רשות ני"ע מפחיתה את עמלות ההפצה בקרנות הנאמנות; הבנקים: הציבור ייפגע

יו"ר הרשות: "הגיע הזמן שהציבור ישלם פחות לא רק על הקוטג' והסלולר, אלא שישלם פחות גם עבור קרנות הנאמנות שהוא רוכש בשוק ההון"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות ניירות ערך פותחת במהלך להפחתת עמלות ההפצה שמשלמים מנהלי הקרנות לבנקים: עבור קרנות כספיות ישולמו 0.1% במקום 0.125%, בקרנות סולידיות 0.2% במקום 0.25% ובשאר הקרנות 0.35% במקום 0.8% לקרנות מנייתיות ו-0.4% לשאר הקרנות. מנהלי הקרנות יחויבו להפחית את דמי הניהול שהם גובים מהמשקיעים בהתאמה.

שמואל האוזרצילום: ישראל מלובני

למהלך שתי מטרות נוספות: הסרת חסמים בפני מנהלי קרנות שמבקשים להציע מוצרים בדמי ניהול נמוכים במיוחד והקטנת פוטנציאל ניגוד העניינים בייעוץ על ידי קביעת עמלה אחידה לקרנות נאמנות מנייתיות ולקרנות אחרות שאינן סולידיות.

מבדיקה שנעשתה ברשות עולה כי עמלות ההפצה בשיעורן הנוכחי מהוות חסם משמעותי בפני הצעתן של קרנות הנאמנות בדמי ניהול נמוכים יותר. כך למשל, מנהל קרן מנייתית, המחויב כיום בתשלום לבנק המפיץ את יחידותיו בשיעור של 0.8% לשנה משווי היחידות המוחזקות באמצעותו, מנוע למעשה מלקבוע את שכרו בשיעור הנמוך משיעור זה.

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, אמר היום: "הגיע הזמן שהציבור ישלם פחות לא רק על הקוטג' והסלולר, אלא שישלם פחות גם עבור קרנות הנאמנות שהוא רוכש בשוק ההון".

"הציבור ייפגע"

המהלך של רשות ני"ע בתחום קרנות הנאמנות מכה גלים בתעשייה. סמנכ"ל בית ההשקעות איילון, אייל חיים, התייחס למהלך וציין כי "מדובר בצעד מבורך לצרכן, למנהלי הקרנות ובהמשך הדרך גם לבנקים עצמם. מדובר בהורדה מתבקשת על רקע הירידה הדרמטית שחלה בדמי הניהול של קרנות נאמנות בשנים האחרונות שנבעה מתחרות עזה וירידה בריבית. אמנם מדובר בפגיעה בהכנסות הבנקים בטווח הקצר, אך בטווח הארוך המהלך יכול אף להגדיל את הכנסות הבנקים עקב גידול שיהיה להערכתנו בסך הנכסים המנוהלים בקרנות".

לדברי חיים, "הורדת עמלת ההפצה תאפשר למנהלי הקרנות להציע מוצרים זולים יותר ללקוחות ועדיין לשמור על רמת הכנסות סבירה שתאפשר ניהול השקעות איכותי. צעד זה מגיע בנוסף להורדת האגרות על קרנות נאמנות. יוזמה נוספת של רשות ני"ע שאושרה ע"י ועדת הכספים לפני שבוע. שני המהלכים בהחלט מאזנים קצת את המצב של תעשיית הקרנות, זאת לאחר ירידה דרמטית בהכנסות לצד גידול בהוצאות שחווים מנהלי הקרנות בשנים האחרונות".

באיגוד הבנקים תקפו את ההחלטה: "מהלך רשות ני"ע לא יוזיל, ולו באגורה אחת, את דמי הניהול שמשלם הציבור ויוביל להעברת כסף מהבנקים לברוקרים הפרטיים"

עוד נכתב בלשון התגובה כי "יוזמת רשות ניירות ערך היא בעיקרו של דבר מהלך של העברת כסף מהבנקים לברוקרים הפרטיים שמנהלים את קרנות הנאמנות, והכל במסווה של הוזלת מחירים לציבור הרחב. הציבור, לא רק שלא ירוויח ממנה דבר, אלא יש חשש משמעותי שאף ייפגע. כך הגיבו באיגוד הבנקים לפרסומים על הקטנת עמלות ההפצה של קרנות נאמנות שמקדמת הרשות".

בבנקים מבהירים כי מדובר בעמלות שמשלמים הברוקרים ובתי ההשקעות לבנקים בגין הפצה של קרנות הנאמנות לציבור. עמלות אלה הן מהנמוכות בעולם וזאת בשעה שדמי הניהול ששגובות הקרנות מהציבור יקרים מהמקובל בעולם. הרגולציה של רשות ניירות ערך, שתאפשר לקרנות הנאמנות ובעליהן לשלם לבנקים תעריפים זולים אפילו יותר מהמקובל היום לא תגיע בסופו של דבר לכיסם של הלקוחות אלא תחלחל ישירות לכיסם של הברוקרים ובתי ההשקעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker