיקף 30 מיליארד שקל"

דורון ארבלי, מנהל רשות המסים: "המחאה החברתית עשתה משהו למדינה. אנחנו מרגישים ירידה בהכנסות המדינה ממסים"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

"לזכות רשות המסים חובות מס ודאיים בהיקף 30 מיליארד שקל, שומות שיצאו לגופים פעילים. אם נצליח להביא רק 10% מהכסף, יש לנו עוד 3 מיליארד שקל בשנה. אביא את הכסף". כך מבטיח מנהל רשות המסים, דורון ארבלי, בשיחה עם TheMarker.

ארבלי אמר כי "כדי להילחם בהון השחור, חזרתי ודרשתי תוספת כוח אדם ושינויי חקיקה שייתנו לרשות המסים יותר כוח. לפני מספר חודשים קיבלנו הרשאה לתוספת כוח אדם של 700 איש. אנחנו מכשירים אותם והתוצאות יראו בשטח.

"בחבילת הצעדים שתוגש לאישור הממשלה מחר, יש שורה של שינויי חקיקה שנועדו לתת יותר כוח, ויותר הרתעה לרשות המסים. ראינו ולמדנו מה קורה בעולם. אני מאמין שגם במקרה זה יראו בקרוב את התוצאות בשטח".

יותר משליש מתוספת המסים הכלולים בחבילה שתובא לאישור הממשלה, הם כמעט יעד אישי של רשות המסים - 3 מיליארד שקל מיסוי החברות הכלואות, עוד 2 מיליארד שקל מהעמקת הגבייה. ארבלי משוכנע כי בשני המקרים לא מדובר בהבטחות של הנייר, אלא ביעדים שרשות המסים תעמוד בהם.

לדבריו, "הצעדים שהאוצר גיבש, בעבודה מטה מסודרת, מתואמת, של כל אגפיו, ברשות שר האוצר, , היתה הכרחית, בלתי נמנעת במצבה הכלכלי של ישראל. יש אסטרטגיה, יש תוכנית, יהיה ביצוע. המצב מחייב. המחאה החברתית עשתה משהו למדינה. אנחנו מרגישים ירידה בהכנסות המדינה ממסים. חבילת הצעדים התחייבה כדי להתגבר על הירידה. הצלחה בגביית הרווחים הכלואים והעמקת הגבייה תמנע הטלת מסים נוספים על הציבור. לכן חשוב שנצליח".

ארבלי הוסיף כי "לאחר שהממשלה תאשר את שינויי החקיקה שביקשנו, ביום שני, יהיו לנו סמכויות אכיפה שיש לגופי אכיפה מקבילים לנו בחו"ל ולגופי אכיפה אחרים בארץ. אני מקווה שאחרי האישור בממשלה הכנסת תאשר את שינויי החקיקה שביקשנו. גם בארה"ב ובאירופה חיזקו לאחרונה את חוקי אכיפת המסים, והחמירו את הענישה. שינויי החקיקה יאותתו לכולם, רשות המסים רצינית במלחמה נגד מעלימי המס".

ארבלי היה רוצה לראות בגזרות החדשות סוף פסוק ל-2013, אולם הדבר תלוי במצב הכלכלה בעולם, במצב הסחר העולמי, ובמצבה של כלכלת ישראל. "יש הרבה הנחות יסוד שאם יתקיימו, כפי שאנחנו מקווים, לא יהיה צורך בגזרות נוספות. צריך כול הזמן להיות עם יד על הדופק. לראות לאיזה כיוון הכלכלה העולמית והמקומית נעות. רוב המינוס בגביית המסים ב-2012, הוא מירידה במחזורי העסקים בארץ".

דורון ארבלי, מנהל רשות המסיםצילום: אוריה תדמור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker