"כל מנהל בנק יגיד שלא לציטוט: דלי הכישורים מרוויחים סכומים עצומים"

אמנון גדעון, בכיר לשעבר במערכת הבנקאות לא מאמין שדו"ח ועדת זקן יביא לשינוי אמיתי ■ במערכת הבנקאות 10,000 עובדים מיוחסים מרוויחים 7 מיליארד שקל בשנה ו-40 אלף עובדים זוטרים מרוויחים רק 10 מיליארד שקל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

השבוע הציגה הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאות, בראשות המפקח על הבנקים דודו זקן, את המלצות הביניים שלה. בין היתר, קבעה הוועדה כי "הנהנים מחוסר התחרות בענף הם המנהלים והעובדים הוותיקים", כאשר 10,000 עובדים מיוחסים מרוויחים 7 מיליארד שקל בשנה, בזמן שיתר 40 אלף העובדים הזוטרים מרוויחים רק 10 מיליארד שקל.

אמנון גדעון, לשעבר סמנכ"ל בכיר וראש מערך משאבי האנוש בבנק דיסקונט, איך נוצר האי־שוויון הזה?

"מערכת הבנקאות בנויה משתי שכבות של אנשים: יש את העובדים מן המניין; ויש את שכבת העובדים, שברובה היא ותיקה מאוד - ומתוגמלת בצורה לא תקינה. אנשים שהם 'אובר־אובר־אובר פייד' ביחס לכישורים שלהם ולמה שהם עושים. אנשים דלי כישורים באופן ממוצע שמרוויחים כיום סכומים עצומים. יש מקרים שבהם אתה יכול להביא שלושה עובדים עם אותם כישורים בעבור עלותו של עובד אחד".

איך הבנקים הגיעו למצב הזה?

"האנשים האלה הגיעו למערכת בשנות ה-80, בתקופת הגיוס המטורף של כוח האדם לבנקים. תחילת שנות ה-80 אופיינה בבועה פיננסית מטורפת, בתקופת ויסות מניות הבנקים, כשבמערכת התרחשו דברים שכיום אנחנו לא יכולים לחשוב עליהם ברמת אתיקה. מערכת הבנקאות גייסה אז את כל מי שעבר ליד הבנק והיה לו דופק. אחרי משבר ויסות המניות, הבנקים נשארו עם עודפי כוח אדם עצומים. שיא העיוות, אגב, זה עובדים בחוזים אישיים שמתוגמלים יותר מדי".

קראת השבוע את דו"ח זקן, שהתייחס לחוסר היעילות במערכת הבנקאות?

"לא קראתי אותו ואני לא רוצה להיות ביקורתי, אבל לדעתי גם אם הוא ימומש הוא לא יביא את הבשורה. הבעיות שהמערכת נושאת עמה כבדות ומושרשות מכדי שהדברים שמוזכרים כמרכז הדו"ח יביאו פתרון לציבור הצרכנים".

אתה לא מאמין שהורדת עלויות השכר בבנקים יכולה להביא לכך שחלק מהחיסכון יתגלגל אל הצרכנים?

"בעשור האחרון החלו בבנקים בגיוס של עובדים שהם יותר מוכשרים אך שמרוויחים פחות, אבל אני לא מאמין שהבנקים יורידו עלויות שכר. במבנה יחסי העבודה הנוכחי במערכת, זה מאבק שנדון לכישלון מראש. מערכת הבנקאות נושאת נטל של ציבור עובדים ותיק ויקר מאוד, שהיעילות שלו היא לא מהגבוהות - ועד שלא יימצא פתרון לעניין הזה המערכת תמשיך לסבול מחולייה. כל מנהל בנק יגיד לך את הדברים האלה שלא לציטוט".


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker