המוסדיים לחצו - יישום המודל הצ'יליאני להפחתת סיכונים בפנסיה נדחה ל-2014

שטייניץ הכריז בתחילת השנה על מודל חדש "בעקבות כשלים קיימים בניהול הפנסיה" ■ לחץ מצד המוסדיים הביא לעיכוב החקיקה הנדרשת ■ פורום החוסכים לפנסיה: "הפקרת ציבור החוסכים החלש ביותר להימורים, טלטלות ותספורות"

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

בתחילת 2012 בישרו כותרות העיתונים על מעבר של החיסכון הפנסיוני בישראל למודל הצ'יליאני. שר האוצר יובל שטייניץ כינס מסיבת עיתונאים חגיגית ואף פרסם טור של שאלות ותשובות בנוגע למודל החכ"מ (חיסכון כספי מותאם), מטרתו ויתרונותיו.

אולם היום הודיע אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר בראשות פרופ' עודד שריג כי הוחלט לדחות את מועד תחילת יישום הרפורמה מ-2013 ל-2014. לחצים שהפעילו הגופים המוסדיים, כמו גם התנגדותו של יו"ר ועדת המשנה לפנסיה, ח"כ חיים כץ, הביאו לעיכוב באישור התקנות בכנסת, ובאגף מדגישים כי יישום התקנות החדשות ב-2014 יעשה רק בכפוף לאישור הכנסת.

עודד שריגצילום: עופר וקנין

מטרתו של המודל הצ'יליאני הוא להתאים את החיסכון הפנסיוני למאפייני העמית ובעיקר לגילו. כיום כמעט כל החוסכים לפנסיה חוסכים יחד במסלולים "כלליים". מסלולים אלה משלבים מניות, אג"ח חברות, אג"ח מדינה והשקעות לא סחירות ללא התייחסות לצורך האישי של כל חוסך. על פי המודל הצ'יליאני, שיעור ההשקעה במניות הנחשב למסוכן יותר, יילך ויפחת ככל שהחוסך מתקרב לגיל הפנסיה.

על בסיס זה גיבשו במשרד האוצר את המודל החכ"מ, במסגרתו גופים מוסדיים יידרשו להקים מסלולי השקעה נפרדים עבור חוסכים בגילאים שונים. בנוסף הגופים המוסדיים יוכלו להרחיב את המודל ולהפריד בין כספי החוסכים גם על פי מאפיינים נוספים, כגון: העדפת סיכון, מצב כלכלי וכדומה.

"המודל גובש בעקבות כשלים הקיימים כיום בניהול ההשקעות של כספי החיסכון הפנסיוני אשר באים לידי ביטוי בכך שניהול ההשקעות נעשה במשותף לכל החוסכים, מבלי לקחת בחשבון את מאפייניהם השונים. קיימת בעיה בכך שכספם של חוסכים מבוגרים מנוהל יחד עם כספם של חוסכים צעירים ובאותה רמת סיכון", הסביר בזמנו שר האוצר.

ח"כ שלי יחימוביץ' ביקרה את התגובה המאוחרת של שטייניץ ונתניהו כשהוכרזה התכנית. "השקעת חסכונות הפנסיה של מבוגרים במסלולים בטוחים היא אמנם מהלך בכיוון הנכון, אולם חמור הדבר שרק אחרי שכספי הפנסיה של אזרחי ישראל נפגעו אנושות, נזכר נתניהו לעשות את המובן מאליו", אמרה יחימוביץ'.

ההחלטה לעבור למודל הצ'יליאני התקבלה במשרד האוצר לפני יותר מ-4 שנים כחלק מהלקחים שהתקבלו מהמשבר הפיננסי של 2008. ההודעה של משרד האוצר היום מבשרת כי הדרך ליישום ההחלטה עוד ארוכה, והכשלים הקיימים בניהול החסכונות הפנסיוניים יימשכו שנה אחת נוספת לפחות.

"דחיית המודל הצ'יליאני מהווה הפקרת ציבור החוסכים החלש ביותר, המבוגרים, לתהפוכות שוק ההון, להימורים, לטלטלות ולתספורות. זוהי גישה חסרת אחריות מצד המדינה", כתבו בפורום החוסכים לפנסיה בתגובה להחלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker