כיסאות מסתובבים באלפיון העליון

מיליונרים חדשים מחליפים טייקונים; בבילון שווה יותר מנכסים ובניין של אי.די.בי

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבורסה היא, כנראה, המדד הטוב ביותר לבחינת השווי של עסקים. במשך כמה שעות בכל יום נסחרים בה נתחי חברות - בנקים, רשתות שיווק, חברות היי-טק, ביטוח, נדל"ן וסלולר. מרבית הסוחרים הם משקיעים בלתי-תלויים המחפשים רווח כספי: לקנות כשהמחיר מספיק נמוך, ולמכור כשהמחיר גבוה מדי.

ממש כמו בשוק הכרמל, גם בשוק המניות יש מאות אלפי עסקות קטנות שנערכות בכל יום וקובעות את מחירי המוצרים שעל המדף. מבט על השווי של אותם מוצרים מגלה מגמה של חילופי משמרות בבורסה: מולטי מיליונרים חדשים נולדים על חשבונם של טייקונים ותיקים ועמוסי חובות.

נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

אחת המניות הלוהטות בבורסה בחודשים האחרונים היא זו של בבילון, הנמצאת בשליטת נועם לניר. אפשר למתוח ביקורת על השיטות האינטרנטיות של לניר לגיוס לקוחות, אפשר לזלזל ביח"צנות המוגזמת שהוא מקבל בתקשורת, אבל אי-אפשר להתכחש, לפחות בשלב זה, לשווי של בבילון שלו - 1.1 מיליארד שקל. המניות של לניר בחברה כבר שוות יותר מרבע מיליארד שקל.

בבילון, חברת האינטרנט הקטנה והמאכזבת מהעשור הקודם, עקפה בשוויה חברות גדולות ומכובדות כמו מטריקס המעסיקה יותר מ-5,000 עובדים. בבילון גם שווה יותר מנכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי, חברת נדל"ן שהצליחה, כנראה, עם רכישת מגדל HSBC בניו יורק, אך נפלה עם פלאזה לאס וגאס. נכסים ובניין עם מאזן של 12 מיליארד שקל (וחוב של יותר מ-10 מיליארד שקל) נסחרת כיום בשווי עלוב של 900 מיליון שקל.

אפשר להתבונן גם במצב האבסורדי של הפירמידות בבורסה: חברות השולטות במחצית מהמשק ומנהלות תאגידי ענק, אבל בגלל החובות הגדולים ומספר הקומות בפירמידה מתנדנדות ונסחרות בשווי כאילו היו חברות יתר זניחות.

כך, בבילון שווה יותר מחברת בי קומיוניקיישנס, השולטת בבזק - חברה עם מאזן של 17 מיליארד שקל ו-12 אלף עובדים. שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, מחזיק בבי קומיוניקיישנס, ששוויה מסתכם במיליארד שקל, באמצעות עוד חברה שנסחרת בבורסה, אינטרנט זהב, ששוויה נמוך אפילו עוד יותר (440 מיליון שקל). כך שלמעשה, המניות שבאמצעותן שולט אלוביץ' בבזק שוות כ-300 מיליון שקל.

בבילון גם שווה כמעט כמו אי.די.בי אחזקות (שווי של 1.2 מיליארד שקל), השולטת בכלל ביטוח, נשר, סלקום, שופרסל, גולף, נייר חדרה ובעוד מאות חברות. וכך, המניות של נוחי דנקנר באי.די.בי שוות פחות מהמניות של לניר בבבילון - גם אם מי שמופיע כמיליארדר ב"פורבס" הוא דנקנר ולא לניר. אילן בן דב שולט בפרטנר באמצעות פירמידה משולשת משלו: שוויה של סאני, החברה הסבתא, הוא 250 מיליון שקל בלבד, ושווי המניות של בן דב מגיע ל-180 מיליון שקל בלבד.

בבילון היא רק דוגמה אחת לעולם החדש של עשירי הבורסה. מלאנוקס, שעשתה כותרות בשבוע שעבר כבר שווה 9 מיליארד שקל, והמניות של המנכ"ל אייל ולדמן (4%) שוות 350 מיליון שקל. האחזקה של ולדמן במלאנוקס שווה יותר מהאחזקה של אלוביץ' בבזק ויותר מהאחזקה של דנקנר באי.די.בי.

ועוד לא דיברנו על רשת רמי לוי שכבר שווה יותר מ-1.7 מיליארד שקל, ועל המניות של רמי לוי (58%) ששוות יותר ממיליארד שקל. לעומת רמי לוי, המניות של המתחרים - דודי ויסמן, שרגא בירן והקיבוצים השותפים יחד לשליטה באימפריה של קבוצת אלון (רשת רבוע כחול, כולל תתי הרשתות, וחברת הדלק דור אלון) - שוות יחדיו פחות מ-700 מיליון שקל.

חברת הגז רציו כבר שווה 2.5 מיליארד שקל, ושווי המניות של המשפחות לנדאו ורוטלוי (יחדיו) הגיע לכ-600 מיליון שקל. שווי המניות של אבי באום בחילן טק עבר את ה-200 מיליון שקל, שווי המניות של ראלף האן, בעל השליטה בקמהדע, הוא 130 מיליון שקל, והמניות של אלי פרוכטר מאיזיצ'יפ כבר שוות 80 מיליון שקל.

כלומר, הכסף נמצא לאו דווקא אצל השחקנים במגרש - אלא במקומות אחרים, קצת סמויים מהעין. שחקני הספסל בבורסה הישראלית חזקים יותר, ובעיקר משחקים טוב יותר מהשחקנים שכולם מכירים. דנקנר, בן דב, אלוביץ', לב לבייב, אליעזר פישמן ויצחק תשובה הם עדיין טייקונים השולטים בקבוצות גדולות, אבל השווי שלהם ירד והוא נמוך לעתים מהשווי של המתעשרים החדשים שעשו בשנים האחרונות פחות טעויות ולקחו פחות הלוואות.

נכון, כדי לדעת מהו שוויו האמיתי של איש עסקים יש לנכות את החובות הפרטיים (במקרה שהוא חייב) ולהוסיף את הנכסים הפרטיים (במקרה שיש לו). ואולם נראה כי אילו ידענו מהי התמונה אצל כל האנשים שהזכרנו כאן, המגמה דווקא היתה מתחזקת - כלומר, הנחלשים היו נחלשים עוד יותר, והמתחזקים היו מתחזקים עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker