בנק ישראל: דחיפת אוכלוסיות לשוק העבודה תגדיל האבטלה

מחקר חדש של בנק ישראל מוצא שכל עוד לא יהיה גידול במספר המשרות - יהיה גידול במספר דורשי דמי אבטלה

רם עוזרי
רם עוזרי

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, הציב את שוק העבודה הישראלי בראש סדר העדיפויות של משרדו. שמירה על שיעורי אבטלה נמוכים של 7% ועל צמיחה של 3.5%-4% בשנה סומנו כיעדים האסטרטגיים של משרד האוצר. תוואי הפחתת יחס החוב תוצר שהציג שטייניץ לאחרונה מתבסס בין השאר על הצלחה בתחום זה. כדי לעמוד ביעד השאפתני, הנחה שטייניץ את ראשי האגפים במשרדו, בדגש על אגף התקציבים, להכין תוכנית בנושא. התוכניות טרם גובשו באופן סופי וטרם הוגשו לשר, אבל פרטים מתוכן כבר מתחילים לדלוף.

הכיוון הראשון והדומיננטי ביותר הוא שילוב אוכלוסיות בעלות שיעור השתתפות נמוך בשוק העבודה. מדובר בעיקר על תוכניות ממוקדות לגברים חרדים ולנשים ערביות. שטייניץ לוחץ בכיוון זה, ואולם בקרב הדרג המקצועי של האוצר עלה חשש שדחיפתם לתוך מעגל העבודה לא תצלח ללא ייצור של מקומות עבודה חדשים.

שר האוצר, יובל שטייניץצילום: אלכס קולומויסקי

היום מפרסמת חטיבת המחקר בבנק ישראל, בראשות פרופ' נתן זוסמן, מחקר חדש בנושא. הפחתה של תמריצים שליליים להשתתפות בשוק העבודה, מצאו החוקרים אלון בנימיני וטלי לרום, עלולה להביא לעלייה זמנית באבטלה. תהליך החיפוש וההתאמה בין עובדים למשרות דורש זמן, עד שיושלם הזיווג בין משתתפים שיתווספו לשוק העבודה לבין משרות חדשות תירשם עליה באבטלה, הסיקו החוקרים. עוד נמצא כי הפחתה הדרגתית בתמריצים תביא לאובדן רווחה קטן יותר למשק ביחס להפחתה מיידית.

כיום שיעור ההשתתפות בשוק העבודה בישראל נמוך יחסית. הגברים החרדים והנשים הערביות לא עובדים וגם לא מחפשים עבודה. החשש במשרד האוצר הוא שכניסה מסיבית של האוכלוסיות האלו לשוק העבודה, ללא גידול בהיצע העבודה, כלומר - במספר המשרות, תגרום לעובדים אחרים להיפלט מהשוק ולעלייה במספר דורשי דמי אבטלה. במקרה כזה, מספר העובדים בפועל לא ישתנה אך הלחץ על תקציב המדינה יגדל.

אחד הפתרונות האפשריים שעלו ונדחו על הסף היה הקשחת התנאים לקבלת דמי אבטלה. ישנה הסכמה רחבה, בין השאר גם בבנק ישראל, שדמי האבטלה בישראל נמוכים מאוד בהשוואה בינלאומית. הקשחה נוספת בתנאי הזכאות, מעריכים מומחים, תביא להאצת חיפוש אחר עבודה - תהליך שהוא לא בהכרח חיובי עבור שוק העבודה, וגם תגרום לגידול במספר חסרי העבודה. שמתייאשים מלחפש עבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker