האם שווי נטפים במכירה לפרמירה מוצדק

בתעשייה חשים כי נטפים חשופה מדי לכלכלות לא יציבות בשביל מיליארד דולר

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

השליטה בנטפים נמכרה בדצמבר 2011 על ידי ארבעה מחמשת בעלי אחזקות, הקיבוצים מגל ויפתח וקרנות ההשקעה מרקסטון וטנא לקרן ההשקעות הבינלאומית פרמירה. לאחר חודש מימש קיבוץ חצרים אופציה ומכר חלק קטן מאחזקותיו. מההסכם עולה כי פרמירה רכשה מארבעת השותפים 62% מאחזקות נטפים לפי שווי חברה פנטסטי של מיליארד דולר; 850 מיליון דולר שווי לחברה ו-150 מיליון דולר חוב.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

בעלי המניות בוודאי יתגמלו את מנהלי המו"מ שהצליחו לקבל עבור החברה שווי כזה. הרי מדובר כאו בחברת מידלטק, שמכפיל הרווח שלה (לפי ABDITA) נע בסביבות 8, מכפיל גבוה מאוד.

נטפים פיתחה טכנולוגיות ההשקיה מתוחכמות, חסכוניות ויעילות ביותר ואת כל רווחיה, שלא היו גבוהים במרבית שנותיה, השקיעה בפיתוח מוצרים חדשים והגדלת הייצור ולא בחלוקת דיווידנדים לבעלים. אלא שרווחיותה לא מצדיקה, כך לטענת אנליסטים בתעשיית המים, את המחיר הזה. בעיקר בשל חשיפתה לכלכלה הבלתי יציבה של המדינות המתפתחות, שבהן טמון פוטנציאל המכירות הגדול של של החברה ולא פחות מכך בתחרות הקשה מצידן של חברות תשתית השקיה במדינות המפותחות. אוסטרליה היא אחת היבשות, שבהן נתקלה נטפים ביריבה קשה, פלסטרו גבת, ושתי החברות שהסתכסכו בטענות של גניבת פטנטים, הגישו תביעות משפטיות הדדיות.

בשל חשיפתה של נטפים לכלכלה הרעועה של המדינות המתפתחות בדרום אמריקה בעיקר, היא רשמה ב-2008/9, שנות המשבר הכלכלי העולמי, הפסדים, שהתבטאו בחטוטרת חוב של 150 מיליון דולר, שעליה היה לשרת. המשבר העולמי גם טירפד ניסיונות שעשו בעליה להנפיק את החברה בנאסד"ק.

אלא שלא יהיה מוצדק להתייחס לאנליסטים של פרמירה כלא רציניים. קרן ההשקעות הבינלאומית ידעה מדוע כדאי לה לשלם את המחיר. בפרמירה יודעים כי תעשיית המים תהיה בעשורים הבאים הבוננזה הבאה. המחסור הגובר במזון במדינות העולם השלישי דורש פיתוח מהיר של תשתיות השקיה לרישות מאות אלפי דונם אדמה חקלאית שאינה מושקית ("בעל") בשנה. הדרישה למוצרי השקיה אמינים, חסכוניים ויעילים כפי שפיתחה נטפים וממשיכה לפתח במרכז הפיתוח והייצור שלה בקיבוץ חצרים, תגבר משנה לשנה ומוצרי ההשקיה יתייקרו.

הפוטנציאל הזה לא נעלם מעיני בעלי השליטה הקודמים בחברה, הקיבוצים מגל יפתח וחצרים. אך הרצון ליהנות מפירות ההשקעה שהשקיעו שנים רבות בחברה גבר והם החליטו לממש את ההשקעה. יחד איתם מימשו את חלקם בחברה הקרנות מרקסטון וטנא, שקנו את חלקם (30%) בחברה לפי שווי חברה של 150 מיליון דולר ועתה יממשו אותו לפי מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker