פוטין בישראל: גזפרום צפויה להקים חברה בת בישראל

עוד נדונו שיתופי פעולה בתחומי החלל, הננוטכנולוגיה, האנרגיה החלופית והחקלאות ■ היקף הסחר בין המדינות גדל ב-25% ב-2011

אורה קורן
אורה קורן

שיתופי פעולה בגז, בחלל, בפצלי שמן ובתיירות - אלה הנושאים שעמדו בראש הדיונים הכלכליים בין ישראל לרוסיה בביקורו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ופמלייתו בישראל, לפי מקורבים לביקור.

לדבריהם, הסוגיה המרכזית שנדונה בשיחות בירושלים, בהן שותף ראש הממשלה בנימין נתניהו, היתה הצעתה של חברת הגז הממשלתית של רוסיה גזפרום לשתף פעולה עם ישראל בטיפול במאגרי הגז שהתגלו בחופי המדינה.

ולדימיר פוטין ואביגדור ליברמןצילום: אבי אוחיון לע"מ

המשלחת הרוסית הבהירה כי גזפרום מעוניינת לפתוח חברה בת, גזפרום ישראל, ויש לה עניין לשתף פעולה עם ממשלת ישראל והחברות בתחומי קידוחים, הולכת גז מהים לחוף והולכה ללקוחות. הגורמים הישראלים הבהירו כי ישראל אינה פוסלת את רוסיה בשום היבט שהוצע ומוכנה לבחון כל חלופה לשיתוף פעולה. עוד נמסר כי המכרזים הבינלאומיים שיפורסמו בתחום יהיו פתוחים להשתתפותה של גזפרום. בכירי החברה כבר הגיעו בעבר לישראל כדי לבחון שיתופי פעולה בקידוחי הגז.

המשלחת הרוסית דיווחה על כוונת גזפרום, שזכתה במכרז להפקת דלק מפצלי השמן באזור הדרום, להתחיל בפעילות בקרוב. בנוסף הביעו הנציגים הרוסים עניין בשיתוף פעולה בתחום האנרגיה החלופית, בעיקר באנרגית השמש ובמידה פחותה באנרגיית רוח.

נושא נוסף שנדון הוא שיתוף הפעולה בתחום הננוטכנולוגיה. המקורות אמרו כי ישראל ורוסיה חתמו בשנים האחרונות על הסכם לשיתוף פעולה בתחום זה, והחברה הרוסית רוסננו, הממומנת במיליארדי דולרים על ידי ממשלת רוסיה, הקימה באחרונה חברה בת, רוסננו ישראל. החברה עוסקת באיתור חברות ישראליות בעלות ידע בתחום לצורך רכישה או שיתוף פעולה, בנוסף לפעילותה באמצעות המדען הראשי במשרד התמ"ת. יו"ר רוסננו, אנטולי צ'ובייס, נמנה עם פמליית פוטין.

שיתוף פעולה נוסף שהרוסים מעוניינים בו הוא בתחום החלל. במשלחת הגיע יו"ר סוכנות החלל הנכנס של רוסיה, ולדימיר פופובסקין. "היכולות של ישראל ורוסיה בתחום החלל משלימות", אמרו המקורות. לרוסיה יכולת שיגור לוויינים והיא מעוניינת בטכנולוגיות מזעור הלוויינים והמערכות הנילוות, שישראל נחשבת מובילה עולמית בהן.

בתחום החקלאות נבחנו שיתופי פעולה בהשקיה, בחממות ובזרעים ליבולים מניבים. בביקור השתתף סגן שר החקלאות, אלכסיי ליחצ'שוב.

התיירות מרוסיה: השנייה בגודלה אחרי ארה"ב

ישראל מצדה הביעה עניין בהידוק שיתוף הפעולה בתחום התיירות. התיירות מרוסיה לישראל היא השנייה בגודלה לאחר ארה"ב ומסתכמת בכחצי מיליון תיירים בשנה, שלפי הערכות מספקים 20 אלף מקומות עבודה והכנסות של כמיליארד דולר בשנה. בתוך כך, נבחנה הגברת תנועת התיירות באזור ים המלח וירושלים. בין המדינות מתקיימות 80 טיסות שבועיות.

בנוסף החלו המדינות לדון בהסכם סחר חפשי (אס"ח) ביניהן, שיקל על היצוא והיבוא. ישראל ורוסיה גם מתכננות לחתום על פרוטוקול פיננסי שיעניק ערבויות ליצוא לרוסיה, במסגרת החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ.

למשלחתו של פוטין חברה בכמה ארועים משלחת של עיריית מוסקווה, שהגיעה לישראל ביום ראשון. במסגרת ביקורה מתוכננת חתימה על הסכם לשיתוף פעולה בין חברת מקורות לחברת המים של בירת רוסיה, שיאפשר למקורות להיכנס לשוק הרוסי. כן נבחנות אפשרויות לשיתוף פעולה בתחום ביטחון הפנים, בין השאר עם החברות אלביט ונייס.

הנספח המסחרי של משרד התמ"ת במוסקווה, אדי שטיינבוק, אמר כי המשלחת ממוסקווה תסייר בבתי החולים הדסה, שיבא ואיכילוב לבחינת השתלמויות רופאים בישראל, וכן יבקרו במערך האבטחה של נתב"ג. לדבריו, ניתן להגדיל את היצוא הישראלי לרוסיה ולהגביר את שיתופי הפעולה בתחומי תקשורת, תרופות וציוד רפואי, טכנולוגיות מים, אבטחה ובטיחות, חקלאות ואגרו-טכנולוגיה.

ממכון היצוא נמסר אתמול כי היקף הסחר (יבוא ויצוא) של ישראל ורוסיה ב-2011 הסתכם בכ-2 מיליארד דולר - עלייה של כ-25% לעומת 2010. יצוא הסחורות הסתכם בכ-954 מיליון דולר, עלייה של כ-17% לעומת 2010. יבוא הסחורות הסתכם בכמיליארד דולר, עלייה של כ-34% לעומת 2010.

בינואר-אפריל 2012 הסתכם היקף הסחר בין המדינות ב-611 מיליון דולר, ירידה של כ-7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. יצוא הסחורות הסתכם ב-384 מיליון דולר, עלייה של כ-3% לעומת התקופה המקבילה. יבוא הסחורות הסתכם ב-227 מיליון דולר, ירידה של כ-20% לעומת התקופה המקבילה.

לפי הערכות, היצואניות הגדולות לרוסיה הן טבע, אגרקסקו, גן שמואל וישקר. היצוא הישראלי לרוסיה ב-2011 הסתכם ב-954 מיליון דולר, עיליה של כ-17% לעומת 2010, בינואר-אפריל 2012 הסתכם היצוא ב-384 מיליון דולר, עלייה של כ-3% לעומת התקופה המקבילה. השינויים הבולטים מתחילת 2012 היו עלייה של 27% ביצוא ענף הכימיקלים וירידה בענפי הצמחים, המכונות והציוד.

היבוא מרוסיה ב-2011 הסתכם ב-1,053 מיליון דולר, עלייה של כ-34% לעומת 2010. בינואר-אפריל 2012 הסתכם יבוא הסחורות ב-227 מיליון דולר, ירידה של כ-20% לעומת התקופה המקבילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ