חובות המשכנתא ממשיכים לגדול; צמחו ב-3 מיליארד שקל ב-3 חודשים

מנכ"ל אחד הבנקים: "אנחנו מזהים יותר קשיים בקרב הלווים; נראה השנה גידול בהפרשות להפסדי אשראי" ■ משקי הבית מצמצמים הלוואות לצריכה

הציבור בישראל מהדק את החגורה בכל מה שקשור להלוואות לצריכה, אך ממשיך להגדיל את היקף הלוואות המשכנתא. היקף החוב של משקי הבית הצטמק בפברואר באופן חריג, אך חובות המשכנתא המשיכו לתפוח והם צפויים להמשיך ולגדול גם במארס. כך עולה מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל.

יתרת החוב לדיור של משקי הבית גדלה במהלך פברואר בכמיליארד שקל ועמדה בסוף פברואר על כ-260 מיליארד שקל. בשלושת החודשים האחרונים גדל סך החוב לדיור בקרוב ל-3 מיליארד שקל, שהם 1.1% מסך החוב.

צילום: dreamstime

בחודש מארס צפויה יתרת החוב לגדול אף יותר. ביצועי המשכנתאות החדשים (נטילה של משכנתאות) הסתכמו במארס בכ-3.4 מיליארדי שקל, 14% יותר מהיקף הביצועים בחודש פברואר.

המשך הגידול בהיקף המשכנתאות מגיע בניגוד למגמה בכל הקשור לאשראי הכללי של משקי הבית. סך החוב שלא לדיור רשם בפברואר ירידה של 1.8%, כאשר צניחה בולטת במיוחד של 6.1% נרשמה בהלוואות של משקי הבית מחברות כרטיסי האשראי. אלו הסתכמו נכון לסוף פברואר ב-8.6 מיליארד שקל, לעומת 9.1 מיליארד בתחילת החודש.

גם בהלוואות שלוקחים משקי הבית מהבנקים, המהוות כמעט 90% מסך החוב שלהם, נרשמה האטה. ההיקף הכולל של החוב הסתכם בסוף פברואר ב-319.7 מיליארד שקל- ירידה קלה לעומת פברואר. בשנים 2010 ו-2011, יש לציין, גדל היקף החוב בכ-2.5 מיליארד שקל בממוצע כל חודש.

חובות המשכנתא ממשיכים לגדול

יתרת החוב של המגזר העסקי לעומת זאת ממשיכה לגדול. בפברואר עלה סך החוב בכ-5 מיליארד שקל לרמה של כ-771 מיליארד שקל. העלייה ביתרה נבעה מעיקר בשל הלוואות נטו בהיקף של 2 מיליארד שקל מהבנקים. פיחות של 0.9% בשער השקל מול הדולר הביא לעלייה של כ-2 מיליארד בשווי השקלי של החוב במט"ח.

מנכ"ל של אחד הבנקים אמר היום (ראשון) ל-TheMarker כי "מאז אמצע 2011 מורגשת במשק ירידה בפעילות העסקית. המגמה הזו נמשכת גם ברבעון הראשון של 2012, אנחנו מזהים יותר קשיים בקרב הלווים ואני מניח שהשנה נראה גידול בהפרשות להפסדי אשראי".

"אנחנו לא במצב משברי, אבל המצב באירופה והקשיים בשוק האג"ח הקונצרני משפיעים על היציבות במשק. אם תהיה הרעה נוספת בכלכלה האירופית ומדינות נוספות ייקלעו לקשיים, הדבר יורגש גם אצלנו", הוסיף המנכ"ל.

עוד ציין כי "בקרב לקוחות משקי הבית אנחנו לא מזהים ולא צופים קשיים השנה. בתחום המשכנתאות הרגשנו ביקושים ערים יחסית, בדגש על חודש מארס".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ