ערן אזרן

הזרמת הכספים של דסק"ש למעריב נמשכת. חברת האחזקות מקבוצת אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר, אישרה היום הזרמה של 25-30 מיליון שקל לחברה הבת (66%), וזאת למרות חשש המשקיעים לפירעון חובות החברה, כך נודע ל-TheMarker. בסך הכול, עד עתה השקיעה דסק"ש והעניקה הלוואות בהיקף של כ-280 מיליון שקל למעריב, ובנוסף ביצעה רכישת אג"ח מעריב בשוק בהיקף של 52 מיליון שקל.

מי שהחליט על ההזרמה, שתהיה מדורגת ולא בסכום אחד, הוא הנשיא ומנהל העסקים הראשי של דסק"ש עמי אראל. דירקטוריון דסק"ש, בראשותו של בעל השליטה דנקנר, יתכנס היום לאישור ההזרמה. הדירקטוריון כולל את הדח"ץ פרופ' אחיטוב ניב מאוניברסיטת תל אביב, שסרב להתייחס להחלטה על הזרמת הכספים.

מדובר על הלוואה שלישית שמקבלת מעריב, בנוסף לשתי הלוואות בהיקף של 100 מיליון שקל שקיבלה במהלך החודשים האחרונים. מעריב ציינה בדיווח לבורסה כי העמדת ההלוואה נעשית על רקע היעדר זמינות של מימון ממקורות אחרים. כמו כן נמסר כי מתן ההלוואה, שנושאת ריבית שנתית של 4.5% למשך חמש שנים, נעשה במקביל לצעדי התייעלות נוספים שבהם היא נוקטת, ובחינת אפשרויות למהלכים עתידיים בחברה במטרה להביא לשיפור במצבה העסקי.

ההזרמה לדסק"ש נעשית במקביל להתגברות חשש המשקיעים בנוגע ליכולת פירעון החוב של דסק"ש – אחת מחברות המטה בקבוצת אי.די.בי. איגרות החוב של החברה צנחו במהלך 12 החודשים האחרונים ב-22%. האג"ח של החברה נסחרות ב"תשואות זבל" של 13%-15% - תשואות גבוהות המעידות כי המשקיעים חוששים שהחברה תתקשה לעמוד בפירעון התחייבויותיה. לפי ספרי דסק"ש, היקף האג"ח שלה נכון לסוף הרבעון הראשון עומד על 5.19 מיליארד שקל (סולו).

הזרמת הכספים למעריב נעשית על רקע מצבה הפיננסי הבעייתי. במהלך הרבעון הראשון של 2012, החברה רשמה הפסד של 36.6 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 96.4 במהלך 2011. הכנסותיה של מעריב ירדו ב-7.6% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2011, והסתכמו ב-65 מיליון שקל בלבד. הפעילות השוטפת יצרה גירעון של 32 מיליון שקל בתזרים המזומנים של החברה, בהשוואה לגירעון של 15.7 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2011.

גם רואי החשבון של מעריב, קוסט פורר גבאי את קסירר, היו מודאגים ממצבה בפיננסי של מעריב. בדו"ח המבקר הנלווה לדו"חות הכספיים, ציינו כי קיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כ"עסק חי" בהיעדר תוכנית מגובשת לכיסוי הגירעון התזרימי וחוסר הוודאות בנוגע לקבלת אשראי מהבנקים ומימוש מלא של תוכניתה העסקית של החברה.

רואי החשבון הזכירו את העובדה שהחברה צופה גירעון בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת ב-2012 וב-2013, אי הוודאות לגבי יכולתה של החברה לעמוד ביעדי תוכנית העבודה וביעדים שהונחו בבסיס תזרים המזומנים החזוי והאפשרות שתזרים המזומנים בפועל יסטה מהותית לרעה מהתחזית.

דובר דסק"ש סרב להתייחס לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום