"ישראל תצטרך לייצא גז טבעי מונזל - למי יש 10 מיליארד דולר לסכן?"

אנליסט האנרגיה הראשי של אופנהיימר, פאדל גייט, סבור כי ישראל לא צריכה לייבא גז מאף מדינה אך גם אם ממשלת ישראל תחליט שעדיף לייצא 80% מהגז בלווייתן - הכלכלה המקומית תיהנה מכך

ליאור זנו

מדי שנה מגיע אנליסט האנרגיה הראשי של אופנהיימר, פאדל גייט, לביקור קצר בישראל, כדי להרצות בכנס השנתי של הסניף המקומי של בנק ההשקעות האמריקאי. גייט, אחד מהאנליסטים המצוטטים ביותר בעולם בתחום האנרגיה, נשאל מדי שנה על מחירי הנפט (הוא טוען כבר שנים ארוכות שמדובר בבועה), על חברות האנרגיה העולמיות וגם קצת גם על תעשיית הגז הטבעי החדשה בישראל.

השנה היה לגייט, יליד מצרים, נושא נוסף לדבר עליו, והפעם לא מדובר רק ב"ביזנס" - משבר הגז בין ישראל למצרים, שהגיע באחרונה לשיאו, עם הודעתה של חברת הגז המצרית על ביטול הסכם מכירת הגז לישראל, לפחות במחיר הנוכחי שנקבע בתקופת הנשיא מובארק. לטענת גורמים במצרים היה לכאורה ההסכם נגוע בשחיתות, אבל בסוף השבוע האחרון זיכה בית המשפט המצרי את מובארק ובניו מאשמה זו.

פאדל גייטצילום: ישראל מלובני

"אני חושב שחוזה הגז עם מצרים היה שערורייתי" אומר גייט בראיון בלעדי ל-TheMarker. "אם מישהו היה נותן לי לקרוא אותו, בלי שהייתי רואה את שמות המדינות המעורבות, הייתי שואל אם הוא השתגע. זה כמו שאתה גר בבניין, כל הדירות מסביבך מושכרות ב-1,000 שקל לחודש, ואתה משלם 100 שקל. למה? איך השגת את זה? זה חוקי?".

"אני לא יודע למה חוזה הגז חתום בין ממשלות ולא בין חברות. לחוזים עסקיים לא צריכה להיות נגיעה לפוליטיקה. אם לשברון, נניח, היתה בעיה עם חברות החשמל של קוריאה או יפן שלהן היא מוכרת גז - ממשלת אוסטרליה לא תתערב ( שברון מוכרת גז אוסטרלי - ל"ז). זה עניין פרטי. אם אני טיפש ומוכר בחצי מחיר - זו הבעיה שלי. הבעיה היא כשהחוזים נחתמים בין המדינות, כי ממשלות יכולות להשתנות. זה משהו שאנשים צריכים ללמוד. איפה קדאפי עכשיו? הוא מת, הלך החוזה. מה יגיד מובארק? לקחתי שוחד? ברור שלא".

המזל של הישראלים

גייט מוסיף כי הוא לא אופטימי ביחס לחוזה בין המדינות. "אני יודע שהממשלה הקודמת היתה מושחתת, אבל אני לא יודע אם החוזה היה קשור לכך". בעיקרון, כל מדינה צריכה לכבד את החוזים שעליהם היא חתומה, אבל אחרי שאמרתי את זה, אם יוכח בסופו של דבר שהחוזה היה נגוע בשחיתות - זה כבר סיפור אחר. אני מניח שמישהו ידבר בסופו של דבר".

צינור גז טבעי שפוצץ מוקדם יותר השנהצילום: אי–פי

אבל אחרי שחוזה הגז עם מצרים בוטל, לפחות בינתיים, לדעתו של גייט, "ישראל היא בת מזל שיש לה את הפוטנציאל הגדול לגז טבעי. היא לא צריכה גז ממצרים. אני לא הייתי רוצה לייבא שום מקור אנרגיה עד שהייתי מסיים את כל עתודות הגז של המדינה שלי. ואני מדבר על הכל - לחשמל, לתחבורה, לתעשייה, למוצרי אלקטרוניקה. גם לפני שחושבים על יצוא צריך לחשוב על כל הדרכים המקומיות להשתמש בגז".

ובכל זאת, כיום נראה כי הגז הישראלי, אחרי תגלית תמר, יופנה ברובו ליצוא.

"אם הממשלה בישראל תחליט שעדיף לייצא 80% מהגז בלווייתן, ולסבסד בעזרת זה את החיים המקומיים אז הכלכלה תיהנה מכך. מכיון שישראל לא יכולה לייצא גז בצינורות למדינות השכנות בשל המצב הפוליטי, היא תצטרך לייצא גז טבעי מונזל. השאלה היא מי ייקח על עצמו את הסיכון הכלכלי להקים מתקן הנזלה כזה. למי יש 10 מיליארד דולר לבזבז? לסינים? למה שהם לא יחתמו עם חברות באוסטרליה? בסוף היום המצב יפתור את עצמו לבד, הסיכון והסיכוי יגיעו לאיזון".

אבל תמר כבר חתמה על חוזה עם דייהו הקוריאנית להקמת מתקן הנזלה צף מעל פי הבאר.

מחירי הנפט בעשור האחרון

"התקשרתי לנובל אנרג'י (השותפה האמריקאית ב"תמר" - ל"ז) בשבוע שעבר, ושאלתי כמה יעלה להקים מתקן כזה. הם אמרו ש'לא אכפת להם: שדייהו הקוריאנית תבנה את זה, ותמר תמכור לדייהו גז טבעי בצורתו הרגילה'. אבל אני לא בטוח. דייהו אף פעם לא בנתה מתקן הנזלה כזה. קבלנים יכולים לבנות מלונות - אבל הם לא יודעים איך לנהל אותם. יש לישראל היום שלוש משוכות: למצוא את הגז, לבנות תשתיות ולמכור אותו; ויש רק חמש חברות בעולם שיודעות לעשות את זה".

אותן חמש ענקיות עולמיות יגיעו גם לישראל בעקבות הגז הטבעי שנמצא?

"לא, וזה עדיין מסיבות פוליטיות. הן לא רוצות. החברות הגדולות נמצאות בערב הסעודית ולא בישראל. חברת של (Shell) ביזבזה 40 מיליארד דולר במזה"ת, והיא לא רוצה לאבד אותם. הן לא רוצות לקחת סיכון".

כבר שנים ארוכות אתה טוען שמחירי הנפט הם בועה, אבל הם רק ממשיכים לעלות. לאן הולכים מחירי הנפט עכשיו?

"בועות תמיד מתפוצצות, השאלה היא רק מתי. מחירי הנפט בשנים האחרונות יותר מדי קיצוניים לכאן ולכאן. המסקנה שלי היא, שמחירי הנפט מנופחים בעיקר בגלל פחד וספקולציות, מבלי שהמחיר ייתמך על ידי היצע או ביקוש. הכלכלה העולמית כיום חלשה מזו של לפני שנה, אך עדיין יש לנו מחירים גבוהים. אני חושב שהם נותרו מנופחים. לראייתי, מחירי הנפט ייסוגו ויתכנסו לאזור 80 דולר לחבית. שיווי המשקל הכלכלי של מחיר הנפט הוא בין 70 דולר בסביבה כלכלית חלשה, ו-90 דולר במקרה של מלחמה או אסון טבע".

קידוח תמר מול חופי ישראלצילום: איתי טרילניק

לראיה מצביע גייט על שני כשלי שוק בתחום: "מחיר הנפט לא יכול להיות משמעותית מעל או מתחת מחירי התחליפים שלו. בצפון ארה"ב נמכר נפט ביטומן שמגיע מקנדה (מדובר בנפט באיכות נמוכה - ל"ז), במחיר הנמוך ב-20-30 דולר לחבית ממחירו של נפט איכותי, וזהו מרווח משמעותי".

גייט גם מציין את מחירי הגז הטבעי בארה"ב שהולכים וצונחים, וכעת מגיעים ל-2.5 דולרים ליחידה, ואף הגיעו ל-1.8 דולרים (חשוב לציין כי מדובר בשוק סגור מכיוון שאת הגז אפשר להעביר רק בצינורות). "מחיר גז טבעי כה נמוך שקול למחיר של 15 דולר לחבית נפט. מדובר בהנחה של 85% - ההנחה הגדולה בעולם של יחס גז-נפט. משהו יהיה חייב להתאזן".

מי ששינתה את המשוואה בארה"ב בחמש השנים האחרונות, וגרמה למחירי הגז הטבעי לצנוח בעשרות אחוזים היא טכנולוגיית הפקת הגז מפצלים (סוג של מרבצי סלע). טכנולוגיה זו השתכללה בשנים האחרונות, ופתחה גישה שלא היתה אפשרית קודם לכן למאגרים נרחבים. "לפני חמש שנים, קדיחה והכנה של באר אחת היתה לוקחת 90 יום, וכיום מדובר בפחות מ-20. זה כל כך מהר, פי 10 מבעבר, ולכן יורד מחיר שיווי המשקל של הגז", מסביר גייט.

הטעות של האמריקאים

בשנה האחרונה עלו גם בישראל תהיות אודות השינויים שטכנולוגיית הפצלים יכולה לחולל בשוקי אסיה ואירופה, שוקי היעד של הגז הטבעי הישראלי. בסין ואירופה נמצאים שדות פצלים ענקיים, ואם הטכנולוגיה תגיע לשם, ככל הנראה יירדו גם מחירי הגז במקומות אחרים בעולם. כך, גם יושפע מחיר הגז הטבעי הנוזלי (LNG) שמחירו כיום הוא כ-14 דולר ליחידה.

תחנה להפקת גז מפצלים בפנסילבניהצילום: בלומברג, רויטרס ואיתי טרילניק

גייט, שאוהב להשתמש בדימויים, משווה את טכנולוגיית הפצלים לאופנת מסכי הטלוויזיה השטוחים שהתחילה בארה"ב וקיימים כעת בכל העולם המערבי, או משווה את הקידוחים האופקיים למהפכת המחשבים הניידים. "הפצלים שינו את חוקי המשחק", אומר גייט, "מעכשיו זה לא רק גז שמתחרה בנפט, אלא גז שמתחרה בגז או בגז נוזלי. בסופו של דבר הדרישה לגז תצמח בקצב גבוה בהרבה. צריכת הפחם העולמית קרובה לשיא - ומשם היא רק תרד".

"מצד שני", אומר גייט, "אנשים חכמים - ואני לא שולל כלום. אחת הבעיות העיקריות של יצוא LNG היא שזה לוקח הרבה זמן ועולה הרבה כסף. אף אחד לא יודע מה יקרה. אולי הכלכלה העולמית תשתנה? אולי נמצא אנרגיה חדשה שלא הכרנו, נקייה וזולה יותר. תראו מה קרה בארה"ב: לפני 15 שנה חשבו שהיא תהיה יבואנית גז גדולה, אז הלכו והקימו מתקני קבלה לגז בעלויות של עשרות מיליארדי דולרים. אבל אחרי 5 שנים האמריקאים החלו להפיק גז בעצמם - והמתקנים נותרו מיותמים".

יש לך המלצות על חברות גז?

"רוב חברות האנרגיה נסחרות כיום בתשואת חסר, אבל הפקת האנרגיה בעולם ממשיכה להתייעל ולהתפתח טכנולוגית. וטכנולוגיה מורידה את העלות. מחירי הגז בארה"ב כבר לא יתאוששו. מהפכת הפצלים עדיין לא יצאה מארה"ב, אבל השאלה היא לא אם היא תצא, אלא מתי וכמה מהר היא תשנה גם כלכלות אחרות בעולם. זדבר נוסף שאנשים לא מדברים עליו הוא שעדיין לא התחלנו להפיק מפצלים שנמצאים בים. אני בטוח שיש מי שעובד על זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker