רשות ני"ע תבחן הכנסת שיקולי עלות-תועלת בהוראות רגולציה חדשות

באיגוד החברות הציבוריות מנסים לדחוף להחלטה שתפחית את מספר הדו"חות השנתיים של חברות קטנות ובינוניות מ-4 בשנה ל-2 בלבד

רם עוזרי
רם עוזרי

רשות ני"ע פרסמה השבוע את הדו"ח השנתי שלה ל-2011. בפעם הראשונה, כולל הדו"ח התייחסות לאפשרות שהרשות תאמץ בעתיד מדיניות של מדרג רגולציה ותיקח בחשבון שיקולים של עלות תועלת בהחלטות על צעדי רגולציה חדשים. באיגוד החברות הציבוריות מברכים על ההחלטה.

אילן פלטוצילום: יעל צור

"מה שהרשות מגדירה כמדרג רגולציה הוא מבחינתו הקלות ברגולציה על חברות קטנות ובינוניות", אומר אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות. באיגוד מנסים לדחוף בהקשר זה להחלטה שתפחית את מספר הדו"חות השנתיים של חברות קטנות ובינוניות מ-4 בשנה ל-2 בלבד.

"יש איזה נורמה בארץ ששטח כבוש לא משחררים. ובכל זאת, אנחנו סבורים שזו תהיה הקלה משמעותית על החברות הקטנות והבינוניות ללא פגיעה במידע שעומד בפני המשקיע", אומר פלטו. לדבריו, "בעידן בו ממילא החברות מדווחות על כל אירוע מהותי בדיווחים מיידים לבורסה, יש לבוא לקראת החברות ולהפחית מהם מעט מהנטל".

מבדיקה שערכה חברת היעוץ לקסידל עבור איגוד החברות עולה שבעוד שבארה"ב, קנדה וסינגפור יש חובת דיווח רבעונית, בבריטניה, צרפת, גרמניה והולנד אין חובה כזו והרגולטור מסתפק בהצהרות הנהלה על האירועים המהותיים ברבעון כשלא מוגש דו"ח. באוסטרליה לא קיימת חובה כללית להגיש דוחות רבעוניים.

בנוסף, מתוך 8 המדינות הללו, ב-6 יש הקלות לחברות קטנות. עם זאת, ברוב המקרים לא החברות שמקבלות את ההקלות הם לא חברות שנסחרות בבורסות המרכזיות. בגרמניה ובצרפת ההקלות ניתנות לחברות קטנות שכלל אינן נסחרות בבורסה, בגרמניה ההקלות ניתנות לחברות שאינן נסחרות בשוק מוסדר ובקנדה מדובר על חברות שנסחרות בורסה ייעודית לחברות קטנות. בחברת הייעוץ מציינים עוד בדו"ח כי באיחוד האירופי הוחלט לאחרונה על מעבר למשטר דיווח ייחודי לחברות קטנות ובינוניות הכולל הגמשה של לוחות הזמנים ופטור מחלק מחובות הדיווח.

גם ההחלטה של רשות ני"ע לבחון את האפשרות לשלב שיקולי עלות-תועלת בבחינה של צעדי רגולציה עתידיים רואה פלטו כהתפתחות חיובית. נושא זה, אומר פלטו, רלוונטי לא רק לרשות ני"ע אלא לכל הרגולטורים הפועלים בשוק, והעובדה שברשות החליטו לצעוד בראש המחנה בעניין זה, הוא מקווה, היא סימן לבאות.

"רגולציה משיתה על החברות עלויות לא קטנות. כמו שחברי כנסת שמגישים הצעת חוק צריכים למצוא מקורות למימון ההצעה, כך הרגולטור צריך לעשות חישוב של התועלת שתצמח מהוראת רגולציה חדשה. המשאבים של החברות הם לא אינסופיים. בחלק ממדינות ה-OECD יש משרד ייעודי שאחראי על בדיקות של עלות-תועלת, ולפעמים כשנכנסת הוראה חדשה מורידים הוראה אחרת", מסביר פלטו.

רשות ני"ע, יש לציין, מקיימת בחודשים האחרונים קשר רצוף עם הגופים המפוקחים על ידה בניסיון להציף בעיות ולמצוא רעיונות להפחתת הנטל הרגולטורי. יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר, דיבר לאחרונה על דרגולציה ועל קיצור הדו"חות הכספיים. עם זאת, בכל הנוגע למעבר לדיווח פעמיים בשנה עבור חברות קטנות ובינוניות, נראה שהסיכוי לא גדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ