ערן אזרן

הריבית השנתית האפקטיבית בשוק האפור מגיעה ל-293% - כך קובע הכלכלן שחף מזין מהמרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה בהתאם לבדיקה שערך בנושא. הבדיקה, שכללה 18 משרדים בערים תל אביב, ירושלים, באר שבע וחיפה, מצאה כי הריבית הגבוהה ניתנה להלוואה בהיקף של 8,000 שקל על ידי משרד בתל אביב לתקופה של חצי שנה (החזר חודשי של 1,950 שקל).

לשם השוואה, ריבית בנק ישראל עומדת כיום על 2.25%, וריבית הפריים על 3.75%. ריבית ההלוואות שמעניקים בבנקים נעה סביב רמה של 5.5%, וריבית ההלוואות האפקטיבית ("ריבית דה ריבית") באמצעות חברות כרטיסי אשראי, נעה בין 8% עד 12% לשנה.

הסנדקצילום: מתוך הטלוויזיה

מזין מתאר כי לקוחות שמעוניינים בהלוואה זו נדרשים לשלוח בפקס למלווה תלושי שכר של שלושת החודשים האחרונים, שלושה תדפיסי בנק של שלושת החודשים האחרונים וצילום תעודת זהות. לאחר בדיקה מהירה, בהנחה שהלווים אינם בעלי חשבון מוגבל או שחזרו להם שיקים בשנה החולפת, הם יחתמו על טפסים והכסף יוזרם ישירות לחשבונם.

על פי הממצאים, ההלוואה השנייה בגובהה, שנושאת ריבית של 201%, הייתה על סך 5,000 שקל למשך שנה (החזר חודשי של 720 שקל). הלוואה נוספת היא לסכום של 10,000 שקל לשנה עם החזר של 1,375 שקל לחודש. ההלוואה מגלמת ריבית אפקטיבית שנתית של 172%.

לדברי מזין, במודעות של השוק האפור הופיעו גם הלוואות לשבוע, חודש, ללווים שמוגבלים בחשבונם והלוואות לחילוץ מכונס נכסים. במקרים אלו, הריבית בהלוואות לשבוע מגיעה לשיעור אפקטיבי של 700% ויותר, כאשר מוטל קנס כבד על מי שמאחר בפירעון.

"איחור בשבוע יעלה 10% קנס מסכום ההלוואה", מסביר מזין בהודעה שהוצאה לעיתונות עם פרסום הבדיקה. "חשוב להדגיש שללווים לא כדאי לאחר בפירעון עקב לחץ שיופעל עליהם ואשר עלול לכלול קנסות כבדים בנוסף לאלימות שכידוע קיימת בתחום ונחשפה בתקשורת".

מזין מסביר שאנשי השוק האפור נותנים כספים בעיקר לשכירים, ובמרבית המודעות שלהם מצוין במפורש – הלוואות לשכירים ועובדי מדינה. "שכירים ועובדי מדינה נחשבים ללווים שלא יגרמו בעיות בגבייה בגלל שיש להם מקום עבודה מסודר והם אינם רוצים בחשיפה משפטית או באיומים אם יתקשו לפרוע את חובם", נמסר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום