זינוק מדאיג בגירעון בחשבון השוטף: 1.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון - קצב שנתי של כ-6 מיליארד דולר

פעיל בשוק: "היצואנים הקטנים קורסים, וחברות היי-טק מעדיפות לגייס עובדים בחו"ל בגלל העלות של מהנדסים בישראל; השקל צריך להתחיל להיחלש"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

החשבון השוטף של מדינת ישראל, הכולל את מאזן היצוא והיבוא יחד עם העברות ההון השוטפות במטבע חוץ, שהיה חיובי במשך שנים, הפך לגירעון כבד ברבעון הראשון של השנה, בהיקף של כ-1.7 מיליארד דולר לעומת 0.9 מילארד דולר ברבעון הקודם - כך עולה מנתונים שפירסמה היום השלכה המרכזית לסטטיסטיקה.

על פי הערכות בשוק ההון, קצב זה נשמר גם ברבעון השני של השנה, והוא משקף לפיכך גירעון שנתי של כ-6 מיליארד דולר עבור שנת 2012. זו תהיה פעם ראשונה מזה תקופה ארוכה מאוד שבה יוצא מישראל הרבה יותר מטבע חוץ ממה שנכנס אליה.

הזינוק בחשבון השוטף נובע מעלייה חדה בגירעון המסחרי של ישראל, כתוצאה מירידה ביצוא מול עלייה ביבוא. ברבעון הראשון עמד הגירעון המסחרי של הסחורות והשירותים על 2.6 מיליארד דולר, לעומת גירעון של 1.2 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2011 וגירעון ממוצע של 0.4 מיליארד דולר ברבעון השני והשלישי של השנה שעברה.

מעבר לכך, הוחרף הגירעון בחשבון השוטף כתוצאה מירידה בהשקעות של ספקולנטים תושבי חוץ (1.6 מיליארד דולר) על רקע יציאתם משוק המטבע הישראלי, והמשך השקעות של תושבי ישראל בניירות ערך סחירים בחו"ל.

גורמים בשוק המטבע המקומי ציינו כי הזינוק בכמות הדולרים שיוצאים מישראל מול הדולרים שנכנסים אליה, יחד עם הורדת הריבית הצפויה בסוף החודש, עשויה להחריף את הלחצים לפיחות השקל מול שאר המטבעות. " לשקל אין יותר הגנות", אמר גורם העוסק בסחר במט"ח, "הכלכלה נכנסת למיתון, הריבית יורדת, הדולרים יוצאים, היצואנים הקטנים קורסים, וחברות היי-טק מעדיפות לגייס עובדים בחו"ל בגלל העלות של מהנדסים בישראל. במוקדם או במאוחר, השקל צריך להתחיל להיחלש".

למרות יציאת הדולרים מישראל, המשיך השקל הישראלי לשמור על חוזקו מול סל המטבעות, כאשר היחלשותו מול הדולר בשבועות האחרונים הינה בעיקר תוצאה של נפילת היורו מול שאר המטבעות בעולם. בעבר, נהג השקל להתנהג בדומה למטבעות של מדינות מתפתחות אחרות, למשל הריאל הברזילאי, ואולם בעוד שאלה נחלשו מאז תחילת השנה – השקל שמר בדרך כלל על עצמתו מול סל המטבעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker