כדי לאשר הזרמה נוספת: דנקנר מודיע על מכירת דפוס מעריב וצמצום העיתון היומי - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כדי לאשר הזרמה נוספת: דנקנר מודיע על מכירת דפוס מעריב וצמצום העיתון היומי

בחברה מתוכננים פיטורי עובדים בהיקף משמעותי, ותיסגר חלק מפעילות הדפוס שאינה קשורה לעיתון ■ מעריב עשויה למכור את הקרקע עליה ממוקם בית הדפוס בבת ים

51תגובות

בשעות הבוקר אתמול נחתה בתיבות המייל של עובדי "מעריב" הודעה מהמנכ"ל, טל רז. ההודעה, שאליה צורפה גם תמונתו של רז, לא היתה מעודדת. היא בישרה שהעיתון עומד בפני שורת שינויים, שיביאו ככל הנראה לפיטורי מאות עובדים. קשה לומר כי ההודעה הכתה מישהו בהפתעה. גסיסתו הארוכה של העיתון הוקפאה עד לאחרונה רק עקב הזרמות מזומנים מצד בעלי הבית שלו. כעת, כשמקור ההזרמות יבש, העיתון נאלץ לבצע את השינויים המהותיים שמהם הצליח להימנע במשך כמעט ארבע שנים.

דודו בכר

ההודעה לעובדים, בדומה לדיווח שהוגש לבורסה אתמול בבוקר, הסגירה אך במעט את התוכניות הכואבות של העיתון: סגירת פעילות הדפוס וההפצה והעברתם לספק חיצוני, לצד הקטנה מהותית של היקף העמודים המודפסים והתמקדות בתחום הדיגיטל.

המשמעות הישירה של המהלכים המתוכננים במעריב היא סבב פיטורים רחב. עד כה זימן העיתון לשימוע לפני פיטורים כ 25 עובדים, בהם פרשנים בכירים. בעיתון מעריכים כי צמצום המהדורה המודפסת או ביטולה יובילו לסבב פיטורים רחב יותר, שעשוי להגיע למאות עובדים. בסך הכל העסיקה קבוצת מעריב כ 2,010 עובדים בסוף 2011, בהם עובדי המערכת העיתונאית ועובדי הנהלה, שיווק, הפצה ודפוס.

מוספי העיתון היומי יאוחדו

בהודעתה לבורסה דיווחה מעריב כי דירקטוריון החברה אישר לנצל את יתרת קו האשראי שהעמידה לה בעלת השליטה, דיסקונט השקעות (דסק"ש), ולמשוך 15 מיליון שקל נוספים מהלוואה בסך 25 מיליון שקל שקיבלה החברה ביוני. במקביל הודיעה הקבוצה כי בתקופה הקרובה יידרשו לה מקורות כספיים נוספים למימון פעילותה השוטפת, מעבר למלוא סכום ההלוואה. "יצוין כי אין ודאות באשר לזמינותם של מקורות מימון נוספים כאמור", נכתב בהודעה. כחלק ממהלך זה עשויה קבוצת מעריב לרשום הפחתה של שווי המוניטין והרכוש הקבוע שלה. הפחתה שכזו עשויה לגרום לדסק"ש למחוק את יתרת השקעתה בקבוצה, הרשומה בספרי דסק"ש לפי שווי של 101 מיליון שקל.

ב"מעריב" לא מתכוונים לזנוח את העיתונות המודפסת. בתקופתו של זכי רכיב, ששלט בעיתון עד אמצע 2011, התקיימו במערכת העיתון ישיבות רבות, בשיתוף העורך הראשי דאז, אבי משולם, בנושא העברת העיתון לעידן הדיגיטלי. בין השאר נבחנה בישיבות אלה אפשרות להחליף את המהדורה המודפסת במהדורת אייפד ולהרחיב את מוספי סוף השבוע המודפסים. עם כניסתו של נוחי דנקנר לשליטה בקבוצה, ביוני אשתקד, הוקפאו תוכניות אלה. דנקנר ביקש להרחיב את פעילות העיתון המודפס, ובעיקר את החלק העסקי בו. כעת, לאחר שדנקנר נקלע למצוקה תזרימית, נאלצים בעיתון לחזור לתכנונים הקודמים ולגבש תוכנית עסקית שעיקרה התמקדות בדיגיטל.

הדרך החדשה הזו תכלול, ככל הנראה, צמצום משמעותי של העיתון היומי המודפס כבר בשבועות הקרובים, לצד הרחבה של מוספי סוף השבוע. הצמצום יבוא לידי ביטוי באיחוד מוספי העיתון היומי לחלק אחד (קונטרס) בן 36 עמודים. בשלב מאוחר יותר ייתכן כי תופסק לחלוטין הדפסת העיתון היומי. במקביל, בעיתון שוקדים על חיזוק מהדורת סוף השבוע המודפסת בתכנים נוספים.

במקום דפוס - נדל"ן

מבחינת "מעריב", סגירת פעילות הדפוס תהיה תרופה קטנה למחלת ההפסדים הקשה של העיתון. פעילות זו, הכוללת את הדפסת העיתון ועבודות הדפסה עבור גופים חיצוניים, הניבה לעיתון הפסדים של 5 מיליון שקל ב-2011. גם פעילות הפצת העיתון גררה הפסדים של כ-5 מיליון שקל ב-2011, כך שהוצאתה לספק חיצוני עשויה לחסוך לעיתון הפסדים של כ-10 מיליון שקל בשנה. הכנסותיה של קבוצת מעריב מתחום עבודות הדפוס הסתכמו ב-22 מיליון שקל ב-2011, לאחר שצנחו מ-33.4 מיליון שקל ב-2010.

ההחלטה לסגור את פעילות הדפוס תחייב את "מעריב" להשתמש בשירותיהם של בתי דפוס קיימים אחרים. המועמדים הטבעיים להיהפך לספקי הדפוס של העיתון הם שני המתחרים - קבוצת ידיעות אחרונות וקבוצת הארץ. בעיתון מנהלים מגעים עם שני גופים אלה.

הסכם הדפסה כזה עשוי לכלול גם העברה של פעילות ההפצה העצמאית של "מעריב" לידי שירותי ההפצה של קבוצת הארץ או של חברת בר הפצות, המפיצה את "ידיעות אחרונות" ונמצאת בבעלות עידו ברגמן, גיסו של בעל השליטה ב"מעריב", דנקנר. "מעריב" דיווח כמה פעמים בעבר כי הוא בוחן העברה של פעילות ההפצה שלו לידי בר הפצות, אך המגעים בין הצדדים לא התממשו. הסכם עסקי מסוג זה, במיוחד אם ייחתם מול קבוצת ידיעות, ידרוש את אישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים.

שני בתי הדפוס של מעריב ממוקמים על קרקע בשטח של כ 18 אלף מ"ר בבת ים, הנמצאת בבעלות הקבוצה. כיום רשומה הקרקע בדו"חות החברה לפי שווי מופחת של 25.4 מיליון שקל. עם זאת, הפוטנציאל הנדל"ני במקום גבוה והחברה תבקש, ככל הנראה, לממשו באמצעות שינוי ייעוד הקרקע כך שתתאפשר עליה בנייה של מגדלי משרדים. שינוי ייעוד כזה תואם תוכניות בנייה שיוזמת עיריית בת ים.

במקרה ששינוי ייעוד הקרקע בבת ים יתאפשר, ייתכן כי אחוזי הבנייה המותרים במקום יגדלו במאות אחוזים ושווי הקרקע יזנק בהתאם ויגיע ל 200 250 מיליון שקל. ההכנסה התזרימית של מעריב מחיסול פעילות הדפוס ומכירת הקרקע תוכל בתרחיש כזה להחזיק את העיתון בחיים למשך כמה רבעונים נוספים. מחירה יהיה כבד ¬ פיטורי 177 עובדי מעריב העוסקים בדפוס.

להחלטה של מעריב לסגור את פעילות הדפוס שלה יכולות להיות גם משמעויות נוספות. העיתון "ישראל היום" מדפיס כיום את גיליונותיו היומיים בבית הדפוס של "הארץ". בעבר פורסם כי העיתון בוחן חלופות להסדר זה, בהן רכישת בית הדפוס של מעריב והקמת בית דפוס עצמאי. גם אם "מעריב" יבחר למקסם את הקרקע שבידיו ולייעדה לנדל"ן, ייתכן כי ציוד הדפוס שבידיו יימכר ל"ישראל היום".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם