המחאה שמה את הבנקים תחת זכוכית מגדלת

בשנה שחלפה הבנקים לא שינו את התנהלותם - עכשיו הזעם מתפרץ

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

הזעם שהתפרץ בסוף השבוע כלפי הבנקים לא היה צריך להפתיע איש. למעשה, ההפתעה העיקרית היא שזה קרה רק עכשיו כי סימנים יש כבר שנים. לפני ארבעה חודשים אמר אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות, בראיון ל-TheMarker: "המחאה יכולה להגיע לבנקים - יבחנו את מעשינו בזכוכית מגדלת".

יונס אינו היחיד. לאחרונה ניתן כאן ביטוי נרחב לעמלות הגבוהות שגובים הבנקים מהציבור, חלקן הזויות במיוחד. כך, אחד הבנקים גובה 90 שקל על שליחת מכתב, בנק אחר גובה 42 שקל על אישור שהחשבון מתנהל בסניף, ושלישי גובה 32 דולר על העברה בנקאית במט"ח. באותה כתבה, לפני שאמר "אין תגובה" כרגיל, שלח אחד הבנקים הסבר לאחת העמלות. אבל אחרי זמן קצר הבין כי ההסבר כה מטופש עד כי פרסומו יגרום יותר נזק וביקש לא לפרסמה.

ישראל טראו, מנכ"ל בנק אוצר החייל, הסביר בראיון ב-TheMarker את העמלות בצורה ישירה יותר: "הבנקים גובים כי הם יכולים". טראו אמר כי בגלל הכוח של ועדי העובדים בבנקים, השכר הגבוה של עובדיהם והדרישות הרגולטוריות, לבנקים אין אפשרות להתייעל וכל שנותר להם הוא להמשיך לגבות היכן שניתן. בנקאי אחר היה כן לא פחות ואמר כי דבר לא ישתנה "כל עוד פישר נותן גיבוי".

בשנה שחלפה אף לא אחד מהבנקים שינה את התנהלותו כלפי הציבור בצורה משמעותית - אף שהבינו שהרגישות הציבורית עלתה מדרגה. בעולם תחרותי הבנקים היו מרגישים לא נוח עם עמלות כאלה, אבל בשוק מאובן כמו בישראל, ועם גיבוי מבנק ישראל, הם יכולים לחגוג על גב הציבור ללא חשש וללא צורך לספק דין וחשבון לאף אחד.

בעולם תחרותי הבנקים גם לא היו יכולים לשלם שכר של עשרות מיליונים למנהלים שלהם, שכר מוגזם שמחלחל למטה. הם לא היו יכולים לתדלק את הטייקונים באשראי זול, שמקורו בהר השקלים של משקי הבית שלא מקבל מהבנקים ריבית מספיקה.

"אני לא חושב שיש הרבה אנשים שמרוצים מחוסר התחרות בבנקים, אבל שבירת חלונות הסניפים לא תגביר את התחרות", אמר אתמול רגולטור בכיר. הוא צודק, אבל ייתכן שזה הזמן של הרגולטורים לפעול. המהפכה שהתרחשה כאן בענף הסלולר יכולה להיות מודל מצוין לתחרות - ומה היא עושה למחירים. תיקון של חלון שבור אינו הוצאה משמעותית עבור הבנקים אמנם, אבל פתיחת הענף לתחרות יכולה להסב להם הפסדים של ממש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker