בדרך למיתון? |

הדלק, הירקות והסלולר משכו את מדד יוני לירידות של 0.3%

האנליסטים העריכו כי המדד יעלה ב-0.1% לעומת חודש מאי ■ על פי המגמה, קצב הגידול השנתי של המדד יעמוד רק על 0.6% - נמוך מהיעד הממשלתי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

מדד חודש יוני ירד ב-0.3%, כך פירסמה הערב (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הערכות האנליסטים היו כי המדד יעלה ב-0.1% לעומת חודש מאי. מתחילת השנה עלה המדד ב-1% בלבד, ועל פי המגמה, קצב הגידול השנתי שלו יעמוד רק על 0.6%, נמוך מהיעד הממשלתי למדד של 1%-3%. לשם השוואה, ביוני 2011 עלה המדד ב-0.4%.

במהלך החודש עלו מחירי הדיור ב-0.1%, ומחירי הדירות לשכירות הוסיפו 0.2%. מדד המחירים ללא נתוני הדיור ירד ב-0.4%. ירידות חדות נרשמו במחירי הירקות והפירות (5.9%) התחבורה והתקשורת (1.1%). עליות בולטות נרשמו במחירי ההלבשה וההנעלה (4%), והבריאות (0.5%).

מדד מחירים של שירותים ומוצרים

בדומה לחודשים האחרונים, גם ביוני המשיכו לטפס מחירי הנדל"ן. נתונים נוספים שמצרפת הלמ"ס, שאינם נכללים במדד, מלמדים כי חלה עלייה במחירי הדיור הן ביחס לחודשים שבתחילת השנה והן ביחס לאשתקד.

על פי הלמ"ס, מהשוואת עסקות נדל"ן שבוצעו בין אפריל למאי 2012, לעומת העסקות שבוצעו בחודשיים שלפניהם, עלו מחירי הדירות ב-0.7%. עוד מציינים שם כי מהשוואת העסקות שבוצעו בין אפריל למאי השנה, לעומת החודשים המקבילים בשנה שעברה, עלו המחירים ב-2.1%.

האנליסטים צפו עלייה

הערכות האנליסטים היו כי המדד יישאר ללא שינוי או לכל היותר יסתכם בעלייה של 0.1%. הם ציינו כי המדד הנמוך יושפע מעלייה עונתית גבוהה במחירי ההלבשה וההנעלה, שתקוזז בירידת מחירי הדלק ומחירי השיחות בטלפונים סלולריים.

בלידר שוקי הון העריכו כי מדד יוני צפוי להישאר ללא שינוי. עם זאת, ציינו שם כי קיימת אי ודאות לגבי עוצמת השפעת הוזלת שירותי הסלולר על המדד. "מדד חודש יוני עלול להפתיע בשני הכיוונים, כשהתחזית שלנו עומדת על אפס", כתבו. "זאת, בשל הקושי להעריך איך ומתי הלמ"ס תמדוד את המהפכה בשוק הסלולר. כידוע, בחודש מאי הלמ"ס לא התייחסה כלל להוזלות בשוק בהיעדר נתונים מהחברות הוותיקות".

כמעט כל האנליסטים ציינו כי לאחר הורדת ריבית הבסיס במשק ביולי ל-2.25%, ברוב של חמישה מחברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל מול מתנגד אחד, הבנק יימנע משינוי בריבית עד סוף 2013, וייתכן שגם בתחילת 2014. בנק ישראל הוריד את הריבית ביולי ברבע נקודת האחוז, כדי לסייע לצמיחה ולתעסוקה, לאחר שמדד מאי לא השתנה לעומת אפריל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker