האסטרטגיה: להוציא את עד המדינה בלתי שפוי

אסטרטגיית ההגנה של שורת הנאשמים בפרשת הולילנד, ובראשם אהוד אולמרט, פשוטה: להציג את עד המדינה כתאב בצע ועבריין מושחת שממשיך במעלליו ■ באותה אסטרטגיה השתמשו סניגוריו של אולמרט גם בפרשת טלנסקי - ובשבוע הבא נוכל להעריך עד כמה היתה יעילה

הילה רז
עידו באום

חלפו רק שלוש שעות מתחילת עדותו של עד המדינה בפרשת הולילנד במשפט שנפתח אתמול ועד לרגע שבו ניכרה לראשונה האופטימיות על פניהם של 12 הבכירים היושבים בגללו על ספסל הנאשמים. כולם כאחד הביטו בו וליגלגו כשהתובעת שחקרה את עד המדינה, עו"ד ליאת בן ארי, ביקשה: "ספר לנו בקצרה מתי וכיצד נוצרה היכרות בינך לבין מר אביגדור קלנר" ועד המדינה השיב במפתיע: "אני לא רוצה לענות".

הנאשמים, סנגוריהם, יועצי התקשורת שלהם ומקורביהם שבאו לדיון, כ-80 אנשים, פרצו בצחוק מופגן ומוקצן. השופט דוד רוזן הסה את הנוכחים. בן ארי ביקשה מהשופט אישור לרענן את זיכרונו של העד, והשופט אישר זאת. לאחר מכן השיב העד: "אני מכיר את אביגדור מתחילת שנות ה-70, כאשר הוא התחיל לעבוד בחברה המרכזית, ב-1974 או 1975, אולי 1976, משהו כזה". מכאן המשיך העד לגולל את היכרותם והעדות חזרה למסלולה.

אולמרט ולצדו עד המדינהצילום: יריב כץ / ידיעות אחרונות

זה הקדימון למה שצפוי לעד המדינה ולפרקליטות כשעד המדינה ייחקר על ידי עשרות עורכי הדין שמייצגים את הנאשמים. רגעי הלגלוג ממחישים את הקו שאותו יאמצו בניסיון לשדר ללא מלים את המסר: "אמרנו לכם שעד המדינה הוא נוכל ושקרן. חכו תראו מה יקרה בהמשך עדותו".

אסטרטגיית ההגנה של שורת הנאשמים, ובראשם אהוד אולמרט, אורי לופוליאנסקי, שולה זקן, דני דנקנר ואנשי העסקים הלל צ'רני ואביגדור קלנר פשוטה ובסיסית: לכתוש עד דק את אמינותו של עד המדינה, להציגו כתאב בצע, עבריין משחד ומושחת שממשיך במעלליו, שקרן פתולוגי שסוחט את כספי המדינה.

הפרקליטות צפתה מראש את קו ההגנה של הסניגורים. כבר בנאום הפתיחה הבהירה בן ארי כי עד המדינה "לא פנה לרשויות החקירה בשל חרטה או ייסורי מצפון, אלא משום שהעריך כי בעזרת החשיפה יקדם את סיכוייו להביא לפתרון מספק מבחינתו של מחלוקת כספית בינו לבין היזמים". היא ציינה כי גם בפרקליטות היו ספקניים לגבי עדותו ולכן בכתב האישום נכללו רק אישומים שניתן להוכיח אותם בראיות חיצוניות ואובייקטיביות, שתומכות בעדותו של העד. "במקום שלא מצאנו ראיות כאלה, נמנענו מלכלול את החלקים האלה בכתב האישום", אמרה ורמזה על סיפורי שחיתות נוספים שנותרו בחדרי העריכה של הפרקליטות.

האסטרטגיה של הסניגורים מחייבת אותם בשלב זה להתנגד לכל מסמך שהפרקליטות מבקשת להגיש כראיה באמצעות העד. הסניגורים מקפידים לחדד את העובדה שחלק מהמסמכים נכתבו על ידי העד עצמו אינם מקוריים, נערכו בהם שינויים ועוד. בעתיד יטענו כנראה שהעד שיקר אז, שיקר עכשיו ובכלל אין לסמוך על מילה שיוצאת מפיו.

השלבים הבאים יהיו אגרסיביים יותר: בימים ארוכים של חקירות ינסו עורכי הדין לערער את נפשו ואמינותו של עד המדינה. כל פסיק ישמש נגדו. התחושה תהיה שעד המדינה הוא שעומד לדין, ולא לקוחותיהם.

דוגמית של הציניות שבה ייתקל עד המדינה ניתנה אתמול כאשר העד סיפר כיצד נפגש במשרדו בתל אביב עם יוסי אולמרט, אחיו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט (שהיה אז עדיין ראש עיריית ירושלים). העד סיפר כי אהוד אולמרט ביקש ממנו לסייע כספית לאחיו שנקלע לחובות. לפי העדות, קיבל יוסי אולמרט צ'קים מעד המדינה. עד המדינה סיפר כי באותו רגע נכנס למשרדו אברהם נתן (שהיה בעבר נציב שירות המדינה) וראה את יוסי אולמרט יוצא מהמקום וצ'ק בידו. "מר אברהם נתן שאל אותי מה עשה אצלך יוסי, ומאיפה אתה מכיר אותו, סיפרתי לו מה הוא עשה", העיד עד המדינה ואז סיפר: "אברהם נתן אמר לי שאני מטורף". עו"ד רועי בלכר, אחד מסנגוריו של אולמרט, לא פיספס את ההזדמנות והעיר לפרוטוקול: "מהיכרות עם החומר, יש חשיבות למשפט".

עד המדינה בשנות ה-70 לחייו, עב כרס וכבד הליכה ודיבור, נעזר במקל הליכה ובזכוכית מגדלת לשם קריאת מסמכים. הוא מתקשה לנשום לאורך זמן ללא הסתייעות בבלוני חמצן.

אחת הסנגוריות הביעה אתמול את דעתה בפני עיתונאים כי מצבו הבריאותי של העד הוא הצגה. היא רמזה כי ינסה למשוך את המשפט עד אין קץ כי הוא זוכה למשכורת חודשית מהמדינה כל עוד המשפט מתנהל. הסנגורית שכחה להזכיר שגם הלקוח שלה חופשי כל עוד מתנהל המשפט ומצבו עלול להשתנות עם סיומו.

לזכותו של עד המדינה יש לציין שבינתיים הוא מגלה בקיאות בחומר, זוכר לא רע בכלל את האירועים שרובם התרחשו לפני שנים רבות, מפגין עקביות וגם לוקח אחריות על התנהגותו העבריינית.

אסטרטגיית ריסוק אמינותו של עד המדינה מוכרת מתיק אחר של אולמרט - פרשת מעטפות הכסף שקיבל לכאורה ממשה טלנסקי. סניגוריו של אולמרט עשו מאמצים גדולים להציג את טלנסקי, שבעצמו חשש מהעמדה לדין על עבירות שונות, כסבא יהודי-אמריקאי מבולבל וסנילי. החקירה של טלנסקי היתה מתישה. זה עוד כלום לעומת מה שמחכה לעד המדינה בתיק הולילנד שייחקר על ידי שורה ארוכה בהרבה של סניגורים.

ביום שלישי בשבוע הבא יכריעו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים את דינו של אולמרט בשלוש פרשיות ובהן גם פרשת המעטפות של טלנסקי. אז ניתן יהיה להעריך טוב יותר עד כמה מוצלחת אסטרטגיית ההגנה הממוקדת בטירופו של עד המדינה או בהטרפת דעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker