"הוציאו העוקץ מביטוח המנהלים, חברות הביטוח ייפגעו קשות"

האנליסיט מאיר סלייטר: האיסור לבטח באמצעות חוזה אישי את מקדם תוחלת החיים מוציא את העוקץ מהפוליסות ■ אלון גלזר: "עלייה בתוחלת החיים היא אחד מהאיומים הגדולים על חברות הביטוח; הבעיה היא שייתכן מצב בו הם יאלצו להפריש כספים גם היום וגם בעתיד"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"מדובר בפצצה שתגרום למניות חברות הביטוח לצנוח היום באופן חד" - כך הסביר היום (ד') ל-TheMarker מאיר סלייטר, אנליסט הפיננסים בדש ברוקראז' את . לדברי סלייטר, "פוליסות הביטוח מאבדות את אחד המוצרים המרכזיים שלהם, שכן האיסור לבטח באמצעות חוזה אישי (הניתן בביטוחי המנהלים) את מקדם תוחלת החיים מוציא את העוקץ מפוליסות הביטוח. אמנם, זה יחזק את קרנות הפנסיה אבל זה יחליש את ביטוח המנהלים, שמבחינת חברות הביטוח הינו מוצר רווחי יותר".

לאור העלייה בתוחלת החיים, חברות הביטוח יאלצו להפריש עוד כסף לעתודות, מה שיגרום להם להפסדים חשבונאיים רבים. סלייטר צופה כי בזמן הקרוב, בו ניתן עדיין למכור את ביטוח המנהלים, מי שמבין שהמוצר יעלם מהמדף ירכוש אותו יותר - לכן המכירות בתקופה זו יגדלו. כדי להמשיך למכור, יצטרכו חברות הביטוח להציג דרך בה הם מוזילים את דמי הניהול או לחילופין להציג למפקח על הביטוח שינוי יצירתי במבנה המוצר.

יונל כהן, מגדלצילום: אסף שילה / ישראל סאן

לדברי אלון גלזר, סמנכ"ל ומנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, "הסכנה העומדת בפני חברות הביטוח כפולה. עכשיו יצטרכו להפריש כספים אשר יגרמו להם להפסדים כבדים וגם בעתיד יצטרכו להפריש כספים נוספים כאשר יגלו שהעלייה בתוחלת החיים היתה יותר גדולה מאשר צפו וכל זאת כאשר הם מפסידים בתחרות מול שאר מוצרי הגמל".

גלזר מסביר כי "הרצון של המפקח על הביטוח לייצר מצב בו אדם יחסוך עד גיל הפנסיה במקום הכי טוב שמייצר לו את התשואות הכי טובות ומאותו הגיל באמצעות תמריצים שונים יגרמו לו לרכוש פנסיה באחת מחברות הביטוח. המחשבה מתבססת על הרצון למנוע מחברות הביטוח להימנע מגירעונות אקטוארים. אם הרעיון יקרום עור וגידים, זה יפגע בחברות הביטוח ובמוצרים הקיימים ויפעל לטובת גופי ההשקעה החיצוניים שיוכיחו כי הם יותר טובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker