יו"ר קרן טנא: "התעשייה הקיבוצית אטרקטיבית מאוד למשקיעים"

ד"ר אריאל הלפרין, יו"ר קרן טנא, בכנס תעשיית הקיבוצים: "ההצלחה של נטפים ואבן קיסר לא הייתה מתרחשת ללא הכנסה של שותף חיצוני"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

ד"ר אריאל הלפרין, מנהל שותף בקרן טנא, המשקיעה בעיקר במפעלים קיבוציים, סבור כי "קיימות היום הזדמנויות השקעה אטרקטיביות בתעשייה הקיבוצית". עם זאת, "ללא הכנסה של שותף חיצוני, החברות הקיבוציות יתקשו להציג צמיחה ברווחים". את הדברים אמר הלפרין במסגרת כנס של התעשייה הקיבוצית שהתקיים הבוקר במרכז האקדמי רופין בנוכחות נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר.

"העשור האחרון היה מופלא לתעשייה הקיבוצית שהפכה היום אטרקטיבית מאוד עבור המשקיעים", ציין הלפרין, שהשקיע באמצעות קרן טנא בלא פחות מעשר חברות קיבוציות מאז שנת 2007 לאחר שסיים את תפקידו כיו"ר מטה הסדר הקיבוצים.

ואולם, את ההצלחה של החברות הקיבוציות ובין היתר נטפים ואבן קיסר, בהן שותפה קרן טנא, הוא זוקף לשינויים שהביאה עימה קרן טנא, כשנכנסה כשותפה בחברות. "עד שנת 2008 נטפים הציגה גידול מרשים בהכנסות אולם בשורה התחתונה הרווח נשאר אותו דבר", הדגיש הלפרין.

במהלך הכנס נשאל הלפרין "האם תפקידו כיו"ר הסדר הקיבוצים תרם לו מידע לגבי איפה להשקיע?". הלפרין השיב כי "במהלך הסדר חובות הקיבוצים למדתי להכיר את התעשייה הקיבוצית ורבים מהמפעלים. למדתי לאהוב את התעשייה הזו וכשהקמתי את טנא היה לי ברור שאעסוק בתחום התעשייה הקיבוצית.

ההשקעות העיקריות שביצעה טנא עד כה היו ביצרנית מוצרי ההשקיה נטפים ובחברת אבן קיסר, המייצרת משטחי קווארץ מעובדים לשוק המטבחים וחדרי האמבט. טנא ביצעה השקעות נוספות בקוטלב חניתה, המייצרת סרטי הדבקה על חלונות; ובחברת אמן אחזקות, המייצרת תבניות פליז ואלומיניום לתעשיית הרכב.

ההשקעה המוצלחת ביותר של טנא עד כה היתה בחברת נטפים, שבה השקיעה כ-30 מיליון דולר תמורת החזקה של כ-10%. מאוחר יותר, מכרה טנא את רוב אחזקותיה (7%-8%) ברווחים נאים במסגרת עסקה שבמסגרתה נמכרה השליטה בנטפים לידי קרן פרמירה הגרמנית לפי שווי של 850 מיליון דולר.

"נכנסנו להשקעה בנטפים ובאבן קיסר בשנת 2006 ובשניהם הוגדרה אסטרטגית אקזיט של הנפקה בבורסה גדולה", אמר הלפרין. ואולם, השאלה הנשאלת בדוגמאות אלו היא מה הוביל להתפתחות השונה בנטפים שבחרה למכור אחזקותיה ולא לצאת להנפקה בניגוד לשדות ים (אבן קיסר).

"למעשה יש פה שני אירועים ושלוש התנהגויות. הראשון זה ההתנהגות של שדות ים שהעדיף ללכת למהלך ציבורי כאשר הקיבוץ משמר גרעין שליטה. האירוע השני הוא אקזיט מלא שביצעו הקיבוצים יפתח ומגל בעת מכירת נטפים. והאירוע השלישי היא ההתנהגות של קיבוץ חצרים, שמכר חלק קטן ממניותיו ואיבד השליטה לטובת קרן פרימרה.

"ההסבר הוא בבעלי המניות ובדינימיקה שהפתחתה בחברה לאחר הכנסת השותף", הסביר הלפרין. לטענתו, בנטפים נוצר מצב שבעלי המניות (הקיבוצים) התרחקו זה מזה בתפיסה הקיבוצית. חצרים נשאר שיתופי ואילו מגל הלך להסדר פנימי במסגרתו הסדירו החברים את חלוקת הרכוש והנכסים ההוניים על פי עצם החברות והוותק. "נוצר גרעין של בעלי מניות שהעדיף מכירה על פני השארות בחברה", אמר הלפרין. בשורה התחתונה כולם יצאו מרוצים".

אריאל הלפריןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker