שוקי אורן יפנה ליו"ר קרדן: לא מסתפק ב-1.7 מיליון שקל בשנה

רק אתמול אישרה אסיפת בעלי המניות של החברה את תנאי השכר של החשב הכללי לשעבר ■ אורן: "לדון בתנאים חדשים למימוש האופציות אשר יתאימו יותר למצב ולאתגרים העומדים בפניו"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

החשב הכלכלי לשעבר במשרד האוצר, שוקי אורן , שמונה בחודש פברואר למנכ"ל חברת ההחזקות קרדן אן וי, הודיע כי בעקבות הירידה החדה והמשמעותית במחיר המניה, בכוונתו לפנות ליו"ר הדירקטוריון "ולדון עמו בתנאים חדשים למימוש האופציות אשר יתאימו יותר למצב ולאתגרים העומדים בפניו".

נראה כי הפסד של 13 מיליון יורו ברבעון הראשון של 2012 לעומת רווח של 4 מיליון יורו ברבעון המקביל וצניחה של 70% במניה מאז ההודעה על מינויו הם הגורמים לפנייתו הנוכחית של אורן לדירקטוריון החברה לשנות את תנאי האופציות שקיבל.

אתמול פירסמה חברת ההחזקות את תוצאות אסיפת בעלי המניות אשר אישרה לאורן חבילת תגמול לפיה יהיה זכאי לתשלום חודשי קבוע בסך של 7,500 יורו בגין שירותי הניהול שיעניק לחברה בהולנד. בנוסף, יקבל אורן 115 אלף שקל בחודש בתוספת הטבות סוציאליות ותנאים נלווים כגון רכב טלפון נייד אשר יסתכמו לעלות כוללת של 1.71 מיליון שקל בגין הענקת שירותי ניהול וייעוץ לפעילות הקבוצה מחוץ להולנד. כמו כן, אושר לאורן מענק שנתי על בסיס הישגיו.

המרכיב אותו מעוניין כעת לשנות אורן הוא תנאי מימוש חבילת האופציות שקיבל. לפי החלטת האסיפה, מדובר באופציות להמרה למניות החברה בשיעור של 2% מהונה המונפק של קרדן או וי שמחיר מימושן יהיה כ-8.272 שקלים למניה ( מחיר המניה בחמשת ימי המסחר עד המועד שהמליץ הדירקטוריון למנות את אורן 20 בפברואר 2012 ). מחיר מניית קרדן אן וי נקבע אתמול בסוף יום המסחר על 2.345 שקלים. על פי ההסכם  הנוכחי, יכול אורן לממש 25% מהאופציות בתום שנתיים , ובכל כל שנה ניתנה לו אפשרות לממש 25% נוספים מהחבילה. תנאים חדשים יחייבו אישור נוסף של אסיפת בעלי המניות.

שוקי אורן חתם על ההסכם עם האופציות בסוף פברואר אך נכנס לכהן בתפקיד המנכ"ל רק בסוף מאי, לפיכך מכיוון שהירידה החדה במניית החברה לא היתה קשורה לפועלו בחברה, ביקש לתקן את הסכם האופציה.

קריסת קרדן אן.וי היא מהקשות בבורסה בכלל והחמורה מבין חברות האחזקה. קרדן איבדה 95% משווייה בחמש השנים האחרונות ונסחרת עתה בשווי של 262 מיליון שקל. הלוגו "שער ייחודי להשקעה בשווקים מתעוררים", שהרים אותה לשווי של יותר מ-5 מיליארד שקל לפני חמש שנים, נראה לא הגיוני כיום.

הגורם העיקרי להתפרקות של קרדן, שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, הוא המשבר הכלכלי במזרח אירופה, שגרם לירידה של 90% בשווי חברת הנדל"ן GTC פולין, אחזקתה העיקרית של קרדן. GTC הפסידה 270 מיליון יורו ב-2011 בעקבות הפרשות לירידת ערך ושערוכים שליליים של הנדל"ן המניב והנדל"ן למגורים בשווי כולל של 296 מיליון יורו. כעת, נסחרת החברה בשווי של 287 מיליון יורו, 60% מתחת להונה העצמי, והיא אינה עומדת באמות המידה הפיננסיות להלוואות ב-29 מיליון יורו. קרדן עצמה אינה עומדת באמות המידה הפיננסיות להלוואות שיתרתן 109 מיליון יורו בעקבות הירידה בשווי אחזקותיה.

גורם נוסף להידרדרותה של החברה היה אי השלמתה של עסקה שהוכרזה בדצמבר 2011 ושבה היתה אמורה חברת מגדל לרכוש בהקצאה 10% ממניות קרדן לנד סין תמורת 40 מיליון יורו, כלומר לפי שווי של 360 מיליון יורו לפני ההשקעה. ביטול העסקה וההערכות על האטה בשוק הנדל"ן הסיני תידלקו את המפולת בניירות של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker