אליהו מתקרב למגדל: ימכור את תיק ביטוח החיים להראל ביותר מ-250 מיליון שקל

העסקה שהתגבשה בשעה האחרונה תאפשר לאליהו לקבל את אישור המפקח על הביטוח להשלמת הרכישה של קבוצת הביטוח מגדל ■ מכירת התיק להראל תוביל לפיטורים של עובדי מחלקת ביטוחי החיים באליהו

נועם בר
נועם בר

 העסקה בין שלמה אליהו לחברת הביטוח הראל קרובה לחתימה לפי מתווה העסקה שהתגבש בשעה האחרונה בין הצדדים, הראל תרכוש מאליהו את תיק ביטוחי החיים של החברה תמורת יותר מ-250 מיליון שקל.

מדובר במחיר הנמוך בעשרות אחוזים מהמחיר לפיו קיים אליהו לפני כחודש משא ומתן עם בית ההשקעות פסגות. אז דובר על מחיר של 300-350 מיליון שקל לתיק ביטוחי החיים של אליהו. הסיבה לפער במחיר נעוצה בעובדה שעבור פסגות היה מדובר בפעילות חדשה לגמרי כך שמבחינתו רכישת החברה הייתה כוללת גם את התשתית הטכנולוגית והאנושית כמו גם את רישיון המבטח. לעומת זאת, להראל יש פעילות ביטוחי חיים גדולה משלו ואין לו צורך בתשתית, כך שהעסקה כעת היא רק על תיק הנכסים. הסיבה להפסקת המגעים עם פסגות הייתה בשל הלחץ של אליהו לסגור את העסקה כמה שיותר מהר בעוד פסגות ביקש זמן לבדיקת נאותות מקיפה.

שלמה אליהו ויאיר המבורגרצילום: עופר ועקנין

במחלקת ביטוחי החיים של אליהו ישנם 53 עובדים וההערכה היא שכעת עם המכירה להראל רובם יפוטרו, מה שהיה נמנע אילו מכר אליהו את התיק לפסגות. זאת היות ובפסגות מדובר בפעילות חדשה והיה נדרש להשאיר שם את רוב העובדים.

תיק ביטוחי החיים של אליהו מנהל כ-1.3 מיליארד שקל של חיסכון בפוליסות ביטוחי מנהלים, 817 מיליון שקל מתוכם מנוהלים בפוליסות הישנות מסוג משתתפות ברווחים. דמי הניהול שגובה אליהו בתיק עומדים על ממוצע של 0.86% מהצבירה בנוסף ל-6.73% מההפקדות. ב-2011 גבה אליהו מהפעילות פרמיות בהיקף של כ-280 מיליון שקל.

עם מכירת תיק ביטוחי החיים של אליהו נסללת הדרך לסגירה של עסקה אחרת - רכישת השליטה (69%) בקבוצת הביטוח מגדל על ידי אליהו מידי חברת ג'נרלי האיטלקית, תמורת כ-4.2 מיליארד שקל . מגבלה קיימת בחוק שמי שמחזיק נתח שוק של 15% ויותר בתחום החיסכון ארוך הטווח, לא יוכל לבצע עסקאות רכישה ומיזוג שיגרמו להגדלת נתח השוק שלו, אילצה את אליהו למכור את תיק ביטוחי החיים הפרטי שלו לפני שהוא מקבל את אישור המפקח על הביטוח לעסקת מגדל.

פעילות ביטוחי החיים של אליהו במיליוני שקלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker