הממשלה תדון בחוק הריכוזיות ביום א'; המטרה - להעבירו לפני הפגרה

הממשלה תתבקש לאשר את טיוטת הצעת החוק ולהסמיך את ועדת השרים לענייני חקיקה שתאשר את הנוסח הסופי ■ לפי הצעת החוק "המבנה הריכוזי מעורר חשש לפגיעה במערכת הפיננסית, בתחרות העיסקית ובציבור החוסכים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

הממשלה תדון ביום א' בהצעת "חוק הריכוזיות". במסגרת הדיון, הממשלה תתבקש לאשר עקרונית את טיוטת הצעת החוק ולהסמיך את ועדת השרים לענייני חקיקה, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, לאשר על דעת הממשלה את הנוסח הסופי שיוגש לכנסת. הכוונה היא להגיש בקרוב את הנוסח הסופי לכנסת, על מנת שזו תספיק לחוקק את הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית עד לסוף יולי 2012, כאשר תצא הכנסת לפגרת הקיץ.

טייקונים ובכירים בסקטור העסקי כבר החלו להפעיל לחצים על הח"כים והשרים. כפי שנחשף ב-TheMarker, מנכ"ל פז , יונה פוגל, נפגש השבוע עם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). גפני נפגש באחרונה גם עם צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי ובפז.

הצעת החוק מבוססת על המלצותיה של ועדת הריכוזיות, בראשות מנכ"ל משרד האוצר לשעבר חיים שני, שאושרו עקרונית על ידי הממשלה. הצעת החוק מוגשת לממשלה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר המשפטים, יעקב נאמן, ושר האוצר, יובל שטייניץ. מי שהוביל את ניסוחה של הצעת החוק הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, שימשיך ללוות את יתר שלבי החקיקה.

3 היבטים להמלצות הוועדה

• הסדרת התהליכים להקצאת נכסים ציבוריים משמעותיים כך שהגופים המקצים זכויות בנכסים אלה יחוייבו לשקול שיקולים של תחרותיות, וביחס לתשתיות חיוניות לערוך גם שיקולי ריכוזיות בטרם ההקצאה. בנוסח החוק, הממשלה משתמשת לראשונה במינוח עברי ל"רגולטורים" המכונים כעת "מאסדרים".

• הטלת מגבלות וקביעת תנאים לאחזקה של גוף פיננסי וגוף ריאלי משמעותי בידי אותו בעל שליטה.

• קביעת הוראות מבניות וכללי ממשל תאגידי שיסדירו ויגבילו את פעולתם של מבני אחזקה פירמידליים.

בהצעת החוק הודגש כי "המשק מתאפיין בריכוזיות על ענפית יתירה, בהשוואה לשווקים אחרים ברחבי העולם. ריכוזיות זו מתבטאת בין השאר בכך שמספר מצומצם של אנשי עסקים שולט בשיעור ניכר של נכסים ריאלים ופיננסים במשק. שליטה זו מושגת בחלק מהמקרים באמצעות קבוצות עסקיות המסודרות במבנה פירמידלי".

עוד צויין בהצעה כי "המבנה הריכוזי מעורר חשש לפגיעה בחוזקה של המערכת הפיננסית, לפגיעה בתחרות העיסקית, בבעלי מניות המיעוט בחברות ציבוריות, במחזיקי האג"ח בחברות אג"ח ואף לפגיעה בציבור החוסכים. המלצות הוועדה מבקשות להגביר את התחרותיות בישראל, להבטיח שוק תחרותי ויעיל, להגן על ציבור המשקיעים ולחזק את יציבותם של המתווכים הפיננסיים.

המלצות הוועדה ב-3 המישורים (הסדרת חלוקת נכסי הציבור, הגבלת ה"פירמידות" והפרדה בין השולטים בנכס ריאלי משמעותי לבין נכס פיננסי משמעותי) מיועדות להגיע לתוצאות זהות - הגברת התחרות הענפית והפחתת הריכוזיות הכלל משקית באמצעות פישוט המבנה של הקבוצות העיסקיות הפועלות בישראל וביזור השליטה במשק". במסגרת הצעת החוק מוצע למנות בעל משרה חדשה "הממונה על צמצום הריכוזיות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker