התנועה לאיכות השלטון: לפתוח בחקירה פלילית נגד נוחי דנקנר

לטענתם, דנקנר, באמצעות עיתון "מעריב" שבבעלותו, רודף אחרי ראשי התנועה בשל מאבקם בריכוזיות ■ "מעריב": "להאשמות אין אחיזה במציאות, וכל מטרתן להלך אימים על מערכת העיתון"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק

התנועה למען איכות השלטון בישראל הגישה אתמול למפכ"ל המשטרה וליועץ המשפטי לממשלה תלונה נגד נוחי דנקנר, יו"ר אי.די.בי ובעלי העיתון "מעריב". התנועה דורשת  מהמשטרה לפתוח לאלתר בחקירה פלילית סביב התנהלות העיתון ובעליו, לאחר שפירסם שורת כתבות שקריות ומכפישות ,לכאורה, נגדה. לטענת התנועה, הכתבות נועדו, לכאורה, להרתיע ולהניא אותה מלקדם את חוק הקלון, לפעול נגד הריכוזיות במשק, להגן על כספי הפנסיות של אזרחי מדינת ישראל כמו גם להילחם ביוקר המחייה הנובע מתופעת הריכוזיות.

בנוסף, חושדים בתנועה כי כתב "מעריב" מחזיק מסמך שלא ניתן היה להשיגו אלא בפריצה לכאורה למחשבי התנועה ובעקבות החשד הגישה תלונה במשטרה ב-9 במאי.

צילום: דודו בכר

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

התנועה מתייחסת בפנייתה למפכ"ל וליועץ המשפטי לממשלה לפרסומים שכל אחד מהם ראה אור ימים ספורים לאחר שהתנועה הוציאה הודעה לכלי התקשורת כחלק ממלחמתה בתופעת הריכוזיות במשק, שחלקם הגדול נגע במישרין או בעקיפין לעסקיו של דנקנר ולחברת אי.די.בי.

התנועה ציינה בתלונתה כי בעקבות פנייה לחברי הממשלה לאחר הדיון על מסקנות ועדת הריכוזיות (הנוגעות לפירוק פירמידות השליטה ובמיוחד לחברת אי.די.בי) פירסם "מעריב" באותו סוף שבוע כתבה מכפישה לכאורה, שעוסקת בסכסוך עסקי שולי של יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אליעד שרגא, עם בעלי משרדים שהוא שוכר. העיתון ייחד לנושא חמישה עמודים כולל עמוד השער.

אליעד שרגאצילום: אוליבייה פיטוסי

לאחרונה פנתה התנועה לממונה על שוק ההון בבקשה להפעיל את סמכותו ולהורות על השעיית רשיונה של חברת דירוג האשראי מעלות, ולהקפיא או לבטל את דירוג האשראי של סדרות אג"ח ג' ו-ד' של חברת אי.די.בי אחזקות וסדרות אג"ח ח' ו-ט' של חברת אי.די.בי פיתוח .לאחר הפנייה הורידה חברת הדירוג את דירוגה של חברת אי.די.בי בשלוש דרגות. מיד לאחר פניית התנועה לממונה, פורסמה במעריב כתבה, לכאורה שקרית ומגמתית נוספת. גם כאן ייחד העיתון הפנייה גדולה ובולטת מהעמוד הראשון הכוללת תמונה של שרגא. הפנייה גדולה נוספת הכוללת תמונה של שרגא פורסמה על השער של מוסף "עסקים".

בנוסף, במהלך החודשים האחרונים מספר אנשים יצרו קשר עם התנועה ומסרו כי כתב "מעריב" מנסה לאסוף טענות כנגד התנועה וכנגד העומד בראשה לצורך פרסום כתבות לכאורה מגמתיות, מגויסות ומשמיצות .בהמשך נודע לתנועה כי הכתב מחזיק ברשותו מסמך פנימי, שלא יכול היה לצאת מהתנועה, אלא אם בוצעה חדירה למשרדי התנועה, למסמכיה או למחשבים ולדואר האלקטרוני של עובדיה ושל חברי הנהלת העמותה. .

מעריב במינוסצילום: TheMarker

התנועה ציינה כי ההתנהלות המתוארת לעיל פוגעת קשה בשמה הטוב ובערכים ציבוריים של חופש הביטוי, הזכות להתארגנות והזכות למעורבות אזרחית לקידום יעדים לגיטימיים וראויים" .השתקת קולה של התנועה בהקשר של סכנות הריכוזיות וההכרח בפירוקה באמצעות ההתנהלות המתוארת לעיל - הקול הציבורי היחיד כמעט שעומד באומץ וללא מורא כנגד בעלי אינטרסים עסקיים ושכירי עט למיניהם - היא פגיעה בזכות החשובה של התנועה ובאינטרסים ציבוריים רחבים", הוסיפה.

התנועה הדגישה בפנייתה כי היא רואה בחופש הביטוי ובחופש העיתונות ערכים משמעותיים וחשובים בחברה דמוקרטית. אולם דווקא משום כך החזקת בעלות על עיתון, תוך ניצול דפיו לכאורה לסתימת פיות מגמתית ומכוונת של הפועלים למען הציבור מהווה סכנה ממשית לדמוקרטיה, נאמר בתלונה.

מאי.די.בי טרם נמסרה תגובה ,מ"מעריב" נמסר כי "העיתון דוחה את השימוש שעושה שרגא במוסדות החוק על מנת להכפיש את העיתון". במעריב טוענים כי להאשמות "אין אחיזה במציאות, וכל מטרתן להלך אימים על מערכת העיתון על מנת למנוע ממנה לבצע את עבודתה העיתונאית".

"עיתון מעריב מהווה מאז הקמתו מנכסי צאן הברזל של הדמוקרטיה וחופש הביטוי במדינת ישראל. מערכת העיתון הינה מערכת עצמאית לחלוטין ולמו"ל העיתון אין שום התערבות בתכנים המערכתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker