"צפויה עליית מדרגה בהפרשות הבנקים בשל הפסדי אשראי"

אלון גלזר מלידר שוקי הון לקראת דו"חות הבנקים: "הבנקים תוצאות "סבירות" ■ "עיקר החשש הוא לגבי ההשלכות של הירידות האחרונות בשוק ההון לגבי המשך השנה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"אני צופה כי במהלך הרבעון הראשון אנו צפויים לראות עליית מדרגה בהפרשות של הבנקים לחובות מסופקים כתוצאה מהפסדי אשראי של כמה לווים", כך העריך היום (ג') אלון גלזר, אנליסט הבנקים של לידר שוקי הון. גלזר צופה כי במהלך הרבעון הראשון יציגו הבנקים תוצאות "סבירות", וזאת לאחר התוצאות המצוינות שהציגו רוב הבנקים בתום שנת 2011.

אלון גלזר
אלון גלזרצילום: עופר וקנין

גלזר מנמק את הערכתו בשני גורמים עיקריים - הראשון הוא שוק ההון החיובי, שצפוי לתרום לתוצאות הבנקים בקופות הפיצויים, בפעילות של שוק ההון, בשווי ניירות ערך ובעמלות הנגבות; והשני - המשך הצמיחה במשק בחודשים הראשונים של השנה, שצפויות לדבריו להטיב עם הבנקים.

גלזר סבור כי סימן השאלה הגדול ברבעון הראשון הוא לגבי שיעור ההפרשות שייאלצו הבנקים לרשום לחובות מסופקים, וזאת על רקע הפגיעה בשורה של לווים במהלך הרבעון. חובות מסופקים הן חובות שקיים לגביהם חשש כי לא הלווים לא יעמדו בפירעונם. ההפרשה נקבעת בדרך כלל כאחוז מסוים של החוב הפתוח, בהסתמך על ניסיון העבר או בהתאם להערכת היקף החוב שלא ניתן יהיה לגבות.

גלזר מדגיש כי החשש הגדול יותר מתייחס לרבעונים הבאים, ופחות לרבעון הנוכחי. "עיקר החשש הוא לגבי ההשלכות של הירידות האחרונות בשוק ההון לגבי המשך השנה. בנוסף, אנחנו רואים כבר עכשיו, ברבעון השני, תוצאות חלשות יחסית בשוק ההון, ופגיעה נוספת במצבם של כמה לווים גדולים", הסביר גלזר.

בשבועיים הקרובים צפויים הבנקים לפרסם את דו"חותיהם לרבעון הראשון. האנליסטים בבתי ההשקעות החלו לספק תחזיות לקראת פרסום הדו"חות, ובהן מציגים תמימות דעים יחסית לכך שהבנקים צפויים לספוג ירידה ברווחיות בהשוואה לרבעונים הקודמים.

בדומה לגלזר, גם עדי סקופ, אנליסט הבנקים מבית ההשקעות אי.בי.אי, ציין מוקדם יותר היום כי הפסדי האשראי יעמדו במרכז התוצאות הרבעוניות. "הג'וקר בדו"חות הקרובים נמצא בהפסדי האשראי", כותב סקופ בסקירה שפרסם. "השאלות הגדולות שעומדות על הפרק הן כמה יפרישו הבנקים בגין לווים גדולים וכמה מסכום זה כבר מתומחר בשוק".

טרנס קלינגמן מבית ההשקעות פסגות, היה חריף עוד יותר בתחזיתו השוואה לשני עמיתיו. קלינגמן מציין כי מניות הבנקים עלולות לפקוד שוב את השפל של סוף 2008 - התקופה שלאחר קריסת בנק ההשקעות האמריקאי ליהמן ברדרס. קלינגמן כותב כי "הרעה בתוצאות בטווח הקצר - לצד ירידה קבועה בתשואה המייצגת על ההון לטווח הארוך - עלולים להביא למצב בו הבנקים ייסחרו עמוק מתחת לשווי הכלכלי לתקופה ממושכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker