מנכ"ל אסם לשעבר גזי קפלן נפטר ממחלת הסרטן בגיל 64

קפלן (64), אחד האנשים הדומיננטים והמוערכים בתעשיית המזון הישראלית, נפטר ממחלת הסרטן ■ מ-2006 כיהן כמנכ"ל אסם עד שפרש לפני כחודשיים בשל מחלתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

מנכ"ל קבוצת אסם לשעבר ואחד האנשים הדומיננטים והמוערכים ביותר בענף המזון, גזי קפלן, נפטר בגיל 64 ממחלת הסרטן.

גזי קפלןצילום: דרור ארצי

קפלן נפטר בבית החולים בנהריה בשעות אחר הצהריים, אחרי שהיה מאושפז בטיפול נמרץ. קפלן היה חולה בשנים האחרונות, אך הקפיד לעבוד כרגיל עד שפרש מתפקידו רק לפני כחודשיים, באפריל - שלושה חודשים לאחר שהחברה הודיעה על יציאתו לחופשת מחלה, וזאת בעקבות ניתוח שעבר ושיקום אורתופדי.

במקומו של קפלן מונה איציק צאיג כמנכ"ל החברה. בכיר באסם מספר כי במשרדי החברה שורר אבל כבד, מאחר שקפלן היה מנכ"ל אהוב מאוד ודמות דומיננטית.
קפלן, 64, נולד תל אביב והיה חבר בקיבוץ לוחמי הגטאות. אחרי שהשתחרר מהצבא וסיים את לימודיו מונה כמרכז המשק של הקיבוץ ואחראי על הפעילות הכלכלית שלו. בלוחמי הגטאות הוא הקים משפחה, חינך את ארבעת בניו ובנה קריירה.

"ההליכה שלי לקיבוץ היתה פרי של חינוך. נולדתי בצפון תל אביב וההורים דאגו לשלוח אותי לבית חינוך לילדי עובדים, תיכון חדש ותנועת הנוער. לזה התחבר גם הרצון הטבעי למרוד בהורים, מאחר שההורים רצו שאהיה עורך דין או רופא או שטות אחרת מהסוג הזה", סיפר בחיוך לפני שנה בראיון ל–TheMarker.

הפריצה הגדולה שלו היתה לפני כמעט שלושה עשורים. ב-1985 ייסד קפלן יחד עם מיכה שמר וחברי קיבוץ נוספים מלוחמי הגטאות את מפעל טבעול. עשור לאחר מכן הוביל קפלן את החבירה של טבעול לאסם, שרכשה 58% ממנה לפי שווי של 30 מיליון דולר. ב–2003 מונה קפלן למשנה למנכ"ל החברה, ושלוש שנים לאחר מכן למנכ"ל.

"את טבעול לא אני יצרתי אלא הקיבוץ, הוא סיכן את כספו. הקיבוץ קיבל את ההחלטות. כולם אמרו שזה מטורף. אני רק זכיתי לנצח על התזמורת הזאת. אני לא שוכח את זה. אנשים בקיבוץ חושבים שהם צריכים להיות מתוגמלים כאילו הם סיכנו את הכסף שלהם, וזה לא נכון", אמר קפלן בראיון, בהתייחסו למכירת טבעול.

תחת ניהולו של קפלן רכשה אסם כמה חברות: ב–2006 רכשה את חברת מוצרי המאפה בונז'ור תמורת 117 מיליון שקל; ב–2007 רכשה 49% מחברת מגדנות הבית והגיעה לבעלות מלאה תמורת 7.5 מיליון שקל; ב–2009 רכשה 51% ממטרנה, ובסוף 2010 רכשה אסם את יתר מניות טבעול תמורת 462 מיליון שקל.

אסם היא חברת המזון שרכשה הכי הרבה חברות בעשור האחרון ‏(6 סך הכל‏), רובן בתקופת כהונתו של קפלן כמנכ"ל. רכישתה האחרונה של מטרנה ‏(מעברות‏), גררה ביקורות נוקבות כלפי הממונה על ההגבלים העסקיים, שאישר את המהלך. לטענת המבקרים, העסקה מנעה את כניסתה של נסטלה העולמית ‏(שמחזיקה ב–54% מאסם‏) - יצרנית המזון לתינוקות הגדולה בעולם - לשוק הישראלי. בכל הנוגע לפעילות הבינלאומית של הקבוצה הוביל קפלן את רכישת מפעל הסלטים Tribe, ומפעל תחליפי הבשר Veggie Patch בארה"ב.

במשך השנים שימש קפלן גם בתפקידים ציבוריים שונים, כמו יו"ר אגף המזון במכון היצוא, יו"ר איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים, וחבר בהנהלת קבוצת הכדורגל האהודה עליו, הפועל תל אביב.

קפלן הצליח להפעיל את החברה ביעילות ולהציג תוצאות חיוביות גם בתקופות של מחאה חברתית ותחרות בין רשתות השיווק ועלייה בעלויות הייצור. היא השכילה להקטין את הוצאות השיווק והפרסום לטובת הנחות לצרכנים.

עם פרוץ המחאה החברתית מיהר קפלן להודיע כי הוא מבטל את העלאת המחירים שתוכננה. לאחר שתנועות המחאה שלחו לחברות המזון הגדולות מכתב איום בחרם אם לא יורידו מחירים, הוריד את מחירם של 35 מוצרים בשיעור של 5%–10%, והודיע כי הוא מקפיא את שכר הבכירים ומעלה את שכר העובדים הזוטרים. "הוא היה סוציאליסט בהשקפת עולמו. קפלן העביר שנים כספים לקיבוץ מתוך אמונה בחזון הקיבוצי", אומר מקורב לאסם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בראיון שנתן ל-TheMarker לפני כשנה התגאה קפלן כי "אסם היא דוגמה יוצאת מהכלל ליזמות וליצירתיות. אין עוד מקרה שנסטלה מאפשרת לחברה בת שלה לפעול בעולם כפי שהיא מאפשרת לאסם".

שרגא ברוש: גזי היה מנהל מצויין ואסטרטג יוצא מהכלל

"גזי קפלן היה מענקי התעשייה הישראלית, לא רק איש תעשייה מהמעלה הראשונה אלא בעיקר בן אדם", אמר שרגא ברוש, לשעבר נשיא התאחדות התעשיינים, שעבד שנים עם קפלן, שכיהן כבכיר בהתאחדות. "הוא היה אדם שידע לקדם את השאיפות של המפעלים שניהל לגדול ולהתפתח, אבל אף פעם לא על חשבון העובדים. הוא תמיד ראה בעובדים נכס מרכזי של המפעל", הוסיף.

לדבריו, קפלן לא ראה ברווחה האישית שלו מטרה ויעד למרות שהיה מנכ"ל שכיר. "הוא היה מנהל מצוין ואסטרטג יוצא מהכלל. בשנים הארוכות ששירתתי איתו בהתאחדות, היתה לי הזכות להכיר מנהל עם חזון ומעוף, שלא פחד ולא חשש להוביל מהלכים מחוץ לקופסה. אין ספק שטבעול לא היתה מה שהיא בלי גזי קפלן, ואסם כקונצרן נהנה לאורך שנים ארוכות מהמעוף של אחד המנכ"לים המצטיינים במשק הישראלי", אמר ברוש.

דן פרופר: הליכתו של גזי היא אבדן גדול לתעשייה ולמשק

"הליכתו של גזי היא אבדן גדול לתעשייה ולמשק", אמר דן פרופר, יו"ר אסם, שעבד עם קפלן מ-1995. "גזי היה קודם כל בנאדם אוהב אדם, ולכן כל כך אהבו אותו. הוא היה איש חזון ואידיאליסט, שדבק באידאלים שלו, כמו אמונתו בתנועה הקיבוצית, ולא היה מוכן לזוז ימינה ושמאלה", הוסיף.

לדבריו, קפלן בלט בסגולותיו כתעשיין מהיום בו הקים את טבעול. "הוא היה תעשיין גדול, אדם בעל חזון תעשייתי בלתי רגיל, עם דחף ליצור יש מאין ובעל יכולות. הוא היה מנהיג, ואנשים הלכו אחריו. הוא הפך את טבעול ליצירה נפלאה, שאנשים לא האמינו שתגיע לאן שהגיעה. תמיד עמדתי על סגולותיו ולכן, כשהחלטתי לפרוש, לא היה לי ספק בכלל מי יחליף אותי. גזי עשה את עבודתו כמנכ"ל מ-2006 בצורה הטובה ביותר שאפשר, וחבל שלא השלים את כהונתו".

על תרומתו של קפלן לאסם אמר כי "הוא בנה את טבעול מאפס והיא היום אחד ממנועי הצמיחה של אסם. כמנכל הקבוצה הוא קידם אותה בדרך מפוארת. התרבות שלו חפפה בדיוק לתרבות החברה", הוסיף פרופר.

יחימוביץ': על מורשתו להילמד בפקולטות לכלכלה

ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' מביעה צער עמוק על מותו של גזי קפלן. "מדינת ישראל איבדה מנהיג כלכלי יוצא דופן, תעשיין אמיתי שכל חייו עסק בתעשיית אמת, ייצר מוצרים אמיתיים, וסיפק מקומות עבודה הוגנים לאלפים. קפלן היה קיבוצניק שהתנגד להפרטת קיבוצו, ובו בזמן היה מנהל מחונן, נועז, יצירתי ומצליח. פועלו הוא אנדרטה לתעשיית האמת היצרנית ולתרומה למדינה, העומדת בניגוד גמור לכלכלה הפיקטיבית אשר שגשגה והעשירה קומץ טייקונים באמצעות תרגילים פיננסיים. על מורשתו להילמד בפקולטות לכלכלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker