שוקי אורן: "האוצר צריך לשאת באחריות כשהוא לא מעביר תקציבים"

אלי יונס בפאנל בכנס החשב הכללי: "יש אשמה בכך שלא הביאו תכנית אלטרנטיבית, למשל מערך כבאות ארצי שייתן את הגיבוי עד שייפתרו המחלוקות בין האוצר ומערך הכיבוי"

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

"בוודאי שלמשרד האוצר צריכה להיות אחריות. משרד האוצר היה מוכן לתקצב, בתנאים. ברגע שאתה לא מעביר את הכספים אתה לוקח סוג של אחריות. זה יוצר מצב לא בריא כי זה גם פוטר מאחריות את המשרד האחראי" - כך אמר היום שוקי אורן, החשב הכללי הקודם ומנכ"ל חברת האחזקות קרדן אן.וי.

הדברים של אורן התייחסו לדו"ח מבקר המדינה שעמד במרכז פאנל בנושא יישום מדיניות בכנס השנתי של החשב הכללי. מהדו"ח עולה כי פקידי האוצר, אשר יושבים על ברזים של תקציב ומווסתים את הזרם, נושאים באחריות לתוצאות.

"לא אחת בוקרנו על כך על ידי משרד מבקר המדינה על כך שהעברנו תקציבים מבלי שרפורמות בוצעו. בא אלינו מבקר המדינה ואמר: מצמצתם. למה העברתם את הכסף", אמר שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח, שהיה גם הוא חשב כללי באוצר.

"החוכמה היא לאזן בין אינטרסים של בקרה מצד אחד והצורך לבצע מהצד השני. בשנים האחרונות המשקל של הבקרה גובר על המשקל של הביצוע וזה גורם לזמני ביצוע ארוכים ממה שהיינו רוצים לראות", אמר טלמון.

"יושבים פקידים, חלקם ממשרד האוצר, ומנסחים הצעות החלטה לממשלה. ההנחה היא שברגע שהממשלה אישרה מיד רצים השליחים כדי לבצע. דוגמה מצויינת היא ההחלטה על חינוך חינם לגילאי 3-4. בשביל לקיים את ההחלטה צריך עוד מאוד משרות, עשרות מבנים, צריך את הרשויות המקומיות. הציבור הרחב יודע שהתקבלה החלטה, אבל היכולת לבצע דורשת 3-4 שנים ואולי יותר", הוסיף טלמון.

"לא יכול להיות שנצטרך לספק מקורות ללא גבול בלי לדרוש ממערכות להיות יעילות", אמר אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות. "המשאבים מוגבלים ותפקידו של כל משרד לפעול במסגרת התקציב כדי לעמוד במטלות שלו.

"יש אשמה בכך שלא הביאו תכנית אלטרנטיבית. למשל מערך כבאות ארצי שייתן את הגיבוי עד שיפתרו המחלוקות בין האוצר ומערך הכיבוי. אולי לא מערך הכיבוי אשם ולא החשב אשם, אולי מי שאשם הוא זה שלא הביא הצעה ברורה בפני מקבלי ההחלטות שתביא להכרעה ולפתרון".

"החשב הכללי הוא שומר סף. תפקידו לגרום לדברים לקרות. יש לו תפקיד ביצועי. הוא לא אמור לבקר את המשרדים האחרים", סיכם יונס. "בכל התפקידים בשרות המדינה ראיתי בעלי תפקידים שפעלו באופן אפקטיבי תוך תמרון בין מערכות. זה נכון גם בסקטור הפרטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker