עסקת כביש 6 על סף פיצוץ: קרן תשתיות דורשת הנחה משיכון ובינוי

קרן תשתיות ישראל, שסיכמה בספטמבר 2011 על רכישת 25.5% שמחזיקה שיכון ובינוי בזכיינית כביש חוצה ישראל תמורת 770 מיליון שקל, דורשת להוריד את המחיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> אם לא יחולו שינויים של הדקה ה-90, נראה כי לאחר משא ומתן מורכב ואינטנסיבי שנמשך קרוב לשנה, העסקה למכירת אחזקותיה (25.5%) של חברת שיכון ובינוי, שבשליטת שרי אריסון, בכביש חוצה ישראל לידי קרן תשתיות ישראל (תש"י) נמצאת על סף פיצוץ. המשקיעים העיקריים בקרן תש"י הם קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, לאומי פרטנרס, עמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות ועו"ד יהודה רווה.

כחלק מההבנות שהושגו בין הצדדים בספטמבר 2011 סוכם כי קרן תש"י תרכוש את האחזקות של שיכון ובינוי תמורת כ-770 מיליון שקל, ותגיע לאחזקה של 51% בזכיינית הפרויקט, חברת דרך ארץ. בכך היה אמור להיפרד מהפרויקט אחרון היזמים של כביש 6, לאחר שאפריקה ישראל ואייקון הקנדית מכרו את אחזקותיהן ב-2010.

כבר בדו"חות השנתיים ל-2011 התריעה שיכון ובינוי לגבי האי-ודאות בנוגע להשלמת העסקה עם קרן תש"י. העסקה אמורה להגדיל באופן משמעותי את קופת המזומנים של שיכון ובינוי, ולהביא לכך שתרשום רווח נוסף - מעבר לרווחים חשבונאיים של שערוך הנכס בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים - בסך כ-85 מיליון שקל.

העסקה היתה אמורה להתבצע לפי השווי שלפיו רכשה קרן נוי, בראשות פיני כהן, ב-2011 את האופציה שהיתה למדינה לאחזקה של 49% בכביש 6 בתמורה לכ-1.4 מיליארד שקל. רכישת האופציה בוצעה לאחר שהמדינה פסלה את זכות הסירוב שהפעילה קרן תש"י, שביקשה להגיע לאחזקה של 74.5% בכביש 6.

כבר בעת העסקה שביצעה קרן נוי נשמעו הסתייגויות בשוק ההון ובענף התשתיות בנוגע למחיר ששילמה הקרן. הטענה היתה כי כדי לתקוע יתד בענף התשתיות קרן נוי משלמת מחיר גבוה המשקף לכביש 6 תשואה שנתית נמוכה של כ-8% צמוד מדד - לעומת התשואות הדו-ספרתיות שלפיהן רכשו קודם לכן שיכון ובינוי ותש"י את מניות אפריקה ישראל ואייקון.

למרות ההסתייגויות לגבי המחיר, בתש"י החליטו לקדם את רכישת אחזקות שיכון ובינוי. היה נראה כי בתש"י התגברו על הקשיים הרגולטוריים שהיו כרוכים בהחזקה בכביש יחד עם קבוצת נוי.

ואולם, לפי מקורבים לעסקה, בקרן תש"י גילו באחרונה שינויים לרעה במודל התשואה המורכב של כביש 6 - בין השאר בכל הקשור להיקף התנועה בכביש, השפעות של שינויים בתוואי המס ושינויי חקיקה האמורים להגדיל את הוצאות הזכיין. בעקבות כך החליטו בתש"י כי בנסיבות הקיימות המודל אינו משקף כדאיות כלכלית, וביקשו משיכון ובינוי התאמה במחיר כלפי מטה, כשככל הנראה הצדדים לא הגיעו להסכמות לגבי כך.

כביש 6 המשיך להציג גם ב-2011, זו השנה השמינית ברציפות מאז חנוכתו, שיעור גידול דו-ספרתי בהכנסותיו מאגרה. הכנסות הכביש הסתכמו ב-691 מיליון שקל ב-2011 - עלייה של 10.6% לעומת 2010. גם מספר המנויים הרשומים בכביש טיפס בשנה החולפת בכ-10%, לכמעט 1.1 מיליון מנויים.

אם העסקה לא תצא לפועל, תש"י ושיכון בינוי ימשיכו להחזיק בשליטה (51%) בכביש 6, בעוד קבוצת נוי חוצה ישראל, שאורגנה בידי קרן נוי, תמשיך להחזיק ב-49% מהכביש. מלבד קרן נוי, קבוצה נוי חוצה ישראל כוללת את כלל ביטוח, בנק הפועלים, מנורה מבטחים, דש-איפקס, פסגות, הפניקס וגופים מוסדיים ופרטיים אחרים.

בשיכון ובינוי יצטרכו להחליט כעת אם החברה נשארת שותפה בכביש 6 או שתחפש רוכש אחר, ככל הנראה במחיר נמוך מזה שסוכם מול קרן תש"י, כשלתש"י יש זכות סירוב ראשונה להשוואת ההצעה החדשה. בגלל ריבוי של ניגודי עניינים פוטנציאליים בין המשקיעים לבין המלווים לסלילתו של כביש 6, ולנוכח סוגיות מס מורכבות - הרי שסביר להניח כי אם הקונה לא תהיה קרן נוי.

ככל הידוע, שוררת מתיחות בין קרן נוי לקרן תש"י. הרקע למתיחות הוא התעקשותה של קרן נוי לקבל סמכויות בניהול השוטף של הכביש - מה שעיכב את השלמת העסקה ודרש התערבות של בנקים וגופים מוסדיים, המלווים ומשקיעים בפרויקט.

העסקה עם קרן תש"י היתה אמורה לכלול גם את אחזקות שיכון ובינוי בחברת הקבלן (EPC) של הפרויקט (50%), אבל לא את אחזקות הקבוצה (24.5%) בחברת ההפעלה של כביש 6, שבה תיכננה שיכון ובינוי להגדיל את חלקה ל-35%. כחלק מהסכם המכירה התחייבה קרן תש"י כי העבודות להרחבת הכביש יבוצעו בידי סולל בונה, חברה בת של שיכון ובינוי. עד תום תקופת הזיכיון, בעוד 18 שנה, עבודות הסלילה והתחזוקה בכביש 6 נאמדות ב-1.5 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker