התנועה לאיכות השלטון לגילה: פרסם חוו"ד אי.די.בי לעסקת משאב

התנועה פנתה בבקשה לממונה על ההגבלים בבקשה לפרסם את התשתית העובדתית לבחינת התחרות בשוק המלט

אורה קורן
אורה קורן

התנועה לאיכות השלטון פנתה לממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, וביקשה ממנו לפרסם את כל התשתית העובדתית לבחינת התחרות בשוק המלט, בכלל זה את חוות הדעת המשפטיות וכלכליות שהוגשו מטעם חברת אי.די.בי.

"בתקופה שבה יוקר המחיה, ובמיוחד יוקר הדיור, מכביד על הציבור הרחב, התנועה דורשת כי קולו של הציבור יישמע ודורשת לאפשר זכות טיעון לתנועה ולגורמים ציבוריים נוספים בסוגיה נוכח ההשלכות הפוטנציאליות של העסקה על התחרותיות במשק הישראלי, ובשוק ייצור המלט ושינועו בפרט", ציינו ראשי התנועה בפנייתם.

באחרונה נפגשו בעלי השליטה באי.די.בי עם הממונה על ההגבלים העסקיים במטרה לשכנעו לאשר את העסקה למכירת גרעין השליטה בחברת משאב מקבוצת אי.די.בי למשפחת לבנת.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

התנועה לאיכות השלטון ציינה כי פנתה פעמיים בחודשים האחרונים לממונה על ההגבלים העסקיים במטרה לדון בהשלכות העסקה בין השאר על הרכוזיות בשוק המלט ובענפים משיקים.

התנועה לאיכות השלטון מדגישה כי על פי הפרסומים, בפגישה האמורה ציין יו"ר אי.די.בי, נוחי דנקנר, בפני הממונה על ההגבלים העסקיים כי העסקה תקל על אי.די.בי בפירעון איגרות החוב שלה. התנועה מבקשת לציין בהקשר זה את עמדת הממונה כפי שבאה לידי ביטוי בגילוי דעת שפרסמה הרשות להגבלים עסקיים, לפיה על הממונה להימנע משקילת שיקולים שאינם תחרותיים, שאחרת, "ייפגע האיזון הבסיסי שבדיני ההגבלים העסקיים, אשר שם לפניו את הטובה שצומחת לציבור הרחב מקיומה של תחרות חופשית על פני טובתם של פרטים".

בנוסף ציינה התנועה, כי לפי מתווה העסקה כפי שפורסם בתקשורת, חברת אי.די.בי נשארת בעלת מניות בחברת משאב, ומכאן עולה כי בניגוד לטענה כי העסקה משחררת את אי.די.בי מנכס מהותי הרי שהקשר כלל לא נותק. לכן, אישור העסקה, לפי המתווה שפורסם בתקשורת, יוצר מונופול בתחום ייצור המלט ושינועו. משפחת לבנת תשלוט שלטון יחיד במונופול ייצור המלט- מפעל נשר, וכן במונופול שינוע תפזורות המלט 'תעבורה תפזורת'. שליטה ענפית זו כמובן שאינה עולה בקנה אחד עם הרצון לפתח את התחרותיות וצמצום הריכוזיות במשק הישראלי, ציינה התנועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ