10% כל שנה באג"ח ממשלת ישראל?

שוק ההון נפרד השבוע משחר 2681 זכר לימים בהם קיבלו תשואה דו-ספרתית באג"ח ממשלתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מה הייתם אומרים אם היו מציעים לכם ריבית שנתית של 10% באג"ח ממשלת ישראל כל שנה במשך 10 שנים? האם מבחינתכם מדובר בהשקעה טובה? הרשו לנו להניח שככל הנראה לא הייתם מסרבים להצעה אטרקטיבית שכזאת, בוודאי כאשר בוחנים כיום את החלופות הקיימות בפיקדונות ובשוקי האג"ח והמניות.

אבל היו ימים שגם 10% תשואה שנתית לא הספיקו למשקיעים בשוק האג"ח הממשלתי בישראל.

קצת היסטוריה, או יותר נכון, נוסטלגיה למי ששכח. 23 ביוני 2002. יחידת החוב הממשלתי במשרד האוצר מנפיקה אג"ח מסוג שחר, סדרה 2681, לתקופה של 10 שנים, עם קופון שנתי נקוב של 10%. קשה להאמין אבל המשקיעים לא מסתפקים בשיעור ריבית זה ודורשים דיסקאונט על מחיר האג"ח המוצע. התוצאה - שחר 2681 מונפק בתשואה של יותר מ-10%.

ביום שישי הקרוב תרשום הבורסה באחד העם נקודת ציון היסטורית כאשר אותה סדרת שחר 2681 תגיע לפירעון סופי. סיומה של תקופה של 10 שנים ארוכות שבהן אג"ח ממשלתית שילמה מדי שנה קופון של 10%. משקיעים שרכשו את האג"ח בהנפקה והחזיקו בה עד עצם היום הזה נהנו מתשואה מצטברת של יותר מ-100%. ללא ספק, מדובר בהשקעה הטובה ביותר בבורסה המקומית בעשור האחרון במונחי תשואה מול תנודתיות.

2002 - קנה והחזק לפידיון, 2012 - ניהול דינאמי

אחרי הנוסטלגיה נחזור למציאות. תשואות האג"ח הממשלתיות בארץ ובעולם כבר לא מה שהיו פעם, וספק אם נחזור לרמות הללו בעתיד הנראה לעין. אותן רמות תשואה דו-ספרתיות בשוק האג"ח הממשלתי דאז שיקפו משק לא יציב, תקופה של מיתון מקומי ועולמי ופיגועי טרור ברחובות הערים.

ער הדולר נסק בזמנו לרמה מדאיגה של 5 שקלים. מדינות כמו ברזיל, וייטנאם וונצואלה נמצאות כיום במקום שבו היינו לפני כעשור ולראייה, תשואות האג"ח הממשלתיות שלהן במטבע מקומי נסחרות מעל 10%.

היום אנחנו ממש לא שם, ואף על פי שהסביבה הכלכלית הנוכחית אינה ורודה, היא עדיפה עשרות מונים על זאת של שנת 2002. הבעיה שנוצרה למשקיעים כחלק מתהליך החיובי שעבר המשק הישראלי במרוצת השנים האחרונות היתה ירידה חדה בתשואות בשוק האג"ח. אמנם ירידת התשואות איפשרה לסדרות האג"ח הממשלתיות לרשום רווחי הון נאים, אולם כעת, אנחנו ניצבים בסביבת ריבית נמוכה שנעה בין 2.5% בריבית בנק ישראל ועד 4.5% באג"ח ל-10 שנים.

לכן, אם בעבר יכולנו להשקיע באג"ח ממשלתית עד לפדיון ובדרך לאסוף מדי שנה ריבית בגובה 10%, כיום עלינו לשנות גישה ולהשקיע בצורה דינאמית ומשתנה בשוק האג"ח הממשלתי.

משקיע שמבקש להשיג קצת יותר מאותם 3% בשנה שמציעות איגרות החוב לטווח בינוני, נדרש לנהל תיק אג"ח דינאמי עם חשיפה מאוזנת, אך משתנה תקופתית בין שקלים לצמודים, לנתח נכון את השינויים בריבית ובאינפלציה ולנהל על פיהם את המח"מ בתיק ההשקעות. כמו כן, שילוב שיעור מוגבל של איגרות חוב קונצרניות באיכות אשראי גבוהה, יאפשר שיפור משמעותי של התשואה.

באופן זה, אולי נמשיך להתגעגע לתשואות האג"ח של שנת 2002 ולהנפקת שחר 2681 שסידרה למשקיעיו 10% תשואה מדי שנה, אך נפעל כדי לשפר את סיכויי הרווח בהשקעה בשוק האג"ח.

הכותבים הם מנכ"ל ומנהל פיתוח עסקי בפסגות קרנות נאמנות האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או יחידות השתתפות בקרנות נאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker