הציבור הזרים לקרנות הנאמנות המסורתיות מיליארד שקל במאי

מתחילת 2012 גייסו הקרנות המסורתיות יותר מ-7 מיליארד שקל; ירון דייגי: "הציבור למד את לקחי משבר 2008"

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> התחדשות הירידות בשווקים במאי לא הרתיעה את הציבור והוא ממשיך להזרים כספים לקרנות הנאמנות המסורתיות, שנחשבות בעלות סיכון גבוה יחסית. בחודש החרון גייסו קרנות אלה כמיליארד שקל, ואילו הקרנות הכספיות גייסו 1.1 מיליארד שקל. מתחילת 2012 גייסו הקרנות המסורתיות 7.2 מיליארד שקל.2

גלעד אלטשולרצילום: אייל טואג

עם זאת, הגיוסים הללו עדיין רחוקים מלהחזיר לקרנות הנאמנות את ההון הגדול שיצא מהן ב-2011. בעשרת החודשים האחרונים של 2011 נפדה מקרנות הנאמנות המסורתיות סכום עתק של 27.3 מיליארד שקל. במאי 2012 ירדו מדדי המניות המרכזיים בשיעורים חדים של יותר מ-8%, וגם באפיק האג"ח הקונצרניות נרשמו ירידות חדות.

בשוק רואים בכך סימן להתבגרות של הציבור: "למרות הירידות החדות באג"ח הקונצרניות ובשוק המניות במאי, לא נרשמו פדיונות ואף נרשמו גיוסים משמעותיים. זה מוכיח כי הציבור, בהובלת יועצי ההשקעות, הפנים את לקחי משבר 2008 וכיום הוא בעל אופק השקעה ארוך מבעבר", אומר ירון דייגי, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות.

בית ההשקעות שמוביל את הגיוסים בענף הוא אלטשולר שחם, שמתחילת השנה גייס לקרנות המסורתיות 2.3 מיליארד שקל. במאי גייס בית ההשקעות לקרנות אלה 363 מיליון שקל, הגבוה בענף גם בחודש זה. בשנה האחרונה נהנה אלטשולר שחם ממומנטום אדיר כמעט בכל הפעילויות, בפרט בניהול קופות הגמל וקרנות הנאמנות. הרקע לכך הוא הבשלה של אסטרטגיה שנקט לפיזור ההשקעות בחו"ל, בפרט בארה"ב. ברוב חודשי השנה האחרונה בלטו שוקי המניות במדינות המפותחות בחו"ל בתשואה עודפת על השוק בישראל.

אלטשולר שחם ממשיך לגייס

את הפדיונות בקרנות הנאמנות המסורתיות מובילים בתי ההשקעות אי.בי.אי ואקסלנס, שפדו כל אחד יותר מחצי מיליארד שקל מתחילת 2012. מעניין לראות שאי.בי.אי, שלפני שנה ניהל כ-14 מיליארד שקל והתקרב להיקף הנכסים שמנהל מגדל שוקי הון, איבד מאז כ-30% מנכסיו עד לפחות מ-10 מיליארד שקל. הפער בינו למגדל שוקי הון צמח ממאות מיליוני שקלים לכ-6 מיליארד שקל.

תחום מרכזי בגיוסים לקרנות בחודשיים האחרונים הוא קרנות אג"ח בנקים. בעבר הסבירו באקסלנס כי זו הסיבה לחולשה אצלם, היות שהם לא מאמינים שנשאר עוד בשר בתשואות הנוכחיות של אג"ח הבנקים ולא פתחו קרן מתמחה בתחום זה, כך שהציבור הנוהר לקרנות הללו לא נתקל באקסלנס.

הציבור ממשיך להגדיל את הסיכון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker