מידרוג מפחיתה דירוג דלק ישראל בשתי רמות: "היחלשות בנזילות החברה"

דירוג החברה הופחת מרמה של A2 (דירוג בינוני-גבוה) לרמה של Baa1 (דירוג בינוני), ואופק הדירוג שונה מ"שלילי" ל"יציב" - כלומר לא צפויה הורדת דירוג נוספת בקרוב ■ איגרות החוב מגיבים בירידה של עד כ-3%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

דלק ישראל, חברת האנרגיה שבשליטת יצחק תשובה, ספגה היום הורדת דירוג של שתי דרגות מידי חברת הדירוג מידרוג. דירוג החברה הופחת מרמה של A2 (דירוג בינוני-גבוה) לרמה של Baa1 (דירוג בינוני), ואופק הדירוג שונה מ"שלילי" ל"יציב" - כלומר, לא צפויה הורדת דירוג נוספת בקרוב. איגרות החוב מגיבים בירידה של עד כ-3%.

"הורדת הדירוג הנוכחית, בהמשך להצבת אופק דירוג "שלילי" בחודש אוקטובר 2011, נובעת מהערכתנו כי יקשה על החברה לשוב לרמת הרווחיות שאפיינה אותה בעבר ולשקם במידה משמעותית את יחסי כיסוי (החוב - ע"א) האיטיים, אשר אינם תואמים עוד את הדירוג הקודם. הורדת הדירוג נובעת גם מהחלשות הנזילות בחברה נוכח רמת החוב הגבוהה ושיעור ניצול גבוה של מסגרות אשראי מבנקים", נכתב בהודעת מידרוג.

במסגרת חובותיה, לדלק ישראל ארבע סדרות אג"ח בהיקף כולל של 1.5 מיליארד שקל (ע.נ). קשייה של דלק ישראל החלו לאחר שבחודש ספטמבר החליטה הממשלה על הפחתה של מרווח השיווק ב-25%. מרווח השיווק הינו החלק מתוך מחיר הדלק שנותר בידי החברות כרווח, כפי שנקבע על ידי הממשלה. הורדת מרווחי השיווק צפויה לפגוע בצורה משמעותית בתוצאותיה של דלק, ולהרע את מצבה הפיננסי. על רקע זאת, באחרונה החליטו בממשלה להגדיל את מרווחי השיווק במעט על מנת להקל על החברות.

במידרוג מציינים כי תוצאות החברה נחלשו בשנת 2011 וברבעון הראשון של שנת 2012 על רק ירידת מרווח השיווק וכן בעקבות אתגרים משמעותיים בסביבה העסקית, הכוללים גם תחרות על מחירי הסולר אשר אינם מצויים בפיקוח, וכן גם בעלייה במחירי שכירות התחנות שמביאה לידי ביטוי מלא חוזים שנחתמו עוד בשנת 2009.

"עיקר הפגיעה במרווח השיווק נזקפה ברבעון רביעי 2011 ומותנה, בחלקה הגדול, במהלך רבעון ראשון 2012. ואולם, גם בנטרול תוצאות רבעון רביעי 2011, מציגה החברה שחיקה בתוצאות בהשוואה לתוצאות שנים עברו ולתחזיות. מידרוג מעריכה כי רמת התחרות בענף תקשה על החברות בו לשמר במידה מלאה את ביטול ההנחות שיושם באופן כמעט גורף עם כניסתו לתוקף של מרווח השיווק הנמוך עוד בספטמבר 2011", כותבים במידרוג.

גם מעלות, חברת הדירוג המקבילה, הפחיתה את דירוג החוב של דלק ישראל בחודש דצמבר. הדירוג של מעלות עומד כעת על BBB - דרגה אחת מתחת לדירוגה של מידרוג. כמו כן מעלות הותירה את אופק הדירוג על "שלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker