בלעדי |

מה מתחבא מאחורי ההשחרות בדו"חות דואר ישראל?

העסקת עובדי קבלן בתנאים נחותים הניבה לחברה הממשלתית רווח של מאות מיליוני שקלים ■ חברת הדואר לא נקטה פעולה יזומה לתשלום הכספים המגיעים לעובדים - ואף הסתירה את המידע בדו"חותיה הכספיים על ידי השחרת הנתונים הרלוונטיים ■ אם תוגש נגדה תביעה - תתקשה לעמוד בהתחייבויות

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

חברת דואר ישראל חוששת מתביעת ענק של עובדי קבלן שעבדו בסניפיה במשך שנים בתנאים נחותים מהתנאים שבהם הועסקו עובדיה מן המניין; תביעה כזו תאלץ אותה לפצות אותם במאות מיליוני שקלים - כך נודע ל-TheMarker.

מדובר בתשלומים ששולמו כדין לעובדי הדואר שהועסקו בהעסקה ישירה, אך הם לא הועברו לעובדים שהועסקו בדואר באמצעות חברות כוח אדם. ככל הידוע מדובר בתנאים נלווים לתנאי השכר ובהם תנאים סוציאליים. אלפי עובדים נפגעו משיטת העסקה זו, וככל הידוע רק לפני ארבע וחצי שנים הפסיקה החברה להעסיק את העובדים דרך חברות כוח האדם.

למרות ההשלכות החמורות על מצב הנזילות של החברה, דואר ישראל לא שמרה כספים בקופתה למקרה שפרשה זו תיחשף, ושהעובדים יידרשו לקבל את הכספים המגיעים להם. עובדות אלה הוסתרו במשך שנים בדו"חות הדואר בסעיפים שהושחרו וצונזרו, כדי שעובדי הקבלן לא יידעו על הזכויות המגיעות להם.

דואר ישראל היא חברה ממשלתית שמפוקחת על ידי משרד התקשורת. העסקת העובדים בתנאים נחותים הניבה לדואר חיסכון בהיקף של מאות מיליוני שקלים לאורך שנים. כתוצאה מהחשש שהעובדים יתבעו את המגיע להם, ולאחר שהיועצים המשפטיים של החברה העריכו כי הסיכוי שבתרחיש כזה החברה תפסיד בתביעה והיא תיאלץ לשלם לעובדים, ביצעה דואר ישראל ב-2001 הפרשה חשבונאית בהיקף של 400-500 מיליון שקל מבלי שחשפה בדו"חותיה בגין מה בוצע ההפרשה.

מרבית העובדים שהועסקו בתנאים נחותים נמנים על השכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות ביותר, ואינם מודעים עד היום לזכויות המגיעות להם על פי חוק. רובם המוחלט לא הגישו דרישות לקבלת כספים, ולא הגישו תביעות נגד הדואר. ככל שחולפות השנים עוד ועוד עובדים אינם יכולים להגיש תביעות בשל התיישנות שחלה בנושא, ולכן דואר ישראל מבטלת מדי שנה חלק מההפרשות שבוצעו, ורושמות בגין כספים אלה הכנסות הנרשמות בסעיף "הכנסות אחרות". ב-2011 רשמה דואר ישראל הכנסה בגין הכספים שנותרו בידיה בהיקף של כ-64 מיליון שקל. אלה הצטרפו להכנסות שרשמה ב-2010 בהיקף של 68 מיליון שקל, ושל 46.6 מיליון שקל בגין 2009.

ואולם ההתיישנות לא חלה על כל העובדים שהועסקו בדואר, ולחלקם נותרו עוד שנתיים וחצי להגשת תביעות לפני שתחול בגינם התיישנות בפרשה. בגין עובדים אלה מוערכת החשיפה של החברה ביותר מ-150 מיליון שקל. אמנם קיימת הפרשה חשבונאית בדו"חות החברה, אך לצידה דואר ישראל לא שמרה על מזומן שבאמצעותו תוכל לממן את התשלום לעובדים אם אכן יוגשו תביעות.

לאור מצבה הכספי של חברת הדואר, הרי שדרישת תשלום - אם תתקבל מהעובדים - עלולה להקשות על החברה לעמוד בהתחייבויותיה לנושים השונים, ובהם בעלי האג"ח שמהם גייסה החברה 400 מיליון שקל רק לפני שנתיים. חברת הדירוג מידרוג מדרגת את איגרות החוב של החברה בדירוג גבוה יחסית (A2), אך בדו"ח הדירוג אין כל התייחסות להשפעות הצפויות כתוצאה מהחשיפה המשפטית של החברה בגין החובות כלפי העובדים.

בקופת החברה יש כיום 199 מיליון שקל, וקיים חשש כי התממשות הסיכון תרע את מצב הנזילות של החברה באופן שיקשה עליה לעמוד בהתחייבויותיה. על אף שראשי הדואר בשנים האחרונות היו מודעים לעמדת היועצים המשפטיים של הדואר, שלפיה אם העובדים ידרשו את הכספים לא יהיו לחברה טענות הגנה טובות - ככל הידוע לא בוצעה כל פעולה יזומה לאיתור העובדים הזכאים והעברת התשלומים.

חיים אלמוזנינו

מהדואר נמסר בתגובה: "כל חברה רשאית לפי כל חוק לנהל את סיכוניה. ההפרשות בדו"חות הכספיים מתבצעים בתיאום עם רואי החשבון של החברה, ולפי חוות דעת משפטיות".

הדו"חות פורסמו אתמול

מדוחות הדואר עולה כי החברה עברה מהפסד של 34 מיליון שקל ב-2010, לרווח נקי של 14.7 מיליון שקל ב-2011. רווח זה כאמור כולל הכנסה בגין תשלומים שלא הועברו לעובדים בהיקף של 63.75 מיליון שקל. כלומר אילו החברה היתה מעבירה את התשלומים לעובדים היא היתה חותמת את 2011 בהפסד של 48 מיליון שקל.

החברה הציגה שיפור בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת שהסתכם ב-116.4 מיליון שקל, כך שהחברה יושבת היום על קופת מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 199 מיליון שקל. לדברי מנכ"ל הדואר חיים אלמוזנינו, התזרים השוטף של החברה הושפע ב-2011 באופן חד-פעמי מהעובדה כי היום האחרון בשנה הקלנדרית 2011 נפל ביום שבת, ולכן תשלומים בהיקף של 40 מיליון שקל בוצעו רק לאחר מועד הדו"חות ב-1.1.12, באופן שהגדיל את התזרים השוטף של החברה באופן מלאכותי.

מצב חברת הדואר, כפי שמשתקף מהדו"חות, רחוק מאוד מהתיאורים שהדביקו לה יו"ר החברה ששי שילה ומנכ"ל החברה רק לפני חודשיים. שילה ואלמוזנינו התריעו במכתב ששלחו לשר האוצר ולשר התקשורת כי "המסד הכספי שעליו נשענת חברת דואר ישראל מתערער והולך, וכל יום אשר חולף באפס מעשה, מקרב את החברה אל עברי פי פחת ומאמיר את המחיר הנדרש לייצוב איתנותה העסקית".

המאבק של הדואר עדיין לא הסתיים, שכן החברה מצפה לקבל מהאוצר כספי סיוע ב-320-370 מיליון שקל למימון תוכנית פרישה מוקדמת לכ-500 עובדי החברה. החברה מעריכה כי ההשקעה בתוכנית הפרישה תחזיר את עצמה בתוך 4-5 שנים; תאפשר לחברה לגייס כוח אדם זול יותר ולשפר את השירות לציבור בסניפי הדואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker